8 veidi, kā uzlabot gremošanas sistēmas darbību
Gremošanas sistēmas galvenais uzdevums ir nodrošināt ķermeni ar uzņemtajām barības vielām, nogādājot tās asinsritē un limfātiskajā sistēmā. Ja orgāni nedarbojas pilnvērtīgi, var būtiski pasliktināties ne tikai tava pašsajūta, bet arī kopējais veselības stāvoklis.
Gremošanas sistēmas funkcijas ietekmē ne tikai ikdienā uzņemtā pārtika, bet arī iedzimtība, fizisko aktivitāšu daudzums, stress un virkne citu faktoru. Visbiežāk sastopamie gremošanas traucējumi ir slikta dūša, vemšana, aizcietējumi, caureja, vēdera uzpūšanās un pastiprināta gāzu veidošanās, turklāt pētījumi liecina, ka gremošanas traucējumi veicina arī tādas veselības problēmas kā depresija, izteikts nespēks un alerģijas. Ja vien pie vainas nav kāda nopietna veselības problēma, kam vajadzīga atbilstoša ārstēšana, gremošanas sistēmas darbību tu vari uzlabot, ieviešot nelielas korekcijas savā ēdienkartē un ikdienas ieradumos.
Iekļauj uzturā probiotikas
Cilvēka kuņģa-zarnu traktā mājo ievērojams daudzums labo baktēriju jeb probiotiku, kas labvēlīgi ietekmē ne tikai gremošanas traktu, bet arī visu organisma veselību kopumā. Lai uzturētu optimālu mikroorganismu līdzsvaru, iekļauj uzturā pietiekamu daudzumu to produktu, kuru sastāvā atrodamas šīs vērtīgās vielas – raudzētos piena produktus, īpaši kefīru un dabīgo jogurtu, kā arī skābētus produktus, piemēram, skābus kāpostus. Šie ēdieni nodrošinās tavu ķermeni ar vajadzīgajām baktērijām un veicinās gremošanas procesu.
Rūpīgi sakošļā
Kārtīgi sakošļājot apēsto pārtiku, tu ievērojami atvieglosi gremošanas sistēmas darbu, tādējādi ļaujot ķermenim vieglāk uzņemt vajadzīgos vitamīnus un minerālvielas. Atsevišķi pētījumi tāpat apliecina, ka rūpīga barības sakošļāšana ne tikai palīdz gremošanas procesos, bet arī uzlabo noteiktas smadzeņu funkcijas, piemēram, spēju noturēt uzmanību.
Kafijas vietā izvēlies tēju
Kafijai piemīt dehidrējošas īpašības tā ievērojami kairina kuņģa gļotādu un vairo kuņģa skābi, tādā veidā veicinot gremošanas traucējumus. Dod priekšroku zaļajai tējai – tradicionālajā ķīniešu medicīnā tā jau vairākus gadu tūkstošus tiek uzskatīta par labāko līdzekli pret gremošanas traucējumiem, turklāt arī mūsdienu medicīnas pētījumi apliecina, ka šis dzēriens sniedz pozitīvu efektu ne tikai kuņģa-zarnu traktam, bet visam organismam kopumā. Zaļā tēja ir lielisks dabiskās enerģijas avots, tāpēc droši aizstāj ierasto rīta kafijas tasi ar krūzi siltas tējas.
Nodrošini organismu ar šķidrumu
Šķidrums palīdz organismam sagremot uzņemto pārtiku un izvadīt kaitīgos toksīnus. Atceries, ka dienā jāuzņem vismaz divi litri jeb astoņas glāzes šķidruma, un izvairies no dzērieniem, kas ķermeni dehidrē.
Ņem vērā attiecību 80/20
Lai uzņemtu pietiekamu daudzumu gremošanas sistēmai vajadzīgo šķiedrvielu, aptuveni 80% no tevis uzņemtās pārtikas jābūt augu izcelsmes produktiem. Dārzeņi, graudaugi un pākšaugi tāpat satur ievērojamu daudzumu prebiotiku, kas palīdzēs uzturēt veselīgu gremošanas sistēmu.
Kontrolē stresa līmeni
Cilvēka gremošanas sistēmas veselību būtiski ietekmē stress, trauksme un citi psiholoģiskie faktori. Atrodi veidu, kā kontrolēt savu stresa līmeni un atslābināties pēc nemierpilnas darba dienas. Ja tava ikdiena ir īpaši noslogota, izmēģini jogu vai meditāciju, dodies garās pastaigās vai iemācies nomierinošus elpošanas vingrinājumus.
Pilnveido savus ēšanas paradumus
Ikkatra ēdienreize ir svarīgs notikums, tāpēc koncentrējies uz šo procesu. Neēd steigā vai stresa situācijās, kā arī ieturi regulāras maltītes visas dienas garumā.
Izvairies no produktiem, kas noslogo gremošanas sistēmu
Lietojot uzturā treknus produktus vai ēdienus, kuru sastāvā ir ievērojams daudzums cukura, tava gremošanas sistēma būs spiesta darboties ar papildu slodzi, kā rezultātā nespēs pilnvērtīgi veikt tai uzticētās funkcijas. Papildu kairinājumu tāpat izraisa kafija, alkohols un tabaka.