8 veidi, kā iemācīt bērnam izprast dabu un veselīgu dzīvesveidu
26. septembrī visā pasaulē atzīmē Veselīgas vides dienu. Par godu šim notikumam Mazo ekspertu skola atgādina vecākiem, kā bērnu mācīt attiekties pret dabu.
Viens no veidiem – kopīgi sarīkot ballīti dabā vai izdomāt videi draudzīgas spēles. Ko vēl var darīt, lai tavs mazais kļūst par īstu un atbildīgu dabas draugu?
Mazo ekspertu skola uzdod 8 vienkāršus jautājumus, kas palīdzēs noteikt, vai pietiekami daudz laika velti bērna izglītošanai par dabu. Iespējams, ka kāds no punktiem liks tev aizdomāties par veselīgāku un videi draudzīgāku dzīvesveidu.
1. Kā atšķiras kolrābis no kabača? Kā smaržo tomāti ķekaros un burkāni? Rudenī izvēlies tepat Latvijā audzētās ogas un augļus. Dodieties kopā uz tuvējo tirgu un izvēlieties tādus dārzeņus, ko vēl neesat smaržojuši un ēduši. Uz palodzes vai dārzā ar bērnu iekopiet savu dārziņu – audzējiet dilles, lociņus, baziliku, piparmētras vai citus aromātiskos un veselīgos garšaugus.
2. Kur atrodas tuvākais kadiķis vai lazda? Lai pastaigas dabas takās kļūst par jauku ģimenes rituālu brīvdienās! Pievērs mazā uzmanību kokiem, augiem, putniem, kukaiņiem un dabas parādībām (miglai, varavīksnei, salnai, rasai).
3. Vai ar bērnu ik dienu pavadi svaigā gaisā vismaz vienu stundu? Mudini bērnu izkustēties brīvā dabā. Laiks, dodoties no autostāvvietas līdz mājām, nav pietiekams, lai bērns saņemtu gana daudz svaiga gaisa. Aicini bērnu braukt ar riteni, skrejriteni vai pastaigāties. Paskaidro, kādēļ kustēšanās svaigā gaisā stiprina imunitāti.
4. Kur lai liek izlietoto sulas paku un saplēsto kaleidoskopu? Iesaisti bērnu atkritumu šķirošanas procesā. Izdomā spēli vai stāstu, kādēļ papīrs, plastmasa un stikls jāmet atsevišķās gružkastēs.
5. Ko var pagatavot no saldējuma kociņiem un take-away kafijas krūzes? Rosini radošo domāšanu. Jogurta trauciņi, tukšās piena pakas, kartona kastes un citi izmantotie iepakojumi var kļūt par aizraujošu prāta spēli – ko no šīm lietām iespējams pagatavot un kā tās var pārveidot, lai radītu ko jaunu?
6. Kur dabūt rotaļlietas un krāsas par velti? Parādi, cik viegli ir pagatavot cilvēciņu no kastaņiem, kokiem, ziediem vai akmentiņiem. Starp citu, oļi var būt pamats mākslas darbam: http://mazoekspertuskola.lv/cards/view/230. Savukārt augi var kļūt par krāsu paleti: http://mazoekspertuskola.lv/cards/view/232
7. Cik litri ūdens mēnesī aiztek, pucējot zobus? Stāsti un rādi bērnam labāko piemēru resursu taupīšanai. Piemēram, tīrot zobus, aizgriez krānu. Vienmēr izslēdz gaismu, ja telpā neatrodas cilvēki. Izskaitļo, cik daudz rotaļlietu varētu iegādāties, ja kopīgi taupītu dabas resursus, par kuriem ik mēnesi ģimene saņem rēķinus. Māci, ka iespējams papīra lapu apzīmēt no abām pusēm un dāvanu iesaiņojumu atlikumus – izmantot košām aplikācijām.
8. Vai māki sarīkot eko ballīti? Kamēr laikapstākļi ļauj, rīko bērnu ballīti svaigā gaisā. Plastmasas šķīvju un glāzīšu vietā izvēlies tradicionālos šķīvjus (arī ēdiens tā garšo daudz labāk!), pirkto dekorāciju vietā kopā ar bērnu pašu spēkiem pagatavojiet dārza rotājumus, virtenes kokiem vai galda dekorus no ekoloģiskiem, dabai draudzīgiem materiāliem.
"Reiz dzirdēju jauku domu, ka mēs visi dabā un mežā esam ciemiņi. Un tur ir jāuzvedas kā ciemos – nedrīkst neko plēst, sist, mest zemē. Pastaigājoties piemājas mežā, bieži vien kopā ar bērniem vācam atkritumus. Tā viņi mācās, ka jārūpējas par apkārtni, pat ja paši to nav piesārņojuši. Mēs taču savācam aiz mazākajiem brāļiem un māsām, ja viņi to vēl nav iemācījušies!" saka Laura Bluša, sociālās kustības Babyroom.lv pārstāve. "Mežā jutīsies pasargāts, ja par to pats būsi parūpējies. Mazie ar prieku atdod izmantotos iepakojumus atpakaļ zemniekiem, kas piegādā mūsu ģimenei lauku labumus cerībā, ka pudeles un kastītes varēs izmantot atkārtoti."
"Mums ir paveicies, ka gan skolā, gan dārziņā audzinātājas stāsta par vidi un to, cik svarīgi būt dabā. Vislielākais prieks – audzinātājas izrādījušas iniciatīvu veidot "baskāju takas" dārziņa teritorijā. Bērni ar basām kājām iepazīs dažādas virsmas un norūdīsies. Materiālus šīm takām gādās vecāki un bērni. Saskaņa ar dabu manai ģimenei veidojas laukos, kur iekopjam savu dārziņu. Bērni palīdz darbos, lasa ogas, ar prieku stāda un ravē. Pārgājienos mežā apspriežam un smaržojam augus, taustām koka mizas, akmeņus un sūnas," stāsta Santa Bindemane, stiliste un Mazo ekspertu skolas māmiņa.
Par brīvu! Spēles un idejas Veselīgas vides dienā:
Krāsas no dabas materiāliem: http://www.mazoekspertuskola.lv/cards/view/232
Rotaļlietas no dabas materiāliem: http://www.mazoekspertuskola.lv/cards/view/199
Dabas grāmatas: http://www.mazoekspertuskola.lv/cards/view/198
Akmentiņu apgleznošana: http://www.mazoekspertuskola.lv/cards/view/230