9 bieži sastopamas kaites: ko ēst un no kā atteikties?
Nav noslēpums, ka tava ēdienkarte spēj būtiski ietekmēt tavu veselību un garastāvokli. Arī tad, ja tevi nomoka nepatīkami simptomi, ir ēdieni, kas spēs tavu pašsajūtu uzlabot, kamēr citi produkti tai tikai kaitēs.
Migrēna
Ja regulāri piedzīvo lēkmjveida galvassāpes, izmēģini iekļaut ēdienkartē treknas zivis, piemēram, foreles, sardīnes vai siļķes. Treknas zivis satur ievērojamu daudzumu omega-3 taukskābju, kas, nonākot organismā, spēj samazināt prostaglandīnu veidošanos. Šīs hormoniem līdzīgās ķīmiskās vielas spēj izraisīt iekaisumu un veicināt migrēnas radītās sāpes. Pētījumi atklāj, ka, ik dienu lietojot ēdamkaroti zivju eļļas, galvassāpes samazinās, kļūst īsākas un mazāk smagas.
Izvairies no pārstrādātas gaļas, mākslīgajiem saldinātājiem, sarkanvīna, šokolādes, cietā siera un citrusaugļiem – pētījumi liecina, ka aptuveni 30% cilvēku, kas cieš no migrēnas, ir jutīgi pret kādu no šiem produktiem.
Menstruālie krampji
Prostaglandīni tāpat spēj veicināt arī menstruālos krampjus – ķīmiskajām vielām atbrīvojoties audos, dzemdē rodas spazmas. Pētnieki norāda, ka noteiktus prostaglandīnus spēj ierobežot linsēklas.
Pamēģini ik dienu iekļaut uzturā aptuveni divas tējkarotes linsēklu. Pievieno tās muslim, salātiem, smūtijam vai jogurtam.
Izvairies no sarkanās gaļas un piena produktiem. Šie pārtikas produkti satur noteikta veida skābes, kas veicina prostaglandīnu veidošanos.
Nogurums
Ja pastāvīgi jūti nogurumu, iekļauj uzturā kvinoju. Šie prosai līdzīgie putraimi satur trīs vērtīgas uzturvielas, kas sniegs tavam ķermenim vajadzīgo enerģiju – olbaltumvielas, B vitamīnu un dzelzi. Atšķirībā no citiem šo uzturvielu avotiem, piemēram, liellopu un putnu gaļas, kvinoja satur arī saliktos ogļhidrātus, kas ir organisma galvenais enerģijas avots.
Centies nelietot produktus ar augstu cukura saturu un kofeīnu. Šie ēdieni strauji paaugstinās cukura līmeni asinīs, sniedzot īslaicīgu enerģiju, savukārt pēc tam, kad tas kritīsies, tu jutīsies vēl sliktāk nekā pirms tam.
Nomāktība
Šokolāde ir vērtīgs aminoskābes L-triptofāna avots. Tā palīdz ražot serotonīnu – ķīmisku vielu, kas regulē garastāvokli. Pētnieki atklājuši, ka cilvēkiem, kas cieš no depresijas, šīs aminoskābes līmenis ir zems.
Nemēģini uzlabot garastāvokli, lietojot alkoholu – lai gan sākotnēji tu vari just nelielus garastāvokļa uzlabojumus, pēc dažām stundām tavs noskaņojums kļūs vēl depresīvāks.
Stress
Ja jūties uzbudināts vai piedzīvo ilgstošu stresu, tev palīdzēs ogļhidrāti ar zemu tauku saturu. Tie palīdzēs smadzenēm ražot vielas, kas ļaus tev justies mierīgākam. Apēd pilngraudu maizīti, kam uzsmērēta tējkarote medus.
Izvairies no kofeīna – tas ir spēcīgs stimulants, kas var padarīt tevi vēl nervozāku.
Locītavu sāpes
Mellenēs, zemenēs un avenēs bagātīgi atrodams C vitamīns, kas palīdz mazināt locītavu nolietošanos. Bostonas universitātes zinātnieku pētījumā pierādīts, ka tie artrīta slimnieki, kas regulāri uzņem C vitamīnu, savaino locītavas trīs reizes retāk nekā tie, kam šī vitamīna trūkst. Šis vitamīns ir antioksidants, kas palīdz organismam cīnīties ar brīvajiem radikāļiem. Turklāt C vitamīns palīdz veidot kolagēnu – skrimšļu un kaulu galveno sastāvdaļu.
Neaizmirsti arī par citiem augļiem un dārzeņiem, piemēram, citrusaugļiem, melonēm un brokoļiem.
Dedzināšana kuņģī
Ingvers palīdz nostiprināt barības vada sfinkteri. Tas ir svārsts, kas neļauj kuņģa skābēm nonākt barības vadā un izraisīt dedzinošo sajūtu.
Pievieno pusi tējkarotes sarīvēta ingvera tasei karsta ūdens un ļauj tējai desmit minūtes ievilkties.
Izvairies no produktiem ar augstu tauku saturu, piemēram, sviesta vai sarkanās gaļas. Dedzinošo sajūtu tāpat var pastiprināt pikanti vai skābi ēdieni.
Gāzes
Zarnu muskuļus atslābinās piparmētras. Ja tevi nomoka gāzes, izdzer tasi piparmētras tējas – iespējams, tā palīdzēs.
Izvairies no gāzētiem dzērieniem un saldumiem, ko tavam gremošanas traktam būs grūti apstrādāt. Tāpat ierobežo pupas, pākšaugus un krustziežu dzimtas dārzeņus,piemēram, brokoļus un ziedkāpostus.
Aizcietējumi
Gremošanas trakta pilnvērtīgai funkcionēšanai palīdzēs produkti, kas bagāti ar šķiedrvielām un ūdeni, piemēram, āboli, bumbieri, tomāti, melones vai vīnogas. Taču uzmanies, lai neapēstu pārlieku daudz – tā tu vari radīt organismam diskomfortu.
Izvairies no apstrādātiem produktiem, treknas gaļas un kafijas. Neizlaid ēdienreizes.