7 simptomi, kas var liecināt par apendicītu
Ne vienmēr par tuvojošos apendiksa plīšanu liecina tikai asas, neizturamas sāpes vēdera lejasdaļā. Katram pacientam šie simptomi var variēt.
Slimības apraksts
Apendicīts ir aklās zarnas piedēkļa (apendiksa) iekaisums. To izraisa apendiksa nosprostojums.
Apendikss ir neliels tārpveida izaugums pie resnās zarnas, kas apendicīta gadījumā sāpīgi iekaist. Tas atrodas vēdera lejasdaļas labajā pusē.
Aklās zarnas piedēkļa nosprostojumu var radīt uzkrājušās gļotas, parazīti, bet visbiežāk – fēču gabaliņi. Dažreiz pie tā vainojama tūska vai audzējs. Orgāna iekšpusē strauji palielinās baktēriju izplatība, kā rezultātā apendikss pietūkst un tā atvere sašaurinās vai tiek nosprostota pilnībā.
Ja šādā gadījumā netiek meklēta tūlītēja medicīniskā palīdzība, sekas var būt ļoti nopietnas. Apendikss var pārplīst, izlaižot baktērijas vēdera dobumā, tā izraisot vēderplēves iekaisumu, asins saindēšanos vai pat nāvi. Ir ļoti būtiski jau laicīgi atpazīt apendicīta pazīmes.
Izplatība
Aklās zarnas piedēkļa iekaisums ir visbiežāk sastopamā vēdera slimība, īpaši bērnu un jauniešu vidū. Vienam no 15 cilvēkiem dzīves laikā attīstās apendicīts.
Riska faktori
Apendicītu var izraisīt ne tikai uzkrājušās fēces, bet arī dažādi svešķermeņi, piemēram, intrauterīna ierīce (varu saturoša dzemdes kontracepcija) vai kaut kas norīts (kauliņš, sēkliņa), arī vēdera traumas vai audzējs.
Arī ģenētikai ir ietekme uz šo slimību. Daži bērni var mantot gēnus, kas padara tos jutīgākus pret apendiksa aizsprostošanos. Cistiskā fibroze arī palielina bērna saslimšanas risku.
Nosprostošanos var izraisīt arī infekcija, jo aklās zarnas piedēklis var uzpampt, tā reaģējot uz jebkuru infekciju ķermenī.
SIMPTOMI
1. Sāpes vēdera lejasdaļā
Visbiežāk sastopamais simptoms ir asas sāpes vēdera lejasdaļas labajā pusē, taču tās var sākties arī vidusdaļā.
Apendicīta sāpes ir nepārtrauktas – tās nepazūd, līdz tiek veikta operācija.
2. Strauji pastiprinošās sāpes
Apendicīta izraisītās sāpes ļoti strauji pastiprinās – tas ir pāris stundu jautājums. Sāpes ir tik spēcīgas, ka var pamodināt guļošu cilvēku.
3. Drudzis, drebuļi
Papildus sāpēm vēderā, apendicīts var izraisīt gripai līdzīgus simptomus, piemēram, muskuļu sāpes un drudzi.
Šie simptomi strauji pastiprināsies, slimībai progresējot.
4. Aizcietējums
Pacienti bieži vien norāda, ka agrīnie apendicīta simptomi ir līdzīgi aizcietējumam. Tas var izraisīt vēderkrampjus.
5. Krampji
Daudzas sievietes salīdzina sākotnējās apendicīta sāpes ar menstruālajiem krampjiem.
Daži pacienti tās apraksta kā sāpes muguras lejasdaļā, kas pakāpeniski pastiprinās.
6. Gāzes un vēdera uzpūšanās
Ja vēders ir uzpūties vairākas dienas pēc kārtas, ir sāpes zarnās vai ir problēmas ar gāzu izdalīšanos, tas var norādīt uz apendiksa iekaisumu.
7. Sāpes pēc uzspiešanas
Ja tu uzspied uz vēdera lejasdaļas labās puses un tad izjūti sāpes, atlaižot pirkstus, ir ļoti liela iespēja, ka attīstījies apendicīts.
Ārstēšanas metodes
Tiklīdz būsi konstatējis kādus no šiem simptomiem, tu nedrīksti ēst, izmantot klizmu, lietot pretsāpju līdzekļus, kā arī sāpošo vietu sildīt – nepieciešams doties uz slimnīcu pēc iespējas ātrāk, lai izoperētu apendiksu, pirms tas ir plīsis! Operācijas rezultāts lielā mērā ir atkarīgs no tās savlaicīguma.
Infekcijas novēršanai pieejamas arī antibiotikas, taču aklās zarnas piedēkļa izoperēšana ir pati efektīvākā metode.
Operāciju iespējams veikt divos veidos. Viens paņēmies ir atvērta operācija, izdarot nelielu griezienu vēdera lejasdaļā. Otrs variants – laparoskopiskā apendektomija – tā ir jaunāka metode, ko veic, izdarot trīs mazus griezienus un speciāliem instrumentiem izņemot apendiksu, ko kontrolē kameras. Pēc šī veida operācijas ir mazākas sāpes pēcoperācijas periodā, kā arī iespējams konstatēt citas slimības, ja sāpju iemesls nav bijis apendiksa iekaisums.
Profilakse
Diemžēl nepastāv konkrēti veidi, kas ļautu izvairīties no apendicīta, tomēr dažas dzīvesveida izmaiņas varētu mazināt tā risku.
Uzturā jāuzņem pietiekami daudz šķiedrvielu. Tās atrodamas dārzeņos un augļos. Šķiedrvielas atvieglo vēdera izeju, tā mazinot iespēju, ka fēču daļiņas uzkrāsies apendiksā. Nedrīkst aizmirst arī par regulāru ūdens uzņemšanu.
Iespējams papildus uzņemt vitamīnus, kas var palielināt ķermeņa izturību pret infekcijām – tas ir beta karotīns, C vitamīns un cinks.
Komentāri
-
Mani tas ļoti biedē....Man ir 11 gadi.es biju šodien jutusi sāpes vēdera apakšā ,biju nodomājusi ka tas ir apendicīts...Šis raksts mani sabiedēja tagad nezinu kā man to pateikt vecākiem