9 pazīmes, kas liecina par neveselīgām attiecībām
Cilvēka emocionālā veselība ir cieši saistīta ar komunikāciju un savstarpējām attiecībām ar līdzcilvēkiem. Ja partnerattiecībās trūkst harmonijas, cietīs ne tikai tava garīgā, bet arī fiziskā labsajūta.
Atsevišķos gadījumos neveselīgas attiecības atpazīt ir pavisam vienkārši – fiziska vardarbība vai uzticēšanās trūkums partneru starpā liecina, ka attiecības nenāk tev par labu, turklāt nopietni apdraud tavu emocionālo stāvokli, veselību un pat drošību. Tomēr lielākoties neveselīgas attiecības ir šķietami "normālas" un nejaušam vērotājam var šķist, ka esat saskanīgs un harmonisks pāris. Pievērs uzmanību tam, kā partneris liek tev justies, un ņem vērā, ka vairāki uzvedības modeļi var radīt pastāvīgu stresu, kas ilgtermiņā nopietni iedragās tavu pašapziņu un emocionālo stabilitāti, kā arī radīs virkni veselības problēmu.
Tu dzīvo pastāvīgās bailēs no partnera emocionālās reakcijas. Tu baidies izteikt savu viedokli, informēt viņu par saviem plāniem vai norādīt, ka viņš kaut ko nav paveicis kā nākas. Tu zini, ka nepareizi izteikts vārds vai darbība, kas viņam nešķitīs pieņemama, izraisīs konfliktsituāciju vai cita veida negatīvu reakciju, piemēram, ilgstošu klusēšanu.
Tu vienmēr piekāpies. Tavs viedoklis vienmēr tiek ignorēts vai noraidīts kā nederīgs vai muļķīgs. Partneris pieņem lielāko daļu lēmumu – gan sadzīvisku, piemēram, kur jūs ieturēsiet maltīti, gan fundamentālu, piemēram, kurā pilsētas rajonā iegādāsieties dzīvokli.
Partneris tevi nenovērtē. Tavam partnerim nešķiet, ka tas, ko dari viņa labā, ir kas īpašs vai ievērības vērts, viņš neizsaka atzinību par paveikto un nerūpējas par tavu labsajūtu.
Jūsu attiecībās tiek pielietots fizisks spēks. Strīda laikā viņš var tevi pagrūst malā, satvert aiz rokas, kad centies aiziet, vai pieturēt aiz zoda, kad viņam šķiet, ka tu neklausies, ko viņš saka. Šāda veida uzvedība, atšķirībā no vardarbības, nenodara nevienam no jums fizisku kaitējumu, taču liecina par to, ka konflikts netiek risināts pienācīgi.
Konflikta laikā cieš apkārtējie priekšmeti. Sišana pa sienu, priekšmetu mešana vai trauku plēšana ir veids, kā emocijas regulē tie, kam tas sagādā grūtībās. Šīs izpausmes liecina par to, ka darbības var pāraugt reālā fiziskā vardarbībā vienam pret otru.
Partneris cenšas padarīt tevi greizsirdīgu. Ja otrs cilvēks jūtas nedrošs par jūsu attiecībām, viņš bar mēģināt izraisīt tavu reakciju, flirtējot ar citiem vai pastāvīgi informējot tevi par uzmanību, ko bauda no pretējā dzimuma puses. Neskatoties uz to, ka šāda uzvedība var panākt vēlamo efektu, tas nav godīgs un konstruktīvs veids, kā risināt problēmas. Turklāt partneris var rīkoties pretēji gaidītajam – manipulēt ar otru, atbildot ar līdzīgu uzvedību.
Partneris tevi pastāvīgi kritizē. Viņš nemitīgi izsaka nicinošas piezīmes par tavu ārējo izskatu, personību vai inteliģences līmeni, turklāt teiktais nereti tiek pasniegts kā joks. Šāda uzvedība bieži tiek attaisnota, norādot, ka tā ir daļa jūsu savstarpējās komunikācijas, taču psihologi norāda, ka šāda iezīme var likt otram justies nenovērtētam un uzskatīt, ka partneris viņu nepieņem tādu, kāds viņš ir.
Konflikti netiek atrisināti. Strīdi ir veselīga attiecību sastāvdaļa – to laikā tiek atrisinātas problēmas, kā rezultātā attiecības pilnveidojas, un abi iesaistītie jūtas labāk. Ja vienam no partneriem šķiet, ka otrs nesaprot viņa emociju cēloni vai negrib neko mainīt savā uzvedībā, problēmsituācijas netiek risinātas, radot arvien jaunus konfliktus un padziļinot plaisu starp partneriem.
Jūs nerunājat par problēmām. Cilvēki nereti strīdas par ko vienu, tikmēr noklusējot galveno un nepasakot partnerim, kas viņus patiešām satrauc. Baidoties no otra reakcijas, domājot, ka teiktais otru sāpinās vai uzskatot, ka izrunāties nav vērts, tu nodari vairāk kaitējuma jūsu attiecībām nekā pasakot to, kas tevi nomāc.