8 veidi, kā fiziskas aktivitātes iedarbojas uz tavām smadzenēm
Regulāras fiziskās aktivitātes spēj uzlabot ne tikai tavu veselību un fizisko formu. Pētījumi apliecina, ka sports ietekmē arī tavu smadzeņu anatomiju, fizioloģiju un funkcijas.
Uzlabo tavu noskaņojumu
Fizisko aktivitāšu laikā smadzenēs pastiprināti izdalās vairāki hormoni, kas ietekmē tavu noskaņojumu. Serotonīns ir atbildīgs par laimes izjūtu un labsajūtu, noradrenalīns stimulē smadzeņu darbību, savukārt endorfīns jeb tā sauktais "laimes hormons" rada pacilātību, laimes un drošības sajūtu.
Pavairo baudas hormonu
Brīdī, kad iemīlies, laimē loterijā vai nodarbojies ar fiziskām aktivitātēm, smadzenēs izdalās dabiska ķīmiskā viela – dopamīns. Šī viela saistāma ar baudas un apbalvojuma sajūtām. Tāpat tās pastiprinātā veidošanās varētu būt pamatā pozitīvajai atkarībai, kas atsevišķiem cilvēkiem veidojas pret sportu – brīžos, kad nākas izlaist ierasto treniņu, tu vari justies nīgrs un kašķīgs.
Uzlabo tavu spēju saglabāt uzmanību
Pētījumi liecina, ka tikai stunda aerobikas spēj ievērojami uzlabot tavu spēju noturēt un pārslēgt uzmanību.
Pozitīvi iedarbojas uz smadzenēm
Fiziskās aktivitātes veicina jaunu asinsvadu rašanos smadzenēs. Jo vairāk asinsvadu smadzenēs būs, jo vairāk skābekļa tām būs pieejams, lai funkcionētu.
Veicina smadzeņu augšanu
Regulāri nodarbojoties ar fiziskajām aktivitātēm, smadzeņu ārējais apvalks kļūst biezāks. Tam notiekot, rodas jaunas smadzeņu atbalsta šūnas, kas palīdz uzlabot smadzeņu funkcijas.
Palīdz veidoties jaunām sinapsēm smadzenēs
Sinapse ir neironu savienojums smadzenēs, ar kura palīdzību šūnas spēj nodot elektriskos signālus. Pētījumi ar žurkām apliecina, ka tad, kad dzīvnieki tika trenēti un apmācīti sarežģītos labirintos, viņu smadzeņu mehāniskajos apvidos palielinājās sinapšu izmērs un skaits. Tādējādi uzlabojās žurku spējas iemācīties jaunas lietas un darbības.
Uzlabo atmiņu
Sportošanas laikā smadzeņu daļā, kas atbildīga par atmiņu, pastiprināti veidojas jauni neironi. Tādējādi atmiņa tiek uzlabota un darbojas pilnvērtīgāk. Tāpat fiziskās aktivitātes šo smadzeņu daļu nedaudz palielina.
Regulē garastāvokļa maiņas un stresu
Pastiprinātās slodzes laikā radušies neironi pasargā no negatīvās stresa ietekmes, ko stress rada smadzenēs.