8 pazīmes, kas var liecināt par pārmērīgu sāls daudzumu uzturā
Sāls ir viena no iecienītākajām garšvielām daudzās virtuvēs. Ir grūti atrast recepti, kurā ēdienam nevajadzētu pievienot sāli vai piparus, jo bez šīm garšvielām ēdiens var šķist mazāk tīkams. Turklāt neliels nātrija daudzums ir nepieciešams organisma veselības saglabāšanai. Nātrija dienas devai nevajadzētu būt lielākai par 2300 miligramiem, savukārt cilvēkiem ar augstu asinsspiedienu jāierobežo nātrija daudzums līdz 1500 miligramiem dienā vai mazāk. Smagu slimību gadījumā nātrija maksimālai dienas devai vajadzētu būt vēl mazākai. Kā noskaidrot, vai ikdienas uzturā lietojam par daudz sāls? Zemāk minētas astoņas pazīmes, kas par to var liecināt.
Sālīt ēdienu vai nē?
Šis ir jautājums, par kuru tiek diskutēts jau ļoti ilgu laiku. Dabīgo ēstgribas veicinātāju un garšas pastiprinātāju noteikti vajadzētu iekļaut ikdienas uzturā. Šis pārtikas produkts piegādā organismam nātriju – pateicoties tam, tiek nodrošināti dzīvībai svarīgi procesi šūnu līmenī. Taču tāpat kā sāls ierobežošana, arī tā pārmērīga lietošana var būt bīstama veselībai. Sāls pārpilnība uzturā var draudēt ar vielmaiņas procesu traucējumiem un citām veselības problēmām.
Kā saprast, ka uzturā ir par daudz sāls?
Ja vien tu neievēro bezsāls vai dārzeņu diētu, tad pastāv iespēja, ka sāls daudzums tavā ikdienas uzturā ir palielināts. Majonēze un citas mērces, ātrās uzkodas, desas, cīsiņi, kūpinājumi, konservi, kā arī zivis un gaļa – šie visi ir nātrija avoti.
Par laimi, mūsu organisms kaut kādā mērā ir spējīgs cīnīties ar sāls pārpilnību. Pateicoties nierēm, no organisma tiek izvadīts liekais nātrija daudzums, taču jāatceras, ka nieru izvadīšanas spējas ir ierobežotas.
Pastāv dažas acīmredzamas pazīmes, kas var liecināt, ka nieres nepagūst atbrīvoties no tā sāls daudzuma, kuru ik dienas uzņemam kopā ar uzturu, un tas nozīmē, ka ir apdraudēta veselība.
1. Pasliktinājušās domāšanas spējas
Pārmērīgs sāls daudzums organismā ietekmē smadzeņu kognitīvās funkcijas. Šis fakts apstiprinājās 2017. gadā Kanādā veiktajā zinātniskajā pētījumā "Saistība starp nātrija hlorīda lietošanu ikdienas uzturā un pieaugušu cilvēku kognitīvajām funkcijām" ("Association between Dietary Sodium Intake and Cognitive Function in Older Adults"), kurā piedalījās 1200 pieaugušo.
Līdz ar vecumu nieru funkcijas pasliktinās, tāpēc pat tas sāls daudzums, ko cilvēka organisms pieradis uzņemt jaunības gados, sāk kļūt organismam lieks. Jo vecāks kļūst cilvēks, jo rūpīgāk ir jāseko līdzi savam uzturam un nepieciešamības gadījumā jāievieš tajā izmaiņas, aizvietojot sāli ar mazāk kaitīgām garšvielām.
2. Bieži moka slāpes
Sāls pārpilnība negatīvi ietekmē ūdens un sāls līdzsvaru organismā. Lai to atjaunotu, ķermenis "pieprasa" vairāk ūdens, jo šķidrums palīdz nierēm izvadīt liekos sāļus. Tas ir iemesls, kāpēc sāļi ēdieni izraisa pēkšņas slāpes. Pirmajā mirklī var šķist, ka tā ir normāla parādība, taču ne gluži – uzņemot vairāk šķidruma, nierēm tiek radīta lielāka slodze.
3. Paaugstināts asinsspiediens
Asinsspiediena paaugstināšanās saistīta ar to, ka nātrijs aiztur ūdeni asinsrites sistēmā, tādējādi palielinot kopējo asins daudzumu organismā. Rezultātā tiek radīta papildu slodze sirds un asinsvadu sistēmai, un paaugstinās spiediens uz asinsvadu sieniņām.
4. Sejas, roku un kāju tūska jeb edēma
Nātrijs aiztur šķidrumu ne tikai asinīs, bet arī ķermeņa šūnās, kā rezultātā var rasties tūska. Jāpiebilst, ka tūska var liecināt arī par citām saslimšanām, tāpēc, ja tā nomoka regulāri, nepieciešams konsultēties ar ārstu. Taču bieži vien, lai atbrīvotos no tūskas, pietiek vien samazināt sāls daudzumu ikdienas uzturā.
5. Sāpes jostasvietā
Bieži lietojot uzturā sāļus ēdienus, palielinās dažādu nieru saslimšanu attīstības risks. Viens no pirmajiem simptomiem, kas liecina par nieru darbības traucējumiem, ir olbaltumvielu koncentrācijas palielināšanās urīnā. Tāpat ultrasonogrāfijā iespējams diagnosticēt nierakmeņus. Ja regulāri tiek izjusts diskomforts un sāpes nieru apvidū (jostas vietā), ieteicams samazināt uzturā lietoto sāls daudzumu un vērsties pie ārsta. Visticamāk, ka pēc dažādu analīžu veikšanas tiks ieteikta diēta ar samazinātu sāls saturu.
6. Regulāras vēdera sāpes un uzpūšanās
Viens no iemesliem, kāpēc bieži sāp vai uzpūšas vēders, var būt arī uzturs ar paaugstinātu sāls koncentrāciju. Dažādos zinātniskos pētījumos pierādīts, ka nātrija hlorīds piesaista baktērijas, kas savukārt izraisa kuņģa čūlu un citas kuņģa saslimšanas.
Ņem vērā, ka vēdersāpju iemesli var būt visdažādākie – sākot no bada sajūtas, līdz pat apendicītam. Tāpēc, ja vēdersāpes un diskomforts moka regulāri, tas noteikti jāpaziņo savam ģimenes ārstam un jāseko viņa ieteikumiem.
7. Nemainīgs svars
Slikti rezultāti vai to neesamība cīņā ar liekajiem kilogramiem var liecināt par nesabalansētu uzturu un fizisko aktivitāšu trūkumu. Bet tāpat svara zaudēšanas process var apstāties aizraušanās ar sāļiem ēdieniem dēļ. Tas skaidrojams ar organismā uzkrājušos šķidrumu, kas var izraisīt vēdera uzpūšanos un svara palielināšanos. Ieviešot korekcijas ikdienas ēdienkartē un izņemot no tās pārstrādātus produktus, jau pēc neilga laika varēs manīt, ka svars palēnām samazinās, bet vēders kļūst tvirtāks.
8. Kāre pēc ātrajām uzkodām
Iespējams, šie nepatīkamie simptomi tevi nemaz nenomoka, taču, ja tu regulāri apmeklē ātrās ēdināšanas iestādes vai, esot ceļā, apēd hamburgeru, vai tev patīk atpūsties pie televizora ar čipsu paciņu rokās, tad visticamāk tu vairakkārt pārsniedz sāls dienas normu. Un agri vai vēlu tam var rasties sekas.