8 populāri stereotipi par redzes lāzerkorekciju: Komentē oftalmologs
Redzes pasliktināšanās problēma ir pazīstama katram otrajam Eiropas iedzīvotājam. Pastāv vairāki risinājumi, bet visbiežāk cilvēki izvēlas brilles un kontaktlēcas. Tajā pašā laikā redzes lāzerkorekcija, kuru oftalmologi visā pasaulē veiksmīgi pielieto vairāk nekā 30 gadus, joprojām rada neuzticību. Kādi stereotipi traucē cilvēkiem atrisināt sliktas redzes problēmu un no kā patiešām ir jābaidās, stāsta oftalmologs, ķirurgs Andrejs Solomatins.
Kā ir zināms, bailes visbiežāk rodas nepatiesu uzskatu un ticamas informācijas trūkuma dēļ. Ir pienācis laiks noskaidrot, kādi mīti traucē cilvēkiem vienreiz un uz visiem laikiem atrisināt sliktas redzes problēmu.
Mīts 1. Ja redzes korekcijas laikā kaut kas noies greizi, es palikšu akls
Patiesība: Lāzera ķirurģija ir viena no saudzīgākajiem medicīnas tehnoloģijām. Svarīgi izvēlēties pieredzējušu ķirurgu un pārbaudītu klīniku. Precīzas un "gudras" jaunās paaudzes aprīkojuma izmantošana ar pieredzējuša ķirurga rokām praktiski izslēdz kļūdas varbūtību operācijas laikā. Tas nodrošina maksimālu redzes korekcijas drošību un uzticamību.
Mīts 2. Ja oftalmologi paši neveic redzes korekciju, tad tā nav efektīva
Patiesība: Redzes lāzerkorekcijas mērķis nav glābt dzīvību, bet gan uzlabot tās kvalitāti. Daudzi oftalmologi jau ir veikuši redzes korekciju, par ko cilvēki nenojauš, bet citi ir diezgan apmierināti ar briļļu nēsāšanu. Turklāt dažiem cilvēkiem, gan pacientiem, gan ārstiem, var būt kontrindikācijas operācijai. Bieži vien vecuma faktors kļūst par iemeslu operācijas neiespējamībai, jo tā nav ieteicama cilvēkiem, kuri vecāki par 45 gadiem.
Mīts 3. Ja operācijas laikā es mirkšķināšu acis, tad sabojāšu aci vai zaudēšu redzi
Autors: redzes_lazerkorekcija
Patiesība: Operācijas laikā ķirurgs izmanto īpašu ierīci, kas uzmanīgi fiksē pacienta plakstiņus un novērš acu mirkšķināšanu. Tas nodrošina vienmērīgu un drošu operācijas procesu.
Mīts 4: Operācijas rezultāts ilgst dažus gadus, un pēc tam tas jāatkārto vēlreiz
Patiesība: Mēs jau vairāk nekā 20 gadus veicam redzes lāzerkorekcijas mūsu klīnikā. Pie mums vēršas pacienti, kuru vecāki veikuši redzes lāzerkorekciju, kas pierāda rezultāta stabilitāti.
Vadošo pasaules ekspertu pētījumi apstiprina operācijas ilgtermiņa rezultātus. Ja tiek ievērotas visas nepieciešamās drošības procedūras un operāciju veic pieredzējis ķirurgs, tad lielākā daļa pacientu saglabā brīvību no brillēm līdz brīdim, kad sākas ar vecumu saistītas izmaiņas.
Mīts 5. Labāk ir izvēlēties vecās redzes korekcijas tehnoloģijas, jo tās ir izturējušas laika pārbaudi
Patiesība: Labāk izvēlēties tehnoloģijas, kas norādītas konkrētam pacientam. Pirms redzes korekcijas pacientam ir jāveic padziļinātu acu diagnostiku, lai, pamatojoties uz tās rezultātiem, izvēlētos vispiemērotāko korekcijas metodi.
Gadās situācijas, kad pacienta acu anatomija ir tik labvēlīga, ka viņam ir piemērotas visu trīs redzes lāzerkorekcijas paaudžu tehnoloģijas. Notiek arī otrādi, kad anatomisko ierobežojumu dēļ pacientam ir piemērotas tikai viena līdz divas metodes. Galvenais, lai ķirurgam un pacientam būtu izvēle, tāpēc mūsu speciālisti ir apguvuši un pielieto visas zināmās redzes korekcijas metodes.
Mīts 6. Pēc redzes lāzerkorekcijas sievietes nedrīkst palikt stāvoklī
Autors: lazerkorekcija
Patiesība: Šis ir viens no izplatītākajiem mītiem. Redzes lāzerkorekcija tiek veikta 100 mikronu attālumā no radzenes virsmas. Šī ir saudzīga operācija, un fakts, ka tā tiek veikta, absolūti nav saistīts ar papildu risku dzemdību laikā.
Sievietēm jāpievērš uzmanība faktam, ka tuvredzības gadījumā acis ir palielinātas, un uz tīklenes perifērajās daļām var veidoties audu retināšanas un mikroplaužu perēkļi. Dažos gadījumos tam nepieciešama īpaša stiprinoša ārstēšana pirms dzemdībām; kā arī ir svarīgi apmeklēt oftalmologu neatkarīgi no tā, vai tika veikta redzes korekcija iepriekš vai nē.
Mīts 7. Redzes lāzerkorekcija ir sāpīga un prasa ilgu laiku
Patiesība: Vispopulārākās mūsdienu redzes korekcijas metodes ir drošas, nesāpīgas un nav saistītas ar būtiskiem ierobežojumiem atveseļošanās periodā. Pati operācija ilgst 10-15 minūtes, pēc kuras tiek veikta kontrolpārbaude un stundu vēlāk pacients dodas mājās.
Pirmajās dienās pēc operācijas var būt jutība pret gaismu, acu asarošana un plankumu sajūta acī. Atjaunojoties radzenes un epitēlija virsmai, diskomforts pazūd.
Mīts 8. Redzes korekcija ir dārga; brilles un lēcas maksā lētāk
Autors: brilles
Patiesība: Lai salīdzinātu izmaksas, ieteicams aprēķināt ikmēneša izmaksas uz kontaktlēcām, brillēm un recepšu saulesbrillēm, un pēc tam šo summu reizināt ar lietošanas gadiem. Daudziem pacientiem tas kļūst par īsto atklājumu, ka redzes lāzerkorekcija pilnībā atmaksājas dažu gadu laikā.
Redzes lāzerkorekcija palīdz iegūt brīvību no brillēm un lēcām, nodrošinot ilgstošu rezultātu. Svarīgi atcerēties, ka pirms pieņemt lēmumu par operāciju, ir jāveic acu diagnostika un jākonsultējas ar praktizējošu oftalmologu ķirurgu.