8 simptomi, kas var liecināt par krūts vēzi
Foto: Shutterstock
Krūts vēzis ir visbiežāk sastopamā audzēja forma sievietēm Latvijā. Ik gadu tiek reģistrēts vairāk nekā tūkstotis jaunu saslimšanu, turklāt, neskatoties uz plaši pieejamo informāciju un diagnostikas iespējām, gadījumu skaits un mirstības rādītāji joprojām ir pārsteidzoši augsti. Līdzīgi kā citus ļaundabīgus audzējus, krūts vēzi iespējams sekmīgi ārstēt, ja sieviete laikus vēršas pēc palīdzības pie speciālista un diagnoze tiek uzstādīta slimības sākuma stadijā.
Krūts vēzis sākotnēji attīstās krūšu dziedzera šūnās, bet, audzējam izplešoties, skar padušu limfmezglus, no kuriem, savukārt, viegli sasniedz citus ķermeņa orgānus. Vēža veidošanos veicina vairāki riska faktori – iedzimtība, ģenētiskie faktori, aptaukošanās, kā arī alkohola lietošana. Atsevišķi pētījumi norāda, ka saslimšanu var veicināt arī orālās kontracepcijas lietošana un ilgtermiņā izmantota hormonu aizstājēju terapija.
Lai izvairītos no saslimšanas, nepieciešams regulāri veikt vajadzīgās pārbaudes un pievērst uzmanību jebkurām izmaiņām vai netipiskām sajūtām. Krūtis ir regulāri jāpārbauda mājās un periodiski jāveic pārbaudes pie ginekologa.
Ņem vērā, ka aptuveni 90% sabiezējumu ir labdabīgi, tomēr, ja ievēro ko neparastu, vērsies pie ārsta. Tā tu pasargāsi sevi no nopietnas saslimšanas!
Bumbulis vai sabiezējums krūtī
Rūpīgi pārbaudi krūtis, pielietojot vidēji stipru spiedienu. Ar kopā saliktiem pirkstiem apļveidā iztausti visu krūti no augšas uz leju un no krūts malām uz centru. Ja pārbaudes laikā esi sataustījusi bumbuli vai sabiezējumu, vērsies pie speciālista. Pievērs uzmanību arī zonai padusēs – palielināti limfmezgli šajā apvidū tāpat var liecināt par saslimšanu.
Krūts ādas vai krūtsgalu nieze, apsārtums
Par audzēju tāpat var liecināt krūšu ādas vai krūtsgalu nieze, apsārtums vai zvīņošanās. Āda var būt apsārtusi un jutīga.
Pietūkums
Audzējam radot spiedienu uz krūts audiem, rodas iekaisums, par ko visbiežāk signalizē pietūkumus krūšu apvidū. Nepatīkamos simptomus nereti papildina iepriekš raksturotā nieze un jutīgums.
Izmaiņas krūts izmērā
Audzējs spēj mainīt krūts formu un izmēru, vēl pirms tu sataustīsi sabiezējumu krūtī. Nolaid rokas gar sāniem un uzmanīgi aplūko un salīdzini abas krūtis.
Izdalījumi no krūtsgaliem
Veicot krūšu pārbaudi, viegli saspied krūtsgalus un pārbaudi, vai no tiem nav izdalījumu. Krūts vēža pacientēm nereti novērojami pienaini vai ūdeņaini izdalījumi dzeltenīgā, brūnganā vai asiņainā tonī.
Jutīgums vai sāpes krūtsgalos
Pievērs uzmanību tam, vai krūtsgali pēkšņi nav kļuvuši īpaši jutīgi pret pieskārienu vai pat sāpīgi.
Vizuālas pārmaiņas krūtsgalos
Aplūko, vai krūtsgali nav mainījuši formu, vai uz tiem nav parādījušies neprasti ādas veidojumi, piemēram, izsitumi vai čūliņas, kā arī nav redzamas izmaiņas to lielumā vai krāsā. Vērsies pie speciālista arī tad, ja pamani, ka krūšu gali izskatās kā ierāvušies uz iekšu.
Stīvums kakla un plecu apvidū
Krūts vēzis attīstoties nereti skar mugurkaulu, muguras un plecu apvidu, radot stīvuma sajūtu un sāpes.