9 kļūdas, kas veicina ādas vēzi
Foto: Shutterstock
Galvenais riska faktors ādas vēža attīstībai ir ultravioletais starojums. Ilgstoši pakļaujot savu ādu saules staru iedarbībai vai regulāri apmeklējot solāriju, tu ievērojami palielini savu risku saslimt ar ļaundabīgu audzēju. Turklāt arī rūpējoties par ādas drošību, nereti tiek pieļautas kļūdas, kas saslimšanu var veicināt.
Tu izvēlies dārgāko krēmu aizsardzībai no saules, neizpētot tā sastāvdaļas
Augsta cena, kā zināms, negarantē kvalitāti, taču, pērkot preces, par kurām trūkst zināšanu, mēs nereti grēkojam, izvēloties dārgāko cerībā, ka tai jābūt vislabākajai. Tomēr daļa dārgo aizsargkrēmu nesatur svarīgas sastāvdaļas, kas pasargā tavu ādu, kamēr lētākos zīmolos tās parādīsies.
Meklē krēmu, kas nodrošina plaša spektra aizsardzību (uz etiķetes jābūt uzrakstam angļu valodā – "broad-spectrum protection"). Tas nozīmē, ka krēms aizsargā gan pret UVA, gan UVB stariem – diviem dažādiem saules staru veidiem. UVB stari ir visspēcīgākie un var radīt apdegumus, savukārt UVA iekļūst dziļākajos ādas slāņos, radot tur bojājumus. UVA starus neaiztur stikls, tāpēc tie var nodarīt kaitējumu arī tad, ja atrodies automašīnā vai sēdi pie darbagalda birojā. Lai aizsargātu ādu pret šiem stariem, izvēlies līdzekli, kura sastāvā ir titāna dioksīds vai cinka oksīds.
Tu uzskati, ka saules aizsargfaktors (SPF) tevi pilnīgi pasargās
Patiesībā SPF pasargā tikai no UVB stariem. Tomēr arī šī aizsardzība ir būtiska – ādas vēzi veicina abu veicu saules stari.
Eksperti iesaka izvēlēties krēmu ar vismaz 15 SPF. Cilvēkiem ar gaišu ādu un tiem, kuru āda ātri apdeg, ieteicams aizsargkrēms ar 30 SPF.
Pirms aizsargkrēma tu lieto līdzekli, kas atbaida kukaiņus, vai grimu
Lai saules aizsargkrēms būtu efektīvs, tas jāuzklāj uz tīras un sausas ādas. Ja iepriekš uzklāsi losjonu, grimu vai līdzekli, kas atbaida kukaiņus, krēma efektivitāte mazināsies. Turklāt aizsargkrēmam piemīt absorbējošas īpašības, kā rezultātā tava āda var uzņemt lielu daudzumu ķimikāliju, kas atrodas līdzeklī pret kukaiņiem.
Iesākumā uzklāj aizsargkrēmu. Nogaidi vismaz 20 minūtes un tad viegli uzpūt ādai līdzekli pret kukaiņiem.
Uzklājot aizsargkrēmu, tu uzskati, ka bez bažām vari uzturēties saulē visu dienu
Pat labākais pretiedeguma līdzeklis nespēj nodrošināt pilnīgu aizsardzību – daļa staru tam vienmēr tiks cauri. Ja esi iecerējis pavadīt ārā vairākas stundas, noteikti neaizmirsti vilkt cepuri un pēc iespējas biežāk uzturies ēnā. Atjauno sauļošanās krēmu ik pēc divām stundām – pa šo laiku tā aktīvās sastāvdaļas ir vājinājušās.
Tu uzklāj sauļošanās krēmu brīdī, kad dodies ārā
Lai aizsargkrēms iesūktos ādā un sāktu darboties, tam nepieciešamas vismaz 20 minūtes. Pa šo laiku tava āda var pagūt apdegt.
Tu nevalkā saulesbrilles
Āda ap acīm ir ļoti plāna – to neaizsargājot, tu radi labvēlīgus apstākļus ādas vēža attīstībai. Atrodoties spilgtā saulē, vienmēr lieto saulesbrilles. Tām vajadzētu būt tādā formā, lai piekļautos tavai sejai. Tāpat pievērs uzmanību tam, lai briļļu stikli aizsargā pret abu veidu saules stariem. Pie brillēm vajadzētu būt norādei "100% UV aizsardzība".
Tu lieto aizsargkrēmu, kuru esi iegādājis pirms pāris gadiem
Ja tava standarta izmēra pudele ilgst vairākas sauļošanās sezonas, tu visticamāk uzklāj pārāk maz krēma. Ja regulāri uzturies saulē, šādu pudelīti tev būtu jāizlieto aptuveni mēneša laikā. Pārliecinies, ka uzklāj krēmu pietiekami biezā slānī.
Tu nevalkā cepuri
Tas, ka tev nepatīk, kā tu izskaties, nēsājot cepuri, nav attaisnojums to nevilkt, uzturoties saulē. Tavi mati nespēj nodrošināt galvas ādai pietiekamu aizsardzību, turklāt riska zonā atrodas arī tavs kakls.
Tu uzskati, ka tev nevajag aizsargkrēmu, jo sēdi ēnā
Smiltis un ūdens atstaro saules starus – tas, cik ļoti tevi tie sasniedz, sēžot ēnā, atkarīgs no saules atrašanās vietas un tā, cik tuvu esi ūdenim. Tomēr ņem vērā, ka pēc pāris ēnā pavadītām stundām tu noteikti apdegsi.