8 ieradumi, kas kaitē tavai garīgajai veselībai
Mūsu prātu, garīgo labsajūtu un noskaņojumu ik dienas ietekmē neskaitāmi faktori. Postoša ietekme piemīt ne tikai dažādiem notikumiem un sadzīviskiem satricinājumiem, bet arī virknei šķietami nekaitīgu un ikdienišķu darbību. Neveselīgi ieradumi spēj kaitēt ne tikai tavam fiziskajam stāvoklim, bet arī garīgajai veselībai, veicinot sliktu garastāvokli, depresiju un trauksmi.
Tu izvairies no fiziskām aktivitātēm
Regulāras fiziskās aktivitātes ir viens no labas pašsajūtas priekšnoteikumiem. Līdz ar veselīgu miegu un sabalansētu uzturu sports sniedz tavam ķermenim vajadzīgo enerģiju un stiprina veselību, ļaujot justies mundrākam, mierīgākam un pārliecinātākam par sevi. Turklāt pētījumi liecina, ka vingrošana veicina laimes hormona endorfīna izstrādi, tādējādi uzlabojot tavu noskaņojumu un mazinot depresijas un trauksmes simptomus. Ja nekādi nespēj saņemties, lai uzsāktu sportot, ievieš šo veselīgo ieradumu pakāpeniski! Pat 15–20 minūšu gara pastaiga spēj pozitīvi ietekmēt tavu noskaņojumu.
Tava dzīvesvieta ir nekārtīga, bet uz darbagalda valda juceklis
Virkne zinātnisku pētījumu liecina, ka juceklis, haoss un nekārtība apkārtējā vidē saistāma ar depresiju, trauksmi un svara pieaugumu. Pat tad, ja nekārtība tevi šķietami netraucē, tā var būt nemanāms psiholoģiskā stresa avots, kas nomāc tavu noskaņojumu un traucē pieņemt lēmumus. Uzlabo savu garīgo labsajūtu, iekārtojot harmonisku vidi, un atbrīvojies no visa tā, kas tikai lieki aizņem vietu – ja kādu apģērbu vai lietu neesi izmantojis ilgāk par 12 mēnešiem, novērtē tās stāvokli un atkarībā no tā ziedo to labdarībai vai izmet.
Tu neatvēli pietiekami daudz laika miegam
Ja nebūsi gulējis pietiekami ilgi, tu jutīsies nervozs, viegli aizkaitināms un drūms, savukārt, ja miega trūkums kļūs pastāvīgs, tu riskē saslimt ar depresiju un citām psiholoģiskām kaitēm. Atceries, ka veselīgs miegs ir nepieciešams tavai veselībai, tāpēc atvēli tam vismaz septiņas stundas dienā. Centies izstrādāt noteiktu miega režīmu, izvairies no alkohola lietošanas aptuveni stundu pirms gulētiešanas un neizmanto elektroniskas ierīces, atrodoties gultā.
Tu lieto pārlieku daudz alkohola
Uzņemti pārmērīgā daudzumā, alkoholiskie dzērieni kaitē tavai nervu sistēmai un veicina depresiju. Turklāt, dzerot vakarā, pasliktinās tavs miegs – tu pastāvīgi modīsies, un naktsmiers nesniegs tavam ķermenim atjaunošanos un enerģiju. Pievērs uzmanību saviem alkohola lietošanas paradumiem un centies ierobežot grādīgo dzērienu patēriņu. Tādējādi tu ne tikai uzlabosi savu garīgo labsajūtu, bet arī būtiski samazināsi dažādu saslimšanu risku.
Tu pastāvīgi sevi salīdzini ar citiem
Salīdzinot savu ienākumu līmeni, karjeras izaugsmi, materiālo labklājību un citas vērtības ar draugiem, radiem un kaimiņiem, tu pastāvīgi jutīsies neapmierināts un tava laimes izjūta būs piezemēta pat tajos brīžos, kad klājas labi. Psihologi iesaka koncentrēties uz visu labo, kas norisinās tavā dzīvē – ieviešot blociņu, kur pieraksti visu to, par ko esi pateicīgs, vai uzrakstot vēstuli mīļotajam, tu veicināsi gandarījuma sajūtu un optimismu.
Tu apspied negatīvās emocijas
Dusmas, vilšanās vai sarūgtinājums ir dabiska reakcija dažādās nepatīkamās situācijās. Taču uzkrājot un neizpaužot šīs negatīvās emocijas, tu radi bumbu ar laika degli, kas pēc noteikta perioda tev neizbēgami atspēlēsies. Apspiežot dusmas un prātā atkal un atkal izspēlējot situācijas, kas izraisījušas negatīvo reakciju, tu pastāvīgi jutīsies nomākts, un ar laiku sajūtas var pāraugt depresijā. Paud savas emocijas, taču kontrolē tās – izsakot savu neapmierinātību, bet tai pat laikā saglabājot mieru, tu vēlāk jutīsies daudz labāk.
Tu visu dienu pavadi iekštelpās
Uzturoties saules gaismā, tavs ķermenis saņem bagātīgu D vitamīna devu. Šī vērtīgā viela ne tikai palīdz stiprināt kaulus un pasargā tevi no virknes saslimšanu, bet arī aizsargā pret nomāktību un depresiju. Turklāt dziedinošu efektu spēj sniegt arī pati daba – amerikāņu zinātnieki secinājuši, ka tie ļaudis, kas ikdienas gaitās dodas caur parku ir mierpilnāki un optimistiskāki par tiem, kas ceļu mēro trokšņainās pilsētas ielās. Centies pēc iespējas vairāk uzturēties ārpus telpās – dodies pastaigā pusdienas pārtraukumā un brīvdienas pavadi pie dabas.
Tu nekomunicē ar apkārtējiem
Cilvēks ir sociāla būtne, tāpēc mijiedarbība ar draugiem, radiem, kolēģiem un paziņām tavai garīgajai veselībai ir ārkārtīgi nozīmīga. Komunikācijas trūkums, ko pavada vientulības sajūta, vecina depresiju un trauksmi.