8 simptomi, kas var liecināt par obsesīvi kompulsīviem traucējumiem
Mums visiem laiku pa laikam rodas negatīvas domas, taču lielākoties mēs spējam no tām atbrīvoties un dzīvot tālāk. Savukārt cilvēki ar obsesīvi kompulsīviem traucējumiem no nevēlamām, uzmācīgām domām cieš pastāvīgi, kas būtiski ietekmē viņu dzīves kvalitāti, traucējot pilnvērtīgi mācīties vai strādāt un veidot kvalitatīvas attiecības ar citiem.
Sadzīvot ar obsesīvi kompulsīviem traucējumiem (Obsessive-Compulsive Disorder – OCD) nav viegli. Šo traucējumu pamatā ir ilgstošas, uzmācīgas, nekontrolējamas domas jeb obsesijas, kas izraisa spēcīgu trauksmes sajūtu. Lai atbrīvotos no trauksmes, cilvēks ar šiem traucējumiem nereti ir spiests veikt noteiktas darbības vai rituālus (kompulsijas), piemēram, izteikti bieži mazgāt rokas, censties sakārtot dažādus priekšmetus ideālā kārtībā, pārbaudīt, vai nav aizmirsies izslēgt plīti, un citas kompulsīvas darbības.
Tāpat kā citu psihisku traucējumu gadījumā, tikai profesionāls speciālists spēj uzstādīt šīs slimības diagnozi. Tomēr ir daži simptomi, kas pēc daudzu ekspertu domām var liecināt par obsesīvi kompulsīviem traucējumiem.
Nevajadzīgu priekšmetu krāšana
Pacientiem ar obsesīvi kompulsīviem traucējumiem raksturīga dažādu nevērtīgu, nevajadzīgu lietu kolekcionēšana un glabāšana lielā apjomā ar domu, ka kādreiz šīs lietas var noderēt, vai arī vēloties saglabāt atmiņas par kādu laimīgu dzīves notikumu. Ar laiku šīs nevajadzīgās lietas var aizņemt arvien vairāk vietas cilvēka mājoklī, padarot dzīvošanu tajā apgrūtinošu un nomācošu.
Perfekta kārtība
Cilvēki, kas cieš no šāda veida trauksmes traucējumiem, mēdz veltīt daudz laika, lai ieviestu perfektu kārtību sev visapkārt. Viņi ļoti rūpīgi seko līdzi tam, lai jebkuri priekšmeti būtu novietoti noteiktā kārtībā, piemēram, pēc izmēriem augošā vai dilstošā secībā, simetriskā kārtībā vai pēc krāsu gammas. Ja kāds šo kārtību izjauc, pacients var izjust spēcīgu emocionālu diskomfortu.
Vēlme skaitīt priekšmetus
Daži pacienti ar šiem psihiskajiem traucējumiem piešķir lielu nozīmi priekšmetu skaitam – viņi var skaitīt itin visu, kas nonāk viņu redzeslokā, piemēram, pakāpienus vai garām braucošas automašīnas sarkanā krāsā. Bieži vien par iemeslu šādai lietu skaitīšanai var kļūt māņticība vai bailes par neveiksmi, ja kāda darbība netiks veikta noteiktu reižu skaitu. Skaitīt soļus līdz mājas durvīm vai garāmbraucošas mašīnas ir normāli, ja vien tas tiek darīts aiz garlaicības. Taču, ja kļūst neiespējami atbrīvot savu prātu no pastāvīgas skaitīšanas, būtu ieteicams vērsties pie speciālista.
Bieža roku mazgāšana
Uzmācīga vēlme mazgāt rokas, izmantot roku dezinfekcijas līdzekļus vai mazgāties dušā ir bieži izplatīta pazīme pacientu vidū. Iemesls – bailes no baktērijām un infekcijām. Pacienti var izjust bailes pat uzreiz pēc roku mazgāšanas, domājot, ka tās vēl nav pietiekami tīras. Tāpat indivīdi ar obsesīvi kompulsīviem traucējumiem var izvairīties no pieskāršanās dažādām lietām, piemēram, iepirkumu ratiņiem veikalā, baidoties inficēties ar kādu nopietnu slimību.
Tāpat indivīdam var būt raksturīga izteikta nepieciešamība uzkopt māju, vairākkārt pārmazgāt apģērbu, bieži tīrīt grīdas un mēbeļu virsmas. Šāda uzmācīga vēlme sev apkārt visu mazgāt un uzkopt var aizņemt pat vairākas stundas dienā. Kaut arī mājas uzkopšana nedaudz atvieglo šīs bailes, efekts ilgst tikai īsu brīdi, un vajadzība veikt atkārtotu mājokļa uzkopšanu kļūst vēl izteiktāka.
Uzmācīga vēlme pārbaudīt darbības
Atkārtoti pārliecināties par kaut ko svarīgu, piemēram, vai nav aizmirsies izslēgt plīti vai aizslēgt durvis, ir normāli. Taču, ja šāda veida uzvedība atkārtojas vairāk nekā trīs četras reizes, tas var liecināt arī par saslimšanu ar obsesīvi kompulsīviem traucējumiem. Indivīdi ar šo patoloģiju var pat regulāri kavēt darbu, lai atgrieztos mājās un vēlreiz pārbaudītu, vai ir aizslēgtas durvis. Šāda uzvedība cilvēkiem ar šo saslimšanu ir ļoti izplatīta un ir saistīta ar bailēm par savu drošību.
Bailes no vardarbības
Šī pazīme var izpausties divējādi – kā bailes savainoties, ciest no vardarbības un kā bailes aizskart kādu citu – gan fiziski, gan emocionāli. Baiļu sajūta mēdz būt tik izteikta, ka cilvēks var kļūt aizdomīgs, piemēram, pret paša pagatavotu ēdienu, ko plāno pasniegt galdā ģimenes vakariņu laikā, uztraucoties, ka ēdiens var izraisīt saindēšanos. Tāpat cilvēks var izvairīties no pastaigām parkā, baidoties no varbūtības tikt apzagtam, vai vairākas reizes dienā zvanīt kādam tuviniekam, lai pārliecinātos par viņa drošību.
Intensīva prāta nodarbināšana
Ne visi kompulsīvo traucējumu simptomi var būt pamanāmi apkārtējiem. Dažas cilvēka darbības var izpausties arī garīgā formā, kas var spēcīgi uztraukt pašu pacientu, neradot ne mazākās aizdomas citos cilvēkos. Indivīds ar obsesīvi kompulsīvajiem traucējumiem var prātā, piemēram, bieži skaitīt lūgšanas vai censties aizstāt kādas negatīvas domas, tēlus vai sliktas atmiņas ar pozitīvām domām. Turklāt tas var turpināties stundām ilgi, izraisot emocionālu nogurumu un dziļu nomāktību.
Pārņemtība ar sava izskata nepilnībām
Pārliecība par kādu sava ķermeņa nepilnību jeb dismorfofobija nereti ir viena no obsesīvi kompulsīvo traucējumu raksturīgajām pazīmēm. Tās iespaidā cilvēks var pastiprināti novērtēt sava ķermeņa daļas, kuras viņam šķiet nepievilcīgas – degunu, ādas stāvokli, matus. Būt neapmierinātam ar kādu savu ķermeņa daļu ir pilnīgi normāli, taču, kad cilvēks stundām ilgi pavada laiku pie spoguļa un pēta savu ķermeni, cenšoties tajā saskatīt defektus, tas var liecināt par obsesīvi kompulsīviem traucējumiem.