medicine.lv skaitļos

Lietotāji online436
Aktīvie uzņēmumi12806
Nozares raksti1613
Ekspertu atbildes21477
7 veidi, kā samazināt sēdoša dzīvesveida kaitīgo ietekmi : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

7 veidi, kā samazināt sēdoša dzīvesveida kaitīgo ietekmi

Sēdošs dzīvesveids un tā kaitīgā ietekme ir populāra mūsdienu medicīnas nozares tēma. Padomā, cik daudz laika tu pavadi sēdus stāvoklī? Iespējams, liela tavas dienas daļa paiet, sēžot krēslā – strādājot pie datora ofisā, ieturot maltītes pie pusdienu galda, braucot mājās ar sabiedrisko transportu vai automašīnā pie stūres, bet mājās – atpūšoties uz dīvāna. Ārsti sēdošu dzīvesveidu atzīst kā galveno aptaukošanās, apgrūtinātas elpošanas, muskuļu vājuma un asinsvadu darbības pasliktināšanās iemeslu. Iespējams, tev savs darbs ļoti patīk, un tu pavisam neiebilsti pavadīt laiku, strādājot ar dokumentiem vai pie datora. Taču tai pat laikā tu vēlies izvairīties no veselības problēmām, kas saistītas ar tavu dzīves un darba stilu. Rakstā dota plašāka atbilde par to, kā to izdarīt.

Kādu ietekmi atstāj sēdošs dzīvesveids?

Papildus jau iepriekš minētajām sēdoša dzīves stila negatīvajām sekām, ārsti izceļ vēl divas svarīgas ķermeņa daļas, kuras ietekmē mazkustība. Pirmā – spranda un tās muskuļi. Sēžot tiek radīta papildu slodze kauliem un asinsvadiem. Kakla muskuļi paši par sevi ir ļoti trausli, bet ilga atrašanās vienā stāvoklī var izraisīt vēl lielāku šo muskuļu novājināšanos.

Otrā ķermeņa daļa, kas ir pakļauta mazkustīga dzīvesveida negatīvajai ietekmei, ir galvas smadzenes. Turot kaklu nepareizā stāvoklī, palēninās asins piegāde, un līdz ar to smadzenes nesaņem pietiekamu skābekļa daudzumu. Tas ir iemesls, kāpēc tiek izjusts diskomforts, ātri iestājas nogurums un rodas vēlme izstaipīt muguru.

Kā samazināt kaitīgo ietekmi?

Pieļaujot, ka tev patīk savs darbs vai tev nav iespējas to nomainīt uz kaut ko aktīvāku, nepieciešams ievērot dažus vienkāršus nosacījumus, lai ķermenis netiktu pakļauts divkāršai slodzei.

Pareizi iekārto darba vietu

Banner 280x280

Sāc ar krēslu. Ja ir iespēja izvēlēties – nomaini cietu krēslu ar muguras balstu pret ergonomisku ofisa krēslu, kura balstu var regulēt. Tam jābūt noliektam uz priekšu četru grādu leņķī. Tādējādi, lai noturētos uz sēdekļa, tev būs nepieciešamība balstīt kājas pret grīdu, trenējot kāju muskuļus un saglabājot taisnu muguru.

Ideāli piemērots ir galds, kas ļauj sēdēt ar 90 grādu leņķī saliektiem ceļiem, kā arī novietot elkoņus uz galda virsmas tā, lai pleci netiktu piepacelti uz augšu.

Datora monitoram jābūt acu līmenī, kas ļaus nesaliekt muguru kūkumā, mēģinot ekrānā kaut ko saskatīt vai rakstot uz klaviatūras.
Izmantojot peli, noteikti ir vajadzīgs speciāls mīksts paliktnis plaukstas locītavai, kas ļaus atslābināt plecus. Strādājot ar datora peli, centies elkoņus turēt uz galda.

Ieņem pareizu pozu

Galvenais, kam jāpievērš uzmanība – nedrīkst būt attālums starp jostasvietu un krēsla muguras balstu. Ja neizdodas noregulēt krēsla muguras daļu, vari izmantot, piemēram, spilvenu vai pat salocītu apģērbu.

Ievēro atpūtas pauzes

Pat ja esi visaizņemtākais cilvēks uz pasaules, tu vari atļauties piecu minūšu pārtraukumu ik pēc 45–60 minūtēm. Šajā laikā nodarbojies ar kaut ko aktīvu, piemēram, aiznes dokumentus, aizej iedzert kafiju.

Periodiski izvēdini telpu

Telpas vēdināšana ir īpaši svarīga, ja tajā strādā vairāki cilvēki. Pat ja sēdēsi ar taisnu muguru, nepietiekama skābekļa gaisā dēļ tiks palēnināta asins piegāde smadzenēm.

Pastaigājies

Izveido ieradumu doties uz darbu ar kājām vai, ja darbs atrodas tālu, izkāp no sabiedriskā transporta dažas pieturas ātrāk. 30–40 minūšu pastaiga palīdzēs tevi uzmundrināt, kā arī izstaipīt mugurkaulu un muguras muskuļus.

Iesildies

Vienkāršākais veids, kā atbrīvot muskuļus, ir to masāža, un tam nav nepieciešama liela meistarība. Paberzē sasprindzinātās ķermeņa daļas ar apļveida kustībām, nedaudz uzspiežot. Sāc ar pakausi, virzoties uz leju.

Vēl viens vienkāršs paņēmiens – sakrustot roku pirkstus aiz muguras un saglabāt pozu šādā stāvoklī dažas minūtes, pakāpeniski cenšoties pietuvināt muguras lāpstiņas vienu otrai, galvu liecot uz leju un uz priekšu.

Nodarbojies ar sportu

Protams, bez šī ieteikuma neiztikt, jo nekas labāks cīņā ar sēdošu dzīvesveidu nav izdomāts. Un nav nepieciešams katru dienu trenēties vai cilāt smagumus. Cilvēkiem, kas daudz laika pavada sēžot, patiesībā nemaz nav ieteicams veikt spēka treniņus. Tos var veikt tikai pēc ārsta veiktas apskates, jo ir liels risks iegūt traumas. Izvēlies sporta aktivitātes, kurās tiek iesaistīti visi muskuļi, piemēram, peldēšanu vai dejošanu, aktīvu skriešanu, lēkšanu ar lecamauklu, dažādas spēles brīvā dabā, slēpošanu.

Protams, nav 100% garantijas, ka, ievērojot šos nosacījumus, sāpīgās sajūtas mugurā un sprandā pazudīs uz visiem laikiem. Taču, īstenojot iepriekš minētos ieteikumus, tiks mazināta spriedze plecu daļā, un, iespējams, tu pat nemanīsi, ka esi sācis ne tikai sēdēt, bet arī staigāt ar taisnu muguru, neizjūtot nogurumu un diskomfortu.

Ja tomēr sāpes turpinās, tad iemesls tam ir nevis sēdošs dzīvesveids, bet gan traumas vai bojājumi. Tādā gadījumā nepieciešams vērsties pie ārsta osteopāta.

Pastāvīgi ievērot šos ieteikumus ir sarežģīti, jo mēs jau esam pieraduši pie sava dzīves stila, bet ņem vērā, ka šīs grūtības rodas tikai pirmajā laikā. Pēc darba vietas sakārtošanas lieliska ideja būs izveidot atgādinājumu par to, ka mugura jātur taisni. To var izdarīt, piemēram, uzlīmējot piezīmju lapiņu uz datora monitora stūra vai pārbaudīt savu pozu katru reizi, kad iezvanās telefons.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Kompresijas izstrādājumi ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzzināsim vairāk par Lauma Medical kompresijas izstrādājumiem! 

Aktuālie piedāvājumi

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...