8 agrīni Parkinsona slimības simptomi
Parkinsona slimība ir hroniska un lēni progresējoša saslimšana, kas skar centrālo nervu sistēmu, radot kustību un runas traucējumus. Slimība sākuma stadijā ir grūti diagnosticējama, taču ir atsevišķi simptomi, kas var liecināt par tās klātbūtni organismā.
Mainīts rokraksts
Ja tavs rokraksts vienmēr ir bijis plašs, bet burti lieli, taču tagad tas kļuvis mazs un saspiests, tam ir vērts pievērst uzmanību. Daudziem pacientiem slimības sākuma stadijā kļūst lēnākas kustības, kas rada problēmas veikt monotonu darbu, piemēram, rakstīt.
Traucēta oža
Ja atskārsti, ka vairs nejūti smaržas tik labi kā agrāk, apmeklē ārstu. Lai gan šis nav viens no izplatītākajiem Parkinsona slimības simptomiem, speciālisti norāda, ka tā tomēr ir gana bieža parādība, kas uzskatāma par vienu no pirmajiem saslimšanas simptomiem. Saikne starp ožu un Parkinsona slimību nav līdz galam skaidra, taču viena no teorijām vēsta, ka, pirms pārvietošanās uz to smadzeņu daļu, kas atbildīga par kustībām, noteiktas, Parkinsona slimībai raksturīgas vielas formējas tajos smadzeņu centros, kas atbild par
ožu.
Miega traucējumi
Ja līdz šim tavs miegs ir bijis mierpilns un veselīgs, taču pēkšņi tu pastāvīgi mosties, pastiprināti grozies, mētā rokas un kājas vai esi sācis runāt, ir pamats uzskatīt, ka ar tavu veselību kaut kas nav kārtībā. Lai gan miega traucējumi var liecināt pat virkni saslimšanu, viena no tām ir arī Parkinsona slimība. Miega traucējumus spēj radīt slimības izraisītie smadzeņu stumbra bojājumi.
Vēdera izejas traucējumi
Parkinsona slimība maina veģetatīvo nervu sistēmu, radot traucējumus noteiktu procesu kontrolē, piemēram, kaitējot gremošanas un zarnu funkcijai. Lai gan aizcietējumi nav nekas neparasts, tiem jāpievērš uzmanība, ja pamani arī citus simptomus, piemēram, miega traucējumus vai kustību problēmas.
Depresija
Speciālisti uzskata, ka pastāv saikne starp Parkinsona slimību un depresiju, proti, daudzi pacienti ir cīnījušies ar depresiju jau vairākus gadus, pirms sākuši izjust saslimšanas pirmos simptomus. Slimība spēj ietekmēt dažādu neirotransmiteru izstrādi – tās ir ķīmiskas vielas, kas nodrošina nervu šūnu savstarpējo saziņu.
Ķermeņa daļu trīce
Dažādu ķermeņa daļu viegla trīce var tikt novērota pēc intensīvas sportošanas, stresa stāvoklī, kā arī pēc tam, kad lietoti noteikti medikamenti, taču tai nevajadzētu parādīties brīdī, kad atrodies miera stāvoklī un esi atslābinājies. Mediķi uzsver, ka viegli trīcošs pirksts, īkšķis, rokas, zods, lūpas vai ekstremitātes, atrodoties miera stāvoklī, var liecināt par saslimšanu. Šī izpausme var kļūt pamanāmāka, kad cilvēks ir uztraucies vai stresā.
Stīvums un palēninātas kustības
Pievērs uzmanību, ja pēkšņi jūti neparastu stīvumu locītavās, ko pavada muskuļu vājums, kas nepāriet, bet sarežģī ikdienišķas darbības, piemēram, staigāšanu, zobu tīrīšanu, krekla aizpogāšanu vai pārtikas sagriešanu. Tāpat pacienti var vairs nešūpot rokas pārvietošanās laikā, kā arī just smagumu pēdās, kas apgrūtina kustības uzsākšanu.
Neskanīgāka balss vai sejas "maskas" efekts
Izplatītas Parkinsona saslimšanas pazīmes ir vaibsti, kuriem trūkst mīmikas, kā arī klusāka un neskanīgāka balss. Tāpat runa var kļūt pārmērīgi ātra, monotona, var būt novērojama strauja stostīšanās.