8 faktori, kas veicina asins trombu veidošanos
Trombi ir asins vai limfas recekļi, kas noteiktu faktoru ietekmē izveidojas dziļajās vai virspusējās vēnās. Ja slimība netiek laikus ārstēta un progresē, trombi var nonākt plaušu artērijās, tādējādi radot nosprostojumu, kas var izraisīt nāvi.
Vairumā gadījumu trombi veidojas dziļajās vēnās – tieši šeit notiek vislielākā asins plūsma. Atsevišķi recekļi izšķīst paši, taču lielāki trombi nodara kaitējumu vēnu vārstulītēm, veicinot dažādu saslimšanu risku. Tāpat, trombiem attīstoties, tie var atrauties no asinsvada sieniņas un ar venozo asins plūsmu nokļūt plaušu artērijā, radot aizsprostojumu un apdraudot cilvēka dzīvību. Lai šādu situāciju nepieļautu, trombozi nepieciešams nekavējoties ārstēt.
Par trombozi liecina pietūkums apakšstilbā vai potītē, sāpes, ādas krāsas maiņa un grūtības nostāvēt. Piedzīvojot simptomus, lieki kavēties nedrīkst – jāvēršas pēc palīdzības pie speciālista.
Trombi nereti veidojas pēc operācijas vai ilgstoša gultas režīma, tos spēj provocēt neārstētas saslimšanas vai traumas. Tāpat trombozi veicina virkne ikdienišķu faktoru, piemēram, kaitīgi ieradumi vai aptaukošanās. Lai izvairītos no asins recekļiem, ir svarīgi pārzināt to riska faktorus un veikt nepieciešamos profilakses pasākumus.
Ilgstoša sēdēšana
Trombu veidošanos veicina ilgstoša pārvietošanās ar auto, gari pārlidojumi vai ilgas darba stundas pie rakstāmgalda. Speciālisti norāda, ka sēdēt nebūtu ieteicams vairāk par 30–40 minūtēm – lai saglabātu venozo asins plūsmu, ik pēc pusstundas jāpieceļas, lai nedaudz izkustētos un izvingrinātu kāju muskuļus. Ja šādas iespējas nav, kāju saliekšanas un izstiepšanas vingrinājumus iespējams veikt arī sēžot.
Grūtniecība
Grūtniecība rada papildu spiedienu uz iegurņa un kāju vēnām, tādējādi veicinot trombu veidošanos. Turklāt tās ietekmē organisms ražo papildu estrogēnu, kas ietekmē asins recēšanu, tāpat palielinot trombozes risku. Paaugstināts asins recekļu risks saglabājas vēl pat sešas nedēļas pēc dzemdībām, tāpēc, lai novērstu saslimšanas iespēju, nepieciešams pastāvīgi kustēties un vingrot.
Ķermeņa svars un garums
Ķermeņa aptaukošanās kaitē asins cirkulācijai, tādējādi veicinot ne tikai vēnu trombozi, bet arī virkni citu saslimšanu. Tāpat pētījumi liecina, ka nozīme ir arī cilvēka ķermeņa garumam, proti, trombozes risks ir paaugstināts sievietēm, kas garākas par 170 centimetriem, un vīriešiem, kuru augums pārsniedz 183 centimetrus. Neskatoties uz to, ka šo riska faktoru novērst nav iespējams, ikviena spēkos ir veikt nepieciešamos profilakses pasākumus – sportot un uzņemt pietiekami daudz šķidruma.
Neregulāra sirdsdarbība
Neregulāra sirdsdarbība, kam bieži vien nav it nekādu simptomu, spēj būtiski ietekmēt asins plūsmu. Tās rezultātā sirds kambari netiek pilnvērtīgi apasiņoti, asins plūsma var palēnināties, un asinis uzkrāties sirds augšējā kamerā, tādējādi veicinot trombu veidošanos. Šāda veida trombs var nokļūt smadzenēs, izraisot insultu.
Kontracepcijas tabletes
Atsevišķi orālās kontracepcijas līdzekļi spēj veicināt trombu veidošanos, kamēr hormonu aizvietošanas terapija riska faktorus samazina. Lietojot kontracepcijas tabletes vai citus hormonālos preparātus, nepieciešams apspriesties ar savu ārstu – ņemot vērā konkrētā pacienta veselības stāvokli un slimības vēsturi, speciālists pārliecināsies, vai izrakstītie līdzekļi ir piemēroti.
Vēzis
Saskaņā ar pētījumiem trombozi veicina smadzeņu, olnīcu, aizkuņģa dziedzera, resnās zarnas, kuņģa, plaušu un nieru vēzis. Šie ļaundabīgie audzēji veicina noteiktu vielu izstrādi organismā, tādējādi stimulējot recekļu veidošanos. Papildu piesardzību būtu nepieciešams ievērot arī, lietojot medikamentus vēža profilaksei vai veicot ķīmijterapijas kursu.
Smēķēšana
Atsevišķas ķīmiskās vielas, kas atrodamas cigarešu dūmos, spēj radīt asinsvadu bojājumus, tādā veidā palielinot trombu veidošanās risku.
Operācija
Trombozes risku nopietni palielina dažādas ķirurģiskas manipulācijas, kas tiek veiktas vispārējā anestēzijā. Tas īpaši attiecināms uz gūžu, vēdera lejasdaļas vai kāju operācijām. Tāpat jāņem vērā, ka trombozi spēj veicināt arī nopietnas traumas – to rezultātā var ciest asinsvadi, un veidoties asins recekļi. Lai novērstu saslimšanu, nepieciešams veikt profilakses pasākumus – lietot medikamentus, valkāt elastīgās kompresijas zeķes un tamlīdzīgi.