9 mīti par grūtniecību
Kad gaidi bērniņu, nereti no mammas vai vecmāmiņas dzirdi dažādus padomus. Daži no tiem šķiet vērā ņemami ar racionālu kodolu, citi – gaužām jocīgi... Kuriem ticēt, bet kuriem – ne?
Konsultē RUDĪTE BRŪVERE, vecmāte, mājdzemdību kustības atbalstītāja Latvijā
1. Grūtniecības laikā sievietei jāskatās uz skaistām lietām, jāklausās skaista mūzika, tad būs vieglas dzemdības un mazais būs skaists un laimīgs.
Tas nav nekāds mīts, tā patiesi ieteicams darīt ikvienai sievietei, kas gaida bērniņu. Viss jaukais un gaišais, ko mamma piedzīvo laikā, kad mazais ir zem sirds, pozitīvi ietekmē mazulīti, jo viņš ir personība jau no ieņemšanas brīža, lai arī grūtniecības pirmajā trimestrī bērniņš vēl ir ļoti mazs un gan viņam pašam, gan viņam orgāniem vēl ir jāpilnveidojas un jāaug. Mazuļa kodols – viņa es jau ir, tāpēc bērniņš jau mammas vēderā dzird un visādi citādi uztver informāciju vēl līdz tam, kad viņam ir attīstījusies dzirde un redze. Mazais nepiedzimst kā balta lapa, mazulim piedzimstot jau ir dzīves pieredze. Kāda tā ir, tas atkarīgs no mammas, kura mazo nēsājusi zem sirds, jo it visas mammas emocijas un pārdzīvojumi atspoguļojas mazajā cilvēkā 1:1. Ne velti vēlāk cilvēkiem dzīves laikā daudzas lietas šķiet tik ļoti pazīstamas, bet viņš tās nekad nav ne redzējis, ne dzirdējis.
2. Pirmos trīs grūtniecības mēnešus par gaidāmo bērniņu nedrīkst nevienam stāstīt, citādi grūtniecība var pārtraukties.
Ja jaunie vecāki priecīgo vēsti grib paturēt noslēpumā, to var darīt. Tad dažus mēnešus tas būs viņu kopīgais lielais noslēpums. Taču, ja mazā pieteikšanās ir ilgi, ilgi gaidīta, un to ir gaidījuši ne tikai mazulīša mamma un tētis, bet arī tuvākie radinieki un draugi, tad kāpēc gan lai nedalītos savā priekā ar viņiem?
Taču pirmajā trimestrī grūtniecība patiesi var pārtraukties dažādu fizioloģisku vai arī emocionālu iemeslu dēļ (nereti arī neizskaidrojamu), taču tas noteikti nenotiek tikai tāpēc, ka kāda ļauna acs to noskaudusi... Jā, par mazulīša zaudējumu, ir grūti stāstīt apkārtējiem, it īpaši jau tad, ja pirms pavisam neilga laika topošie vecāki par to visiem izstāstījuši. Ja bērniņš kādu apstākļu dēļ tomēr ir izvēlējies aiziet, tad par to nav jākaunas, jo, daloties savās sāpēs ar līdzjūtīgiem cilvēkiem, tās var mazināt.
3. Ja grūtniecības laikā esi skaista un ziedoša – tev, visticamāk, būs dēls, bet, ja seja ir pumpaina un plankumaina – gaidi meitu, jo meitas atņem mātei skaistumu.
To nu gan nevar apstiprināt, jo arī ļoti skaistām grūtniecēm nereti piedzimst meitas. Ja sieviete mazuli gaidot jūtas labi un viņa ir laimīga, tad tas, visticamāk, atspoguļosies arī viņas sejā – būs skaista un starojoša. Ja sieviete priecāsies par grūtniecību, bet organisma īpatnību dēļ, viņai uz sejas būs radušies ādas pigmentācijas plankumi vai pumpas, tad viņa arī ar tiem izskatīsies skaista. Savukārt, ja grūtniecības norise vai kādas citas dzīves likstas sievieti nomāks, piemēram, raizes par to, ka mazulīša tēvs nepriecājas par gaidāmo mazuli, tas nenoliedzami būs redzams arī viņas sejā.
4. Ja tev vēders aug uz priekšu un ir spics – gaidi dēlu, ja plakans – meitu.
Tas tā nav! Pēc ārējām pazīmēm pat pieredzējušām vecmātēm ir grūti pateikt, vai piedzims puika vai meitene. Dažas vecmātes to var noteikt klausoties mazulīša sirdstoņus. Taču precīzākais padomdevējs topošās māmiņas nojausma – viņa zina, ko nes zem sirds!
Kāda ir grūtnieces vēdera forma, tas atkarīgs no sievietes kaulu īpatnībām, stājas, kā arī no tā, kāda ir sievietes iegurņa pamatnes muskulatūra. Ja iegurņa pamatnes muskulatūra ir labi attīstīta, tad mazulis tur ievietojas labāk un sievietes vēders visticamāk nebūs ļoti izvirzīts uz priekšu. Vēl vēdera formu ietekmē poza, kādā mazulītis ir iegūlies mammas puncī.
5. Ja esi stāvoklī, nedrīkst griezt matus, tad bērniņam nebūs skaisti mati un mazais, iespējams, vēlu sāks runāt.
Šo mītu varētu dalīt divās daļās. Ja matu griešana ir saistīta ar sevis sakopšanu, tad lai iet! Arī grūtniecības laikā jāizskatās labi. Taču, ja matu griešana grūtniecības laikā ir sašutuma pilns solis, kad par visu vari kaut kas ir jāmaina (un frizūru jau ir visvieglāk mainīt!), un tas pauž neapmierinātību, tad matus tomēr nevajadzētu griezt. Taču matu griešanai nav nekādas saistības ar to, cik agri vai vēlu bērniņš sāks runāt un kādi bērniņam būs mati.
Citādi ir ar matu krāsošanu. Ja matu krāsošanai tiek izmantotas dabīgas krāsvielas, tad matus var krāsot arī grūtniecības laikā, taču ja tas tiek darīts, izmantojot ķīmiskas krāsas, tad matus patiesi šajā laikā nav ieteicams krāsot, jo daļa ķīmisko vielu, kas ir krāsā caur ādu iesūcas organismā.
6. Nedrīkst skatīties ugunsgrēkā un ugunsgrēka laikā likt rokas pie sejas, tad bērniņš piedzims ar ugunszīmi.
Uguns nelaime grūtniecei var izraisīt ļoti spēcīgas un neprognozējamas emocijas, kas patiesi var atspoguļoties uz mazuļa ādas.
Vairumam bērnu ir tā dēvētie stārķa kniebieni, vietiņa, aiz kuras stārķis mazo ir turējis, kad nesis... Taču, ja nopietni, tad šie ir nospiedumi, kas radušies mazajam vienā pozā ilgstoši atrodoties pret mammas iegurni. Šādi nospiedumi bērniem var būt uz pleciem, uz skausta zem matiem. Citiem tie ir izteiktāki, citiem, mazāk izteikti. Tie kļūst izteiktāki, kad cilvēku pārņem kādas spēcīgas emocijas – uztraukums, dusmas utml.
7. Nedrīkst stiepties uz augšu, celt rokas uz augšu, citādi var sākties priekšlaicīgas dzemdības.
Šis mīts varētu būt nācis no tiem laikiem, kad sievietei bija ļoti smagi jāstrādā un, lai kaut nedaudz atvieglotu grūtnieces ikdienu un pasaudzētu viņu, vecmāmiņas izdomāja šādu ieteikumu.
Taču mūsdienās to nu gan var uzskatīt tikai par mītu, jo mūsdienu sievietes tas neietekmē. Ja sieviete, kas gaida bērniņu kustas un ieklausās savā ķermenī, kas laikā, kad organismam slodze ir par lielu, brīdina: «Tā gan nedari!» tad nekas slikts nevar notikt. Tā kā grūtniecības vidējais trimestris patiesi ir enerģijas un spēka pieplūduma laiks, tad sieviete droši var līmēt arī tapetes un arī veļu kārt.
8. Zivju tīrīšanu labāk uztici kādam citam mājiniekam, citādi bērniņam būs zvīņaina āda.
Zivju tīrīšana patiesi nav tas patīkamākais darbs. Te runa būs par emocionālo spriedzi. Ja sieviete dara kaut ko, kas viņai sagādā negatīvas emocijas, uz tām var reaģēt arī mazulis. Tāpēc it īpaši grūtniecības laikā, sievietei nevajadzētu piespiest sevi darīt kaut ko nepatīkamu. Bērna organisms ir ļoti jutīgs un visu, kas viņam nepatīk atspoguļo uz ādas. Ja mazulītim piedzimstot ir kādas ādas problēmas, tad tas nav saistīts tieši ar zivju tīrīšanu, bet gan ar negatīvām emocijām, ko tā var izraisīt. Ja zivju tīrīšana negatīvas emocijas neizraisa, tad to droši var darīt.
9. Grūtniecības laikā jāēd pa diviem, tad bērniņam būs spēks augt.
Tā nu gan nav taisnība! Grūtniecības laikā sievietei dienā ieteicams uzņemt tikai par 400 kalorijām dienā vairāk nekā parasti. Uzturā nevajadzētu lietot nekādus uztura bagātinātājus, tostarp arī grūtnieču vitamīnus. Jāēd nevis daudz, bet labi, uzsvaru liekot uz kvalitatīvu, ja iespējams, bioloģiski audzētu pārtiku. Ekoveikalos ieteicams iegādāties graudaugu izcelsmes produktus: auzu pārslas putraimus, miltus, lai būtu droši, ka labības produkti būtu audzēti bez herbicīdu lietošanas. Kalciju labāk uzņemt ar graudaugiem, nevis piena produktiem, lai gan graudaugos kalcija ir mazāk, taču organisms to labāk izmanto. Daudzi, iespējams, teiks, ka bioloģiski audzēti produkti ir dārgi, taču, lai paēstu un gūtu sāta sajūtu, tos ir nepieciešams apēst mazāk. Pietiek apēst vienu maizes šķēli un tas būs pietiekami, nevis ēst trīs četras tukšās maizes rikas.
Edīte Valtere