9 pazīmes, kas ļaus laikus atpazīt insultu
Insulta gadījumā jārīkojas nekavējoties! Jo ātrāk cilvēkam tiks sniegta medicīniskā palīdzība, jo mazāka ir varbūtība, ka smadzeņu audi tiks neatgriezeniski bojāti. Lai sekmīgi veiktu ārstēšanu un glābtu slimnieka dzīvību, ir svarīgi laikus atpazīt insulta simptomus.
Insults rodas, ja galvas smadzenēs tiek traucēta asins plūsma, tādējādi radot smadzeņu audu bojājumus. Visbiežāk sastopamais insulta cēlonis ir asinsvada sašaurinājums vai nosprostojums, taču insults var rasties arī tad, ja smadzenēs noticis pēkšņs asinsizplūdums. Ja pacientam netiek laikus nodrošināta palīdzība un sniegta vajadzīgā ārstēšana, aptuveni trīs stundu laikā smadzenēs attīstās infarkts – smadzeņu audu pamirums, kas rada nopietnas sekas – smagu invaliditāti un pat nāvi.
Visbiežāk insults piemeklē cilvēkus pēc 55 gadu vecuma, taču ir gadījumi, kad no tā cieš arī jaunāki cilvēki. Saslimšanas rādītāji ir augsti – insults ieņem trešo vietu aiz onkoloģiskajām un sirds slimībām. Insulta risku veicina augsts asinsspiediens un paaugstināts holesterīna līmenis, sirds mirdzēšanas aritmija un cukura diabēts. Tāpat insultu veicina dažādi dzīvesveida faktori – kaitīgi ieradumi, nepietiekama fiziskā aktivitāte, aptaukošanās un neveselīgs uzturs.
Ja pamani, ka kādam no tuviniekiem ir insultam raksturīgas pazīmes vai jūti tās pats, netērē laiku un vērsies pie neatliekamās palīdzības mediķiem. Nekādā gadījumā nenogaidi un neceri, ka simptomi mazināsies vai pāries – no svara ir katra sekunde!
Runas traucējumi
Cilvēkam, ko piemeklējis insults, iespējams skaidri novērot runas traucējumus – viņš nespēj izteikt vai atkārtot pat gluži vienkāršus teikumus. Pacients tāpat var jaukt vārdus vietām vai izmantot citus vārdus vajadzīgo vietā.
Vājums rokā vai kājā
Viena roka vai kāja var kļūt izteikti vāja, nejutīga, paralizēta. Ja insults noticis vienā smadzeņu pusē, tad vājums visticamāk tiks novērots otrā. Pacel abas rokas uz sāniem ar plaukstām uz augšu un pamēģini noturēt desmit sekundes. Ja viena roka slīd uz leju, muskuļi nedarbojas kā nākas, un tas var liecināt par insultu.
Redzes traucējumi
Insults var izraisīt redzes dubultošanos, neskaidru, miglainu redzi vai redzes zudumu vienā acī. Šim simptomam nereti netiek pievērsta pienācīga vērība, jo tas ir mazāk izteikts nekā sejas muskuļu un ekstremitāšu vājums vai runas traucējumi.
Vāji sejas muskuļi
Insulta gadījumā pacients izjūt pēkšņu vājumu vienā sejas pusē. Cilvēkam jāmēģina pasmaidīt vai parādīt zobus – ja viena sejas puse paliek nekustīga, vērsies pie mediķiem. Tāpat jāpievērš uzmanība arī tam, vai lūpu vai acs kaktiņš nav noslīdējis uz leju.
Reiboņi vai līdzsvara traucējumi
Arī pēkšņi galvas reiboņi, slikta dūša vai nespēja noturēt līdzsvaru un pārvietoties var liecināt par insultu. Pacienti šo pazīmi mēdz maldīgi uzskatīt par vīrusu saslimšanu vai kādu citu kaiti.
Sāpes
Sāpes nav uzskatāmas par tipisku insulta pazīmi, taču daļa pacientu tās izjūt. Parasti sāpes ir pēkšņas, un tās jūtamas vienā rokā, kājā, vienā sejas vai krūšu pusē. Sievietes šo simptomu piedzīvo ievērojami biežāk nekā vīrieši.
Stipras galvassāpes
Pēkšņas un izteikti spēcīgas galvassāpes tāpat var liecināt par insultu. Šī pazīme biežāk piemeklē jaunāka vecuma pacientus un sievietes.
Nogurums, vājums
Pacientu var piemeklēt vispārējs vājums, nogurums, nespēks, psihiskā stāvokļa izmaiņas.
Elpas trūkums vai sirdsklauves
Sievietes tāpat biežāk piedzīvo izteiktu elpas trūkumu un pat žagas, kā arī stipras sirdsklauves.