medicine.lv skaitļos

Lietotāji online94
Aktīvie uzņēmumi12737
Nozares raksti12102
Ekspertu atbildes21477
8 iespējamie hroniska noguruma iemesli : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

8 iespējamie hroniska noguruma iemesli

Pastāvīgs nogurums un miegainība, apātija un vienaldzība, zemas darba spējas – šādus simptomus lielākā vai mazākā mērā ir izjutuši daudzi. Psiholoģisku un fizisku nogurumu var izraisīt daudz un dažādi iemesli, tāpēc svarīgi izvērtēt savu dzīvesveidu, kā arī konsultēties ar ģimenes ārstu, lai izslēgtu nopietnu saslimšanu varbūtību.

Fizisko aktivitāšu trūkums

Kā liecina dažādi pētījumi, cilvēki ar mazkustīgu dzīvesveidu, kas uzsāk nodarboties ar sportu vismaz divas līdz trīs reizes nedēļā, izjūt nogurumu daudz retāk. Jau aptuveni pēc sešām nedēļām regulāru, mērenas intensitātes treniņu var novērot būtisku enerģijas pieplūdumu.

Kā zināms, fiziskās aktivitātes uzlabo organisma izturību un spēku, labvēlīgi iedarbojas uz sirds un asinsvadu sistēmu, nodrošinot organisma šūnām skābekli un nepieciešamās barības vielas. Tāpēc, pat ja nav spēka sporta zāles apmeklējumam, ieteicams doties vismaz nelielā pastaigā svaigā gaisā. 

Nepietiekams ūdens daudzums organismā

Šķidruma uzņemšana nepietiekamā daudzumā var izraisīt organisma dehidratāciju jeb atūdeņošanos. Pat neliela ūdens nepietiekamība organismā var būtiski ietekmēt pašsajūtu – asinis kļūst biezākas un samazinās sirdsdarbības efektivitāte, kas savukārt palēnina nepieciešamo vielu un skābekļa piegādes ātrumu muskuļiem un iekšējiem orgāniem. 

Dzelzs deficīts

Banner 280x280

Dzelzs nepietiekamība organismā var izraisīt nogurumu un apātiju, nepamatotu aizkaitinājumu un bezspēku, kā arī negatīvi ietekmēt koncentrēšanās spējas. Šāda pašsajūta rodas, ja organisma šūnas un muskuļi nesaņem pietiekamā daudzumā skābekli. Lai kompensētu dzelzs trūkumu, centies vairāk uzturā lietot pākšaugus, liellopu gaļu, olas, zaļumus, riekstus, zemesriekstu sviestu un svaigus ābolus.

Hormonālie traucējumi – hipotireoze

Hipotireoze ir vairogdziedzera hormonu deficīts, kā rezultātā tiek traucēta organisma pareiza darbība. Šo hormonu trūkums veicina vielmaiņas palēnināšanos un darba spēju zudumu. Cilvēks jūtas noguris un bezspēcīgs, turklāt no rītiem vājuma sajūta parasti ir visizteiktākā. Lai izslēgtu šo diagnozi, noteikti vajadzētu konsultēties ar ģimenes ārstu, kas nosūtīs uz atbilstošu izmeklējumu veikšanu.

Brokastu izlaišana

Pilnvērtīgas brokastis ir pamats veiksmīgam dienas sākumam. Ēdot brokastis, mēs "iedarbinām" organismu un vielmaiņu, tāpēc, ja šīs svarīgās ēdienreizes tiek izlaistas, enerģijas krājumi būtiski samazinās un tiek izjusts nogurums. 

Lai nodrošinātu organismam enerģiju, brokastu ēdienkartē ieteicams iekļaut piena produktus un graudaugus, piemēram, auzu pārslas un taukus nesaturošu jogurtu, kā arī pāris augļus.

Kofeīns lielā daudzumā

Daudzi pieraduši no rītiem iedzert stipru kafiju vai tēju, lai ātrāk pamostos, taču šo dzērienu efektivitāte būtiski samazinās, lietojot tos regulāri un lielos daudzumos. Turklāt kofeīns "māna’’ tavu organismu, liekot tam strādāt, neskatoties uz nogurumu, kā rezultātā, beidzoties kafijas iedarbībai, rodas vēl lielāks nogurums un bezspēks.

Neveselīgs uzturs

Ātrās uzkodas ir bagātinātas ar vienkāršajiem ogļhidrātiem, kurus uzņemot, strauji pieaug glikozes līmenis asinīs. Organismam tas ir liels pārbaudījums, kas var izpausties ar nogurumu. Izvairies no ātrajām uzkodām un centies lietot uzturā veselīgu pārtiku, kas satur pietiekamu daudzumu olbaltumvielu un šķiedrvielu.

Perfekcionisms

Daudziem no mums ir raksturīga vēlme izdarīt visu ideāli (kas, starp citu, nav iespējams) jeb perfekcionisms. Šāda īpašība liek cilvēkiem strādāt pāri savām spējām. Ieradums uzstādīt sev augstus mērķus, kurus ir sarežģīti sasniegt, traucē izjust gandarījumu par paveikto, izraisot fizisku un psiholoģisku nogurumu. Tā rezultātā tiek būtiski ietekmēta arī darba produktivitāte. Velti katra uzdevuma izpildei noteiktu laiku un neaizmirsti par atpūtu, kas pozitīvi ietekmēs gan tavu pašsajūtu, gan darba produktivitāti nākamajā dienā.

Ja ievēro veselīgu un aktīvu dzīvesveidu, taču tik un tā regulāri izjūti nogurumu, iespējams, cēlonis ir nopietnāks un ir nepieciešama ārsta konsultācija. Regulārs nogurums var būt gan dažu medikamentu blakusparādība, gan kādas nopietnākas saslimšanas, piemēram, vairogdziedzera vai virsnieru mazspējas, anēmijas un citu slimību simptoms.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

2024. gada rudenī “IKEA Group” uzdevumā tika veikta tiešsaistes aptauja 57 valstīs, tostarp arī Latvijā, lai noskaidrotu, kāda ir miega kvalitāte šo valstu iedzīvotājiem. Tika secināts, ka apmēram 40% Latvijas iedzīvotāju vismaz 3-4 dienas nedēļā pamostas noguruši. Tā ir kļuvusi par ikdienu daudziem – modinātājs noskan, ķermenis it kā ir pamodies, bet ir jūtams nogurums pēc miega. 

Raksta turpinājumā apskatīsim, kas ietekmē mūsu enerģijas līmeni un kāpēc pat “labs miegs” ne vienmēr nozīmē pilnvērtīgu atpūtu. 

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

Jūlijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt cietos sejas attīrītājus – rozā mālu sejas attīrītāju normālai un jutīgai ādai un attīrītāju ar tējas koka eļļu kombinētai un taukainai ādai.

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem bija unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvāja testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ar brīnišķīgām emocijām un jauku kopā būšanu 5. un 6. jūnijā LFF Sporta un atpūtas bāzē ir noslēdzies jau 19 Seni Cup 2025 futbola turnīrs, kuru TZMO Fonds rīko cilvēkiem ar īpašām vajadzībām no visiem Latvijas valsts un pašvaldību sociālās aprūpes centriem, kā arī dienas centriem.

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ceļš uz masiera profesiju sākas LU Rīgas Medicīnas koledžā. Te nākamie masieri apgūst zināšanas, ko papildina reāla prakse – NRC "Vaivari" klīnikā. Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari" ir vieta, kur cilvēki ne tikai atveseļojas, bet arī iedvesmo. Te ir vajadzīgi aizrautīgi speciālisti – tādi, kas izvēlas masāžu kā sirdslietu.