9 sadzīves lietas, kuras, laikus nenomainot, kaitē tavai veselībai
Lietas, ko tu izmanto ikdienā, tev nekalpos mūžīgi. Vairumam no tām ir noteikts derīguma termiņš, un, kad tas ir galā, pat gluži nekaitīgi priekšmeti, piemēram, spilvens vai virtuves dēlītis, var nopietni apdraudēt tavu veselību un drošību.
Spilveni
Tavā gultā var atrasties vairāki miljoni putekļu ērcīšu – mikroskopisku parazītu, kas barojas no atmirušās ādas un sīkiem matiņiem. Vienas ērcītes mūža ilgums ir aptuveni trīs mēneši, kuru laikā tā izdala aptuveni 200 reizes vairāk izkārnījumu nekā tā sver. Gan ērcītes, gan to izkārnījumi uzkrājas tavā spilvenā, izraisot dažādas alerģijas. Tāpat spilvena virsma ir piesūkušies ar eļļiņām, ko izdala mati un ķermenis, tādējādi radot labvēlīgu vidi dažādām baktērijām. Maini spilvenus ik pēc pāris gadiem un iegādājies īpašu speciāli apstrādātu gultasveļu, kur ērcītes nespēj mitināties.
Matracis
Gultas matrača mūža ilgums ir aptuveni septiņi līdz desmit gadi. Ja izmantosi vienu matraci ilgāk, tev var rasties dažādi miega traucējumi, muguras sāpes un pat nopietnas mugurkaula problēmas.
Virtuves dēlīši
Dēlīti iespējams lietot nenoteiktu laiku, ja vien tu to pienācīgi dezinficē pēc katras lietošanas reizes. Vienmēr to rūpīgi nomazgā ar piemērotu mazgāšanas līdzekli un karstu ūdeni. Tāpat nekad neizmanto vienu un to pašu dēlīti, lai grieztu vairākus produktus, piemēram, gaļu un dārzeņus. Pat tad ja izmazgāsi dēlīti pirms atkārtotas lietošanas, uz tā paliks baktērijas. Izvēlies atsevišķus dēlīšus dažādām produktu grupām.
Kontaktlēcu šķidrums
Kontaktlēcu kopšanas līdzekli nereti iespējams izdevīgi iegādāties lielā iepakojumā. Lai gan šāda izmēra pudelītes cena šķiet ļoti kārdinoša, apdomā, vai spēsi līdzekli izlietot trīs mēnešos. Pēc šī termiņa beigām šķīdumā var būt uzkrājies ievērojams skaits baktēriju, kas palielina acu iekaisuma un dažādu infekciju risku.
Antibakteriālie līdzekļi
Dažādas ķīmiskās vielas, kas atrodamas antibakteriālajos līdzekļos, var mainīt savu sastāvu aptuveni pēc gada, tādā veidā mazinot līdzekļu efektivitāti.
Acu kosmētika
Skropstu tuša, laineris vai ēnas ik dienu tiek pakļauti dažādām baktērijām, kas atrodas gaisā un uz tavas sejas. Ja lietosi šos līdzekļus ilgāk par sešiem mēnešiem, tavām jutīgajām acīm viegli var rasties infekcija. Tonālo krēmu nav ieteicams lietot ilgāk par gadu, savukārt pūderi un lūpu krāsas – ilgāk par trīs.
Zobu birste
Ja lietosi savu zobu birsti ilgāk par trīs līdz četriem mēnešiem, tās sari vairs nespēs pienācīgi pildīt savu uzdevumu un attīrīt tavus zobus no kaitīgajām baktērijām, tādējādi veicinot dažādu saslimšanu risku.
Dūmu detektori
Ar laiku dūmu detektoru sensori kļūst mazāk jutīgi, tādējādi pakļaujot tevi un tavu ģimeni lielākam ugunsnelaimes riskam. Ik mēnesi pārbaudi, vai detektori ir darba kārtībā, regulāri iegādājies tiem jaunas baterijas un nomaini tos ik pēc desmit gadiem.
Ugunsdzēšamie aparāti
Pārnēsājamie ugunsdzēšamie aparāti laika gaitā var zaudēt spiedienu, tādā veidā zaudējot efektivitāti. Lai tu varētu būt drošs, ka vajadzīgajā mirklī aparāts pildīs savas funkcijas, Iegādājies jaunu aparātu ik pēc desmit gadiem.