8 pazīmes, kas raksturo funkcionālu alkoholiķi
Alkoholisms ir postoša slimība, un vairumam sabiedrības apzīmējums "alkoholiķis" asociējas ar nopietnām veselības problēmām, finansiālām grūtībām un bezdarbu. Tomēr pastāv īpašs alkoholiķu paveids – funkcionālie alkoholiķi.
Lūkojoties uz šo cilvēku no malas, nav iespējams noteikt, ka viņam ir problēmas ar alkoholu. Visticamāk viņam ir labs darbs, pastāvīgi ienākumi un šķietami stabila ģimenes dzīve. Iespējams, viņš ir guvis vērā ņemamus panākumus profesionālajā jomā, ieguvis finansiālu stabilitāti vai ieņem atbildīgu stāvokli sabiedrībā. Arī starp šādiem cilvēkiem sastopami indivīdi ar atkarību no alkohola. Šie cilvēki nav imūni pret alkoholisma izraisīto efektu un tāpat apdraud sevi un apkārtējos.
Viņi dzer tā vietā, lai ēstu
Alkoholiķi nereti aizvietos ēdienreizi ar dažiem dzērieniem vai izmantos to kā ieganstu, lai uzsāktu dzert. Biznesa vakariņas būs lielisks iemesls vairākām stiprā dzēriena glāzēm, savukārt pusdienas ar ģimeni nebūs iespējamas bez pāris kausiem alus.
Viņi reti piedzīvo paģiras
Ilgstošā laika periodā regulāri uzņemot alkoholu, ķermenim no tā izveidojas atkarība. Tas vairs neuztver alkoholu kā indi, un pat pēc vairākām glāzēm alkoholisku dzērienu funkcionāls alkoholiķis nākamajā dienā nejutīs paģiras.
Ilgstoši nelietojot alkoholu, viņi kļūst nervozi un viegli aizkaitināmi
Funkcionālie alkoholiķi nereti lieto alkoholu darbdienu vakaros vai katrā nedēļas nogalē, aizbildinoties, ka tādējādi atbrīvojas no stresa. Ja kādu iemeslu dēļ ierastais rituāls izpaliek, viņi izjūt trauksmi, pastiprinātu nervozitāti un nemieru, kā arī kļūst īgni un viegli aizkaitināmi.
Reibumā ievērojami mainās viņu ierastais uzvedības modelis
Dzerot alkoholiķa uzvedība un pat raksturs ievērojami mainīsies. Piemēram, cilvēks, kurš ikdienā ir apdomīgs un pieklājīgs, alkohola ietekmē kļūs agresīvs un impulsīvs.
Viņi neizjūt mēru
Alkoholiķiem ir grūtības apstāties. Viņiem vienmēr atradīsies attaisnojums, kāpēc izdzert vēl pa vienai pudelei.
Viņi bieži piedzīvo atmiņas zudumus
Alkoholiķi nereti neatceras atsevišķus mirkļus vai pat veselus notikumus no perioda, kurā lietots alkohols. Tikmēr apkārtējiem var šķist, ka viņi bijuši tikai nedaudz noreibuši.
Mēģinājumi apspriest problēmu beidzas ar agresiju un noliegumu
Ja centīsies runāt ar alkoholiķi par to, ka viņam ir problēmas ar dzeršanu, viņš visdrīzāk padarīs diskusiju neiespējamu, problēmu noliedzot vai pat kļūstot agresīvs.
Dzeršanai vienmēr ir attaisnojums
Lielai daļai alkoholiķu ir šķietami racionāls pamatojums alkohola lietošanai – stress darbā, problēmas mājās vai regulāras sociālās aktivitātes ir bieži sastopami attaisnojumi.