9 pazīmes, kas var liecināt par C vitamīna trūkumu organismā
Kā zināms, C vitamīns nostiprina imunitāti, ļaujot organismam veiksmīgi cīnīties ar dažādām saaukstēšanās slimībām un vīrusiem. Dažādos pētījumos ir pierādīts, ka C vitamīns palīdz novērst arī sirds un asinsvadu saslimšanas, šūnu bojājumus un aizkavēt ādas novecošanos. Tāpat tas veicina daudzu veselībai nepieciešamo vielu, piemēram, dzelzs, uzsūkšanos organismā.
Cilvēka organisms C vitamīnu diemžēl nav spējīgs sintezēt vai uzkrāt, tāpēc tas jāuzņem patstāvīgi, iekļaujot savā uzturā augļus un dārzeņus ar augstu C vitamīna saturu, piemēram, sarkano un zaļo papriku, lapu kāpostus, brokoļus, upenes, zemenes, ananasu, mango un citus C vitamīna avotus. C vitamīnu organismam nepieciešams uzņemt katru dienu.
Zemāk aplūkoti deviņi izplatītākie simptomi, kas var izpausties, ja C vitamīnu organisms nesaņem pietiekamā daudzumā.
Smaganu iekaisums
Viens no biežāk sastopamajiem simptomiem ir smaganu iekaisums. Ja, tīrot zobus, pamani, ka smaganas sāk asiņot, tas var liecināt par to, ka tavā uzturā vajadzētu iekļaut vairāk C vitamīnu saturošus produktus, kas uzlabos tavu zobu un smaganu veselību.
Bieža deguna asiņošana
Deguns asiņo, pārplīstot tajā esošiem sīkajiem asinsvadiem. Ja deguna asiņošana notiek bieži, tas var būt saistīts ar asinsvadu trauslumu. Tāpēc nepieciešams uzņemt C vitamīnu, kas stiprinās asinsvadus un novērsīs to plīsumu.
Sāpes un tūska locītavās
C vitamīns ir svarīgs elements kolagēna izstrādes procesā, savukārt kolagēns ir viena no cīpslu, saistaudu un kaulu svarīgākajām sastāvdaļām. Vitamīna deficīts var pavājināt saistaudus, kā rezultātā iespējama tūska un sāpīgas izjūtas locītavās.
Hronisks nogurums
С vitamīns piedalās arī karnitīna sintēzē – tā ir viela, kas atbild par enerģijas veidošanos. C vitamīna trūkuma gadījumā cilvēkam bieži var izpausties izteikts, ātrs nogurums un spēku zudums.
Sausa āda un mati
Matu un ādas skaistumam, elastībai un jaunākam izskatam ir svarīgs pietiekams kolagēna daudzums. Tieši tāpēc to iekļauj daudzos kosmētikas produktos. Nepietiekams C vitamīna daudzums kavē kolagēna izstrādi, tādējādi būtiski ietekmējot tavas ādas un matu izskatu. Āda var kļūt sausa, raupja un zvīņaina, bet mati – kļūt trausli, zaudēt mirdzumu un dzīvīgumu, sākt pastiprināti elektrizēties, kā arī šķelties.
Lēna rētu sadzīšana
Tā kā C vitamīns piedalās kolagēna jeb saistaidu olbaltumvielu izstrādē, tas palīdz ātrāk sadzīt dažādām rētām, sākot no nelieliem iegriezumiem, līdz pat dziļām brūcēm. C vitamīnam ir arī liela nozīme kaulu lūzuma un apdegumu gadījumos. Tas paātrina atlabšanas procesu un palīdz ātrāk atjaunoties ādai. Tāpēc, ja organismā trūkst C vitamīna, iespējama viegla zilumu veidošanās un ilgāka rētu sadzīšana.
Bieža slimošana
Ja tevi bieži piemeklē saaukstēšanās un vīrusi, tas liecina par zemu imunitāti. Ārsti bieži iesaka saaukstēšanās gadījumā lietot C vitamīnu, jo tas ir spēcīgs antioksidants, kas būtiski paaugstina organisma spējas pretoties infekcijām, kā arī atvieglo slimību norisi.
Garastāvokļa svārstības
Stresa situācijās mūsu organisms intensīvi izstrādā noteiktus hormonus – adrenalīnu un kortizolu. C vitamīns piedalās šo hormonu sintēzē un transformācijā. Ja organismā šī vitamīna ir pietiekami, cilvēks vieglāk un ātrāk tiek galā ar stresa stāvokli. Savukārt, ja tā trūkst, var rasties straujas garastāvokļa svārstības, aizkaitinājums vai dusmu lēkmes.
Pieņemšanās svarā
C vitamīns palīdz pārvērst uzņemtās barības vielas un taukus enerģijā. Tas ir nozīmīgs elements normāla vielmaiņas procesa nodrošināšanai. Ja tā trūkst, tad vielmaiņa var palēnināties, kā rezultātā iespējama svara palielināšanās.