9 pazīmes, kas liecina par testosterona deficītu sievietēm
Lai gan vīrišķais hormons testestorons tradicionāli tiek saistīts ar stipro dzimumu, šī hormona līmenis organismā spēj būtiski ietekmēt arī sievietes veselību un pašsajūtu.
Sievietes organismā testosterons nelielā daudzumā veidojas olnīcās, virsnieru dziedzera garozā un citos orgānos, piemēram, taukaudos. Hormona izstrāde kļūst intensīvāka pubertātes un grūtniecības laikā, kā arī ovulācijas periodā, savukārt, iestājoties menopauzei, testosterona līmenis organismā pakāpeniski samazinās. Ja kādu faktoru ietekmē organismā iestājas testosterona deficīts, var pasliktināties ne vien sievietes seksuālā veselība, bet arī pašsajūta un garastāvoklis.
Nogurums
Pazeminoties testosterona līmenim, iespējams novērot izteiktu nespēku un nogurumu. Tu vairs nespēj pilnvērtīgi veikt ierastās darbības un pienākumus, pastāvīgi jūties miegaina un sagurusi, turklāt pašsajūta neuzlabojas arī tad, ja centies veltīt pēc iespējas vairāk laika miegam. Ņem vērā, ka hronisks nogurums var būt saistīts ar virkni dažādu veselības problēmu, tāpēc, saskaroties ar šo nepatīkamo simptomu, vērsies pēc palīdzības pie speciālista!
Miega traucējumi
Testosterona deficīts izraisa hormonu disbalansu, tādējādi kaitējot veselīgam miega ciklam un izraisot dažādus miega traucējumus, tai skaitā bezmiegu, pastāvīgu mošanos un miega apnoju – slimību, kam raksturīga elpošanas apstāšanās miega laikā. Ja miega traucējumi turpinās ilgāk par četrām līdz sešām nedēļām, apmeklē ārstu! Traucēts miegs nodara būtisku kaitējumu tavai veselībai, turklāt tā cēlonis var būt nopietna saslimšana.
Svara pieaugums
Pazemoties testosteronam, mainās muskuļu tonuss un kaulu blīvums, kā rezultātā novērojams pēkšņs un šķietami neizskaidrojams svara pieaugums, īpaši vidukļa apvidū.
Pazemināts libido
Sieviešķais hormons estrogēns nodrošina pilnvērtīgu maksts funkcionēšanu, savukārt testosterons ir atbildīgs par sievietes dzimumtieksmi jeb libido. Ja testosterona līmenis ir pazemināts, sieviete var piedzīvot pēkšņu dzimumtieksmes samazināšanos, maksts sausumu vai vispārēju intereses zudumu par seksuālo tuvību.
Depresija
Testestorons iedarbojas uz to smadzeņu daļu, kas atbildīga par stabilu garastāvokli un koncentrēšanās spēju. Hormona līmenim samazinoties, tu vari piedzīvot neparastas garastāvokļa svārstības, depresiju un motivācijas trūkumu, kā arī zaudēt interesi par nodarbēm, kas tev agrāk šķitušas saistošas. Vairumā gadījumu pacientes sūdzas par pastāvīgi sliktu noskaņojumu, kas nepāraug depresijā, taču nemazinās.
Osteoporoze
Ja testosterona līmenis ilgstoši ir zems, pasliktināsies tavs kaulu stāvoklis, tādējādi veicinot dažādu kaulu slimību attīstību.
Neregulārs menstruālais cikls
Pazeminoties testosteronam, tavs menstruālais cikls kļūs neregulāts, bet menstruācijas būs daudz vājākas nekā ierasts. Vecākām sievietēm vai gadījumos, kad testosterona līmenis ir ārkārtīgi zems, menstruācijas var pazust pavisam. Hormona deficīta pacientes mēdz piedzīvot arī citus simptomus, kas ierasti saistāmi ar menopauzi, piemēram, karstuma viļņus vai pastiprinātu uzbudinātību.
Trauksme
Hormonālās svārstības rada izmaiņas smadzeņu ķīmijā, veicinot pastiprinātu trauksmi un agresiju, kas nereti var izpausties kā pēkšņas panikas lēkmes.
Matu izkrišana
Sievietes ar testosterona deficītu var piedzīvot pēkšņu matu izkrišanu, kas atsevišķos gadījumos kļūst izteikti intensīva. Vairumā gadījumu pazīmes novērojamas galvas matainajā daļā, taču simptomi var skart arī ķermeņa apmatojumu.