8 iemesli, kāpēc tu pastāvīgi mosties nakts vidū
Lai ķermenis spētu pilnvērtīgi darboties, tam nepieciešamas regulāras fiziskās aktivitātes, sabalansēts uzturs un pietiekams daudzums miega. Tieši nakts laikā tavā organismā norisinās virkne svarīgu procesu, tāpēc miega traucējumi spēj būtiski ietekmēt tavu pašsajūtu un dzīves kvalitāti.
Viens no izplatītākajiem miega traucējumu veidiem ir bezmiegs. Pretēji vispārpieņemtam uzskatam, bezmiegs neizpaužas tikai kā grūtības iemigt – daudzi hroniski bezmiega pacienti laikus dodas pie miera, taču nakts laikā vairakkārt pamostas, vairs nespējot aizmigt. Šāds saraustīts miegs nodara būtisku kaitējumu tavai veselībai – ķermenis nespēj atjaunoties, vājinās tava imunitāte, un nākamajā dienā tu visticamāk jutīsies noguris un nomākts. Lai atgūtu naktsmieru, nepieciešams novērst bezmiega cēloni.
Stress un dažādas psiholoģiskas problēmas
Lielākā daļa cilvēku, kas piedzīvo hronisku stresu, depresiju vai citas psiholoģiska rakstura problēmas, saskaras arī ar dažādiem miega traucējumiem – bezmiegu vai pastāvīgu miegainību.
Ņem vērā, ka pastāvīgs stress izraisa arī virkni citu veselības problēmu, piemēram, veicina saslimšanas, tāpēc šāds stāvoklis nedrīkst būt ilgstošs. Iespējams, tev pienācis laiks mainīt savus ikdienas ieradumus, veltot vairāk laika atpūtai un nodarbēm, kas palīdz tev relaksēties. Ja ar pastāvīgo nomāktību vairs nespēj tikt galā saviem spēkiem, vērsies pēc palīdzības pie speciālista.
Medikamenti
Miega kvalitāti ietekmē dažādi medikamenti – stimulanti, zāles sirdsdarbības un vairogdziedzera funkciju uzlabošanai, līdzekļi pret astmu un citi. Ja tavi miega ieradumi pēkšņi mainījušies, konsultējies ar savu ārstu – iespējams, pie vainas ir organisma reakcija uz zālēm.
Gaisma
Izsenis cilvēki ir gājuši gulēt, iestājoties tumsai, bet modušies, austot gaismai. Lai gan evolūcijas gaitā cilvēka ķermenis ir pielāgojies jaunam miega grafikam, pamošanās līdz ar gaismu nereti ir instinktīva. Uzmošanos var veicināt gan rīta saule, gan izgaismotais telefona ekrāns, tāpēc nodrošini, lai guļamistabā būtu pietiekami tumšs – iegādājies gaismu necaurlaidīgus aizkarus, neturi mobilo tālruni blakus gultai un novērs citus faktorus, kas var tevi pēkšņi uzmodināt no miega.
Pārlieku gara diendusa
Pētījumi apliecina, ka īsa nosnaušanās pa dienu ir veselīga – tavas smadzenes spēs darboties raitāk un tu iegūsi nepieciešamo enerģijas devu. Taču, ja dienas laikā būsi gulējis pārāk daudz, tas neizbēgami atstās sekas uz tavu naktsmieru. Guli ne ilgāk kā stundu dienā un centies to nedarīt pēc plkst.15.00.
Alkohols
Jo vairāk alkohola tu esi lietojis, jo nekvalitatīvāks būs tavs miegs. Alkoholā esošās vielas neļauj tev ieslīgt dziļākajā miega fāzē, kā rezultātā tu nākamajā dienā nejutīsies pietiekami atpūties. Tāpat tu visticamāk pamodīsies arī tad, kad alkohola koncentrācija būs mazinājusies. Tavam ķermenim pārstrādājot kaitīgās vielas, tev var rasties grūtības iemigt.
Istabas temperatūra
Ja telpā, kur tu guli, ir pārlieku augsta vai zema temperatūra, tavs ķermenis nejutīsies komfortabli, un miegs būs traucēts. Vispiemērotākā temperatūra veselīgam miegam ir aptuveni 16-20°C.
Vecums
Dažādi miega traucējumi nereti parādās, cilvēkam novecojot. Īpaši bieži šis simptoms raksturīgs sievietēm menopauzes laikā. Ja piedzīvo grūtības aizmigt vai pastāvīgi mosties pēc tam, kad esi sasniedzis konkrētu vecumu, konsultējies ar savu ārstu, lai kopīgi atrastu labāko risinājumu.
Veselības problēmas
Miega traucējumi tāpat var būt blakusparādība dažādām citām veselības problēmām, piemēram, sirds un asinsvadu slimībām, neiroloģiskām kaitēm, diabētam un hroniskām slimībām. Ja šobrīd sirgsti ar kādu slimību, noteikti pastāsti par miega traucējumiem savam ārstam.