7 simptomi, kas var liecināt par kaulu vēzi
Kaulu vēzi iespējams diagnosticēt divos atšķirīgos gadījumos – situācijās, kad ļaundabīgs audzējs veidojas kaula iekšpusē un tad, kad vēža šūnas metastāžu veidā no cita orgāna izplatās uz kauliem.
Attīstoties ļaundabīgam audzējam, vēža šūnas ar asins un limfas straumi var nonākt citos orgānos, tādējādi radot sekundāro audzēju. Viens no visbiežāk sastopamajiem metastātiskajiem vēža paveidiem ir kaulu audzējs. Augstākā riska grupa ir pacienti, kam diagnosticēts krūts, plaušu un prostatas vēzis. Metastātisko vēzi iespējams ārstēt, mazinot sāpes un novēršot tālākus sarežģījumus, savukārt primāro audzēju būtiski ir atklāt laikus, novēršot tā tālāku attīstību. Pievērs uzmanību ķermeņa brīdinājuma signāliem un vērsies pēc palīdzības pie speciālista!
Kaulu sāpes
Izplatītākais simptoms pacientiem ar kaulu vēzi ir hroniskas sāpes kaulos. Iespējamas sūdzības par sāpēm metastāžu skartajā apvidū vai sāpēm, ko grūti lokalizēt. Sāpju intensitāte var atšķirties – sajūtas var būt vājas un periodiskas vai stipras un pastāvīgas.
Iekaisums
Primārā kaulu vēža gadījumā audzējs rodas kaula iekšpusē, veicinot iekaisumu. Šajā gadījumā pacients var novērot pietūkumu vai neparastu jutīgumu vēža skartajā apvidū.
Kaulu lūzumi
Vēža skartie kauli kļūst ievērojami vājāki, kā rezultātā pat neliela trauma vai spiediens var izraisīt lūzumu. Pasliktināties var arī to kaulu stāvoklis, kas atrodas tuvumā ļaundabīgā audzēja skartajam orgānam.
Straujš svara zudums
Līdzīgi kā citi ļaundabīgo audzēju veidi, arī kaulu vēzis izraisa pēkšņu un neizskaidrojamu svara zudumu. Ja neesi mainījis ikdienas ieradumus un ēdienkarti, svara zudums var būt viena no agrīnām vēža pazīmēm. Pievērs uzmanību arī samazinātai apetītei un gremošanas traucējumiem, piemēram, aizcietējumiem.
Nogurums
Arī hronisks nespēks un zems enerģijas līmenis ir simptoms, kas raksturīgs visiem vēža veidiem. Ja tevi moka pastāvīgs nogurums un tu nejūties atpūties pat pēc pilnvērtīga miega, dodies pie speciālista un veic nepieciešamās analīzes. Ņem vērā, ka nogurums var liecināt par virkni saslimšanu, no kurām lielāko daļu iespējams vienkārši novērst.
Anēmija
Anēmija jeb mazasinība ir stāvoklis, kam raksturīgs samazināts dzelzs daudzums organismā. Šī kaite nereti signalizē par citām veselības problēmām, kas saslimšanu veicinājušas. Ja, cīnoties ar vēzi, organisms pārmērīgā daudzumā ražo baltos asinsķermenīšus un samazina sarkano asinsķermenīšu ražošanu, var attīstīties anēmija.
Miega traucējumi
Kaulu audzējam raksturīgās sāpes nereti pastiprinās, cilvēkam atrodoties miega stāvoklī. Rezultātā pacientam ir traucēts miegs, viņš nespēj gulēt, regulāri mostas.
Foto: Shutterstock