7 veselīgas apņemšanās jaunajam gadam un veidi, kā tās patiešām realizēt
Tuvojoties gadu mijai, teju katrs izvērtē paveikto un plāno ieviest dzīvē pozitīvas pārmaiņas. Jaunas apņemšanās un konkrēti mērķi, uz ko tiekties, palīdz ne vien uzlabot pašsajūtu un veselību, bet arī gūt vajadzīgo harmoniju un pilnveidot personību. Diemžēl, atgriežoties ikdienas rutīnā, apņemšanos ne vienmēr izdodas turēt – gluži nemanot, piezogas kaitīgie ieradumi, slinkums un citi traucējoši faktori, ieceres tiek atkal un atkal atliktas, līdz tu apjaut, ka, gadam noslēdzoties, nekas no ieplānotā tā arī nav ticis realizēts. Lai jaunajam gadam izlolotās apņemšanās beidzot izdotos īstenot, rūpīgi izraugies mērķus un liec lietā kripatiņu vairāk gribasspēka nekā ierasts!
Kā pildīt izvēlētās apņemšanās?
Izvērtē prioritātes. Interneta vietnes webmd.com iztaujātie psihologi norāda, ka būtiski ir izvirzīt vienu – galveno – apņemšanos. Lai gan atsevišķas apņemšanās ir gluži vienkāršas, vairums mērķu paredz būtiskas korekcijas dzīvesveidā. Piemēram, lai atbrīvotos no liekā svara, nepietiks tikai ar lēmumu ēst mazāk. Tev nāksies izvērtēt savu ēdienkarti, mainīt iepirkšanās paradumus, iemācīties gatavot citādākas maltītes nekā līdz šim, veltīt papildu laiku fiziskajām aktivitātēm, kā arī veikt citas vajadzīgās pārmaiņas. Koncentrējies uz šo mērķi un velti tam visu savu gribasspēku, tā vietā, lai papildus censtos īstenot vairākas mazākas apņemšanās.
Izvirzi nelielus mērķus. Lai iegūtu kāroto rezultātu, tev visticamāk, būs nepieciešams ilgāks laika posms. Ja tavs mērķis ir atbrīvoties no desmit liekiem kilogramiem, tu to vari panākt vien pēc vairākiem mēnešiem – šis termiņš var šķist tāls un nesasniedzams, kā rezultātā tev būs grūti koncentrēties uz mērķi. Tā vietā izvirzi nelielus mērķus nedēļas šķērsgriezumā, piemēram, šīs nedēļas laikā trīs reizes apmeklēt trenažieru zāli, ik rītu ieturēt veselīgas brokastis un izmantot tikai kāpnes, nevis liftu. Tu jutīsi gandarījumu ik reizi, izpildot noteikto mērķi, kā rezultātā gūsi motivāciju turpināt iesākto.
Pieļauj izņēmumus. Ikvienam zināms, ka aizliegtais auglis ir tas saldākais, tāpēc, ja nolemsi pilnībā atteikties no saldumiem, neveselīgas pārtikas vai alkoholiskiem dzērieniem, pastāv daudz lielāka iespējamība, ka ļausies kārdinājumam un atmetīsi labi domātajai iecerei ar roku. Tā vietā centies ierobežot saldumu patēriņu, ar nosacījumu, ka varēsi baudīt desertu, ieturot maltīti restorānā, vai atsakies no alkohola, ļaujot sev iemalkot glāzi vīna īpašās svētku reizēs.
Kādas apņemšanās uzlabos tavu veselību un pašsajūtu?
Atbrīvojies no liekā svara! Liekie kilogrami ievērojami kaitē tavai pašsajūtai un pārliecībai par sevi, turklāt laika gaitā nodara būtisku ļaunumu tavai veselībai. Aptaukošanās saistāma ar virkni dažādu saslimšanu, tai skaitā sirds un asinsvadu slimībām, diabētu un pat audzēju attīstības risku. Par spīti vispārzināmajai patiesībai par to, cik bīstams ir liekais svars, atbrīvošanās no liekajiem kilogramiem gadu no gada ir viena no populārākajām jaungada iecerēm – lai šo mērķi realizētu, vajadzīgs ne vien gribasspēks, bet arī nozīmīgas pārmaiņas ikdienā. Ņem vērā rakstā minētos padomus, atrodi sev tīkamas fiziskās aktivitātes un nepadodies, saskaroties ar grūtībām – kad svari sāks rādīt mazāk, tu jutīsi motivāciju turpināt!
Velti laiku ģimenei un draugiem! Ikdienas steigā mēs nereti aizmirstam par pašiem tuvākajiem cilvēkiem – šķiet, ka tikšanās reizēm nav iespējams atlicināt laiku, bet sarunām traucē stress un nogurums. Tomēr atceries, ka socializēšanās ar ģimeni un draugiem spēj sniegt papildu enerģijas devu un radīt emocionālo komfortu, turklāt uzlabot tavu veselību. Zinātniskajā izdevumā PloS Medicine publicēts pētījums apliecina, ka komunikācijas trūkums spēj nodarīt tavai veselībai teju tādu pašu kaitējumu kā bieži sastopami kaitīgi ieradumi, piemēram, pārmērīga alkohola lietošana vai mazkustīgs dzīvesveids. Savukārt cita pētījuma autori apgalvo, ka tie cilvēki, kas veido stipras sociālās saites dzīvo ilgāk nekā tie, kam tādu nav.
Atsakies no smēķēšanas! Arī smēķēšana, līdzīgi kā liekais svars, ievērojami kaitē tavai veselībai kopumā, turklāt šī kaitīgā ieradumu uzturēšanai nepieciešami apjomīgi finanšu tēriņi. Smēķēšana ir viens no ieradumiem, ko atmest ir īpaši sarežģīti, taču nepadodies – teju ikviens cilvēks, kas iepriekš smēķējis, mēģinājis atmest vairakkārt, līdz tas beidzot izdevies. Speciālisti norāda, ka atmest iespējams, izmantojot virkni atšķirīgu metožu – izmēģini vairākas no tām, lai noskaidrotu, kura ir piemērota tieši tev.
Samazini stresa līmeni! Īslaicīgs stress veicina enerģijas pieplūdumu un uzlabo domāšanas spējas, taču hronisks stress nodara kaitējumu tavai veselībai. Stress nereti iet rokrokā ar nepietiekamu miegu, neveselīgu uzturu, mazkustīgu dzīvesveidu un brīvā laika trūkumu, kā rezultātā, ilgstoši atrodoties stresa stāvoklī, tiek veicināta depresija, bezmiegs, aptaukošanās, sirds slimības un citas kaites. Ja līdz šim neesi atradis veidu, kā atpūtināt ķermeni un prātu, mazinot ikdienas stresu, šis ir īstais brīdis to sameklēt! Tāpat atceries par to, ka tavam ķermenim nepieciešamas regulāras brīvdienas un atvaļinājumi, kā arī vismaz astoņas stundas ilgs, pilnvērtīgs miegs.
Sniedz palīdzīgu roku citiem! Ja jaunajā gadā vēlies palīdzēt līdzcilvēkiem, dzīvniekiem vai pielikt roku kāda cita nesavtīga mērķa realizācijā, nevilcinies, bet meklē iespējas! Latvijā pieejama virkne dažādu brīvprātīgā darba iespēju un labdarības organizāciju, kas labprāt pieņems tavu palīdzību. Paveiktais labais darbs veicinās laimes sajūtu, savukārt laimes sajūta – uzlabos veselību. Kolumbijas universitātes zinātnieki secinājuši, ka tiem cilvēkiem, kas regulāri izjūt laimes sajūtu, ir par 20% mazāka iespējamība saslimt ar sirds slimībām vai infarktu. Laimes hormons endorfīns tāpat veicina enerģiju, mazina sāpju sajūtu un novērš stresu.
Apgūsti ko jaunu! Nav nozīmes tam, kāds ir tavs vecums – mācīšanās ļauj uzlabot karjeras iespējas, iegūt jaunus draugus un paziņas, kā arī uzlabot smadzeņu darbību. 2007.gadā veikts pētījums apliecina, ka pieaugušie, kas atsākuši mācības, uzlabo atmiņu, koncentrēšanas spēju un verbālās prasmes.
Velti laiku miegam! Miegs ir viens no labas veselības stūrakmeņiem – tā laikā tavs organisms atjaunojas un gūst spēkus jaunai dienai. Nepietiekams miega daudzums saistāms ne viens ar sliktu pašsajūtu, nogurumu un smadzeņu darbības palēnināšanos, bet arī dažādām slimībām, piemēram, aptaukošanos un diabētu.