9 kļūdas, kuru rezultātā tu uzņem vairāk kaloriju nekā tev nepieciešams
Ja vēlies uzturēt veselīgu svaru, tev ik dienu nepieciešams uzņemt noteiktu daudzumu kaloriju, taču tavu apetīti un maltīšu ieradumus ietekmē vairāki gluži ikdienišķi faktori – stress, ēdienkarte, miega traucējumi un citi. Lai izvairītos no nevajadzīgas pārēšanās, pastāvīga izsalkuma un lieko kilogramu veidošanās, pievērs uzmanību šīm izplatītajām kļūdām!
Tu pārtiec tikai no salātiem
Salāti nenoliedzami ir vērtīga veselīgas maltītes sastāvdaļa – dārzeņi ir bagātīgs uzturvielu avots, turklāt tie satur niecīgu daudzumu kaloriju. Tomēr, ja tevis gatavotie salāti sastāv tikai no dārzeņiem, tavs organisms neuzņems vajadzīgos ogļhidrātus. Apēdot šķīvi dārzeņu, tavām smadzenēm un muskuļiem trūks enerģijas, lai darbotos pilnvērtīgi, turklāt tu negūsi sāta sajūtu. Jau pēc neilga laika tu atkal jutīsies izsalcis, kā rezultātā apēdīsi vairāk nekā nepieciešams. Pievieno salātiem nedaudz ogļhidrātu – kvinoju, pupiņas, saldos kartupeļus, kukurūzu vai zirņus – vai devu veselīgu olbaltumvielu – olu, vistas gaļu vai garneles.
Uz tava darba galda stāv šķīvis ar našķiem
Ja labi redzamā vietā un sasniedzamā attālumā novietosi šķīvi ar konfektēm vai citiem neveselīgiem našķiem, drīz vien trauks gluži neviļus būs tukšs. Saldumi un sāļās uzkodas satur ievērojamu daudzumu cukura un "tukšo" kaloriju – tie nespēs sniegt sāta sajūtu, taču rosinās apetīti un būtiski palielinās dienas laikā uzņemto kaloriju daudzumu. Ja vēlies ko uzkost starp ēdienreizēm, dod priekšroku sagrieztiem dārzeņiem un augļiem.
Ēdienreizes laikā tu strādā vai skaties televīziju
Brīdī, kad esi apēdis pietiekami daudz, tava organisma receptori un hormoni signalizē smadzenēm par sāta sajūtu. Ja ēšanas laikā darbosies pie datora, skatīsies televīziju, lasīsi vai brauksi pie automobiļa stūres, tu visticamāk nespēsi koncentrēties uz šo signālu un turpināsi ēst, tādējādi uzņemot vairākus simtus lieku kaloriju. Izbaudi maltīti, koncentrējoties uz ēdienu un ēšanas procesu, tādā viedā izvairoties no pārēšanās.
Tu pastāvīgi piedzīvo stresu
Stresa ietekmē tavs organisms pastiprināti izstrādā kortizolu – stresa hormonu, kas veicina izsalkumu un pārēšanos. Pētījumi apliecina, ka cilvēkiem, kuru kortizola līmenis pastāvīgi ir augsts, ir daudz lielāka iespēja uzņemt liekot kilogramus un piedzīvot aptaukošanos. Iemācies kontrolēt stresu, izmēģinot dažādas tehnikas, līdz atrodi sev piemērotāko. Iespējams, tev palīdzēs meditācija, ilgas pastaigas, karsta vanna un laba grāmata vai saruna ar uzticamu draugu.
Tu atvēli pārāk maz laika miegam
Pat viena negulēta nakts spēj būtiski ietekmēt hormonus, kas atbildīgi par tavu apetīti – nākamajā dienā tu jutīsies daudz vairāk izsalcis nekā parasti. Atvēli naktsmieram vismaz sešas līdz astoņas stundas, centies izstrādāt noteiktu miega grafiku un izvairies no faktoriem, kas var ietekmēt tava miega kvalitāti, piemēram, televizora guļamistabā vai ēšanas tieši pirms došanās pie miera.
Tu neuzņem pietiekami daudz šķiedrvielu un olbaltumvielu
Lai sagremotu produktus, kas bagāti ar šķiedrvielām un olbaltumvielām, tavam ķermenim būs nepieciešams daudz ilgāks laiks. Tādējādi tu spēsi ilgāk saglabāt sāta sajūtu, tādējādi izvairoties no pārēšanās atlikušās dienas laikā.
Tev ir garlaicīgi vai skumji
Emocionālā ēšana ir nopietna problēma, kuras cēlonis visbiežāk meklējams agrā bērnībā. Sastopoties ar nepatīkamām emocijām vai garlaicību, mēs cenšamies apslāpēt nomācošās izjūtas ar ēdienu, tādā veidā patērējot nevajadzīgu daudzumu kaloriju, turklāt nereti izvēloties tieši neveselīgus produktus. Tā vietā, lai stieptu roku pēc ēdiena, dodies pastaigā, piezvani draugam vai atrodi kādu citu nodarbi, kas palīdzēs novērst domas.
Tu pilnībā atsakies no produktiem, kurus tev kārojas
Cenšoties izvairīties no "aizliegtajiem" produktiem, tu pārēdies šķietami veselīgus produktus, tādā veidā uzņemot vēl lielāku daudzumu kaloriju. Tā vietā, lai apēstu tikai vienu šokolādes cepumu, tu apslāpē izsalkumu, apēdot porciju jogurta, vairākus pilngraudu krekerus un augļus, tādā veidā uzņemot krietni lielāku daudzumu kaloriju. Ieturi veselīgu maltīti ar atbilstošu uzturvielu daudzumu un noslēgumā atļauj sev vienu nelielu našķi – gabaliņu tumšās šokolādes vai tasi saldējuma ar zemu tauku saturu.
Tu izlaid ēdienreizes
Ja starp tavām maltītēm būs vairāk nekā četru piecu stundu starpība, ķermenī strauji kritīsies cukura līmenis un tu jutīsies izsalcis. Ieturot nākamo ēdienreizi, tu visticamāk apēdīsi vairāk nekā parasti, turklāt jutīsi lielāku kāri pēc neveselīgiem produktiem – ēdieniem, kuru sastāvā ir liels daudzums cukura, kas spēs pēc iespējas ātrāk atjaunot cukura līmeni asinīs