medicine.lv skaitļos

Lietotāji online131
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1619
Ekspertu atbildes21477
8 padomi, kā veselīgi pavadīt gavēni : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

8 padomi, kā veselīgi pavadīt gavēni

Gavēt vai nē, ir jautājums, kas nereti nomoka daudzus no mums, īpaši sievietes. Piederība kādai reliģiskai konfesijai to nedaudz vienkāršo, jo kristīgajā pasaulē gavēņa laikā ir stingri noteikta lietu kārtība. Ko darīt pārējiem, īpaši, ja darbā, mācībās un medijos nemitīgi  tiek atgādināts par gavēņa laiku? Padomos dalās BENU Aptiekas pieaicinātā uztura speciāliste, veselības zinātņu maģistre uzturzinātnē Liene Sondore.

Uztura speciāliste uzsver, ka gavēnis ir sevis sakārtošana vai iepazīšana, atteikšanās no tā, kas šķiet traucējošs, vai, gluži otrādi, iespēja sākt darīt to, ko esi atlicis dienām vai pat mēnešiem. Vienkārši sakot – ja Jaunā gada apņemšanās ir kaut kas netverams, tad šīs 40 dienas ir īstais laiks, kad kaut ko uzsākt, atteikties no kaut kā.

Padomi gavēnim un ikdienai

1. Saproti, ko tev nozīmē gavēt? Mūsdienās gavēņa laiku varam izmantot savā labā, lai mainītu ieradumus, kas mums pašiem sevī nepatīk. Laiks līdz Lieldienām ir pietiekams, lai jaunie ieradumi nostiprinātos. Tikai jāsaprot, ko un kā ir vēlme darīt. Ja iecerēts gavēt, sekojot darba biedriem vai draugiem, atsakoties no kādiem produktiem, – visticamāk, nav vērts pat sākt! Ir jābūt skaidram savam individuālam mērķim!

2. Izvērtē rūpīgi, kas ir tās lietas, no kurām plāno gavēņa laikā atteikties. Vēlies mazāk ēst cukuru, miltu produktus, saldumus, nelietot alkoholu, nesmēķēt vai vakaros laicīgi iet gulēt? Kā to izdarīt? Sastādi sarakstu ar lietām, ko vēlies mainīt. Piemēram, neēst kviešu miltus un bulciņas. Uzraksti uz lapas, kā rīkosies, ja būs nepārvarama kāre pēc šiem produktiem. Ar ko tu tos aizstāsi? Kā tu pateiksi sev nē? Jo šeit nav runa par sacensībām, kurās man vai kolēģim  izdosies "izturēt", bet tikai par attieksmi pret sevi – vai es turu solījumus sev, cienu sevi vai nē? Varbūt šis ir laiks būt pašam sev? Laiks, kad lasīt grāmatas, izslēgt mūziku un troksni sev apkārt, vairāk sajust savu ķermeni? Laiks, kad vienkārši būt kopā ar sevi.

Banner 280x280

3. Ja nolem šajā laikā izslēgt no ēdienkartes kādus produktus, piemēram, neēst gaļu, piena produktus, izvērtē, kāds būs ēšanas plāns, lai netrūktu tik vērtīgo olbaltumvielu. Mācies gatavot dažādas zupas, ēdienus ar pupiņām, zirņiem, lēcām, tofu, graudiem un dārzeņiem. Atceries –  olbaltumvielas saturošie produkti ir jāuzņem vienu gramu uz vienu ķermeņa masas kilogramu ik dienas. Olbaltumvielas ir organisma galvenais būvmateriāls. Gavēņa 40 dienās nav sevi jānobadina, bet jāļauj organismam uzņemt vieglāku pārtiku, nedaudz atpūsties no ikdienas. Ir labi, ja jaunos ēšanas ieradumus turpināsi arī pēc gavēņa, jo nav nekādas jēgas 40 dienas ēst veselīgi un 41. dienā pieēsties, ko sirds kāro!

4. Atceries par pilngraudu produktiem – tie ir organisma galvenā enerģija, B grupas vitamīnu un šķiedrvielu lādiņš. Ēd neapstrādātus graudus kopā ar saknēm. Izbaudi, kā garšo grūbas, mieži, kvinoja, amarants, prosa, griķi ar sēnēm, riekstiem, saknēm. Tas noteikti ir svarīgi, ja esi pieradis ikdienā ēst saldumus – organisms prasīs vienkāršos ogļhidrātus vēl vairāk, bet dod tam saliktos, vērtīgākos. Tādējādi arī sāta sajūta būs ilgāka. Papildini ēdienu ar augstas kvalitātes taukvielām – labu olīveļļu, avokado, riekstiem, sēklām.

5. Izmanto ēdienos garšvielas! Tev nav jāēd bezgaršīgs ēdiens! Tvaicē, sutini, cep cepeškrāsnī, mācies kombinēt tik dažādās garšvielas, un šķietami vienkāršie ēdieni būs izcili!

6. Atceries padzerties. Nav jādzer litriem, bet izdzer dienas laikā vismaz pusotru litru ūdens. Pavasarī dzer bērzu sulas!

7. Ja nolem vairāk sportot, izdomā, kā tu to darīsi. Ieplāno katru dienu vairāk iet kājām, ej uz sporta klubu vai vienojies ar treneri. Ieraksti to plānotājā un dari! Ja esi ar sportu uz "jūs" – aizej pie ārsta rehabilitologa vai fizioterapeita. Tas noteikti ir jādara cilvēkiem ar lielu svaru!
Ja sāc sportot, tad sāc! Konkrētā laikā, dienā un vietā! 40 dienas ir pietiekami ilgs laiks, lai saprastu – man tas patīk vai nē.

8. Atceries – ja jūties slikti, sāp galva, mainās asinsspiediens, ir aizcietējumi vai jebkura cita sūdzība par sliktu pašsajūtu – noteikti konsultējies ar savu ārstu vai farmaceitu aptiekā.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...