7 simptomi, kas var liecināt par glutēna nepanesamību
Glutēna nepanesamība jeb celiakija ir autoimūna gremošanas trakta saslimšana, kuras rezultātā cilvēka organismam kaitē glutēns – olbaltumviela, kas atrodama ne tikai kviešos, rudzos un miežos, bet arī dažādos ikdienā lietojamos produktos, piemēram, medikamentos.
Ja celiakijas pacients lieto produktus, kuri satur glutēnu, viņa imūnsistēma uzsāk uzbrukumu organismam, bojājot vai pat iznīcinot taisnajā zarnā atrodamās bārkstiņas un tādā veidā kavējot uzturvielu uzsūkšanos organismā.
Glutēna nepanesamība ir ģenētiska slimība, kas var aktivizēties gan agrā bērnībā, gan vēlākā vecumā – pēc pārdzīvotas infekciju slimības, ķirurģiskas manipulācijas, dzemdībām, stresa vai depresijas. Kļūdainā imūnsistēmas darbība var veicināt virkni citu saslimšanu, tai skaitā cukura diabētu un reimatoīdo artrītu.
Celiakiju iespējams diagnosticēt, veicot asinsanalīzes, zarnu biopsiju vai skrīningu, ar kura palīdzību saslimšanu iespējams noteikt jau tad, kad tai vēl nav nekādu simptomu.
Pievērs uzmanību celiakijas pazīmēm! Laikus nosakot glutēna nepanesamību, iespējams veikt vajadzīgās korekcijas ikdienas ēdienkartē, tādā veidā atgūstot dzīves kvalitāti un novēršot turpmākus zarnu bojājumus.
Nogurums
Celiakijas gadījumā ķermenis nesaņem tam nepieciešamās barības vielas, kā rezultātā tevi var mākt pastāvīgs nogurums un nespēks. Turklāt katru reizi, kad tu uzņem glutēnu, organisms spiests darboties ar lielāku jaudu, tādējādi izsmeļot tavas enerģijas rezerves.
Ādas problēmas
Celiakijas pacienti nereti novēro pinnes, izsitumus, niezi un citas ādas problēmas, kas visbiežāk skar kaklu, elkoņus, ceļgalus, muguru un sēžamvietu.
Gremošanas traucējumi
Glutēna nepanesamība izraisa gremošanas traucējumus – visbiežāk pastiprinātu gāzu veidošanos, vēdera uzpūšanos, aizcietējumus vai caureju. Ja šie nepatīkamie simptomi tevi piemeklē regulāri, ievies uztura dienasgrāmatu! Pieraksti, ko esi ēdis, tādā veidā nosakot, vai gremošanas traucējumu cēlonis ir glutēns.
Grūtības koncentrēties
Zinātniskajā izdevumā "Neurology, Neurosurgery & Psychiatry" publicēts pētījums apliecina, ka celiakija spēj būtiski ietekmēt arī tavu smadzeņu darbību. Atkarībā no glutnēna nepanesamības veida, pacientiem iespējams novērot koncentrēšanās grūtības, apgrūtinātu spēju skaidri domāt un pat spēcīgu migrēnu.
Hormonāli traucējumi
Glutnēna nepanesamība ietekmē virkni organismā notiekošo procesu, tai skaitā hormonālās sistēmas darbību. Tā rezultātā iespējams fiksēt strauju svara zudumu vai pieaugumu, depresiju, nomāktību un trauksmi. Sievietēm var pazust menstruācijas, turklāt glutēna radītais iekaisuma process var skart reproduktīvos orgānus, tādējādi veicinot neauglību.
Čūliņas mutes dobumā
Celiakijas pacientiem var parādīties nelielas, sāpīgas čūliņas vaigu un lūpu iekšpusē.
Locītavu sāpes
Iekaisuma procesu rezultātā tu vari just locītavu un muskuļu sāpes. Celiakijas pacienti visbiežāk sūdzas par sāpēm ceļgalu, roku, plecu, gūžas un muguras apvidū.