7 prostatas vēža riska faktori
Latvijā saslimstība ar prostatas vēzi ik gadu pieaug – šobrīd šī slimība vīriešu vidū ieņem otro vietu pēc plaušu vēža. Tā kā prostatas vēzis vairumam pacientu sākuma stadijā norit bez simptomiem, ir svarīgi pārzināt riska faktorus un nepieciešamības gadījumā veikt vajadzīgās pārbaudes.
Prostata ir dziedzeris, kas izvietots zem vīrieša urīnpūšļa. Tas satur šūnas, kas veido šķidrumu spermatozoīdu aizsardzībai. Mainoties hormonu līmenim, prostata var palielināties, izraisot diskomfortu un sāpes, tomēr saslimšana nav ļaundabīga. Prostatas vēzis, turpretim, attīstās ārkārtīgi lēnām un ilgstoši var noritēt bez vērā ņemamiem simptomiem. Slimības vēlākās stadijās iespējams novērot problēmas ar erekciju, sāpīgu ejakulāciju, asiņu piejaukumu urīnā vai sāpes urinācijas laikā. Audzējam attīstoties un skarot citus orgānus, vīrieši sūdzas par sāpēm kaulos, vājumu vai nejutīgumu kājās un nespēju kontrolēt zarnu vai urīnpūšļa iztukšošanos.
Ikvienam vīrietim ir aptuveni 17% liela iespēja saslimt ar prostatas vēzi, taču tikai 3% šis audzējs kļūst par nāves cēloni. Laikus apzinot riska faktorus un konsultējoties ar speciālistu, saslimšanu iespējams laikus atklāt un sekmīgi ārstēt.
Vecums
Vecums uzskatāms par būtiskāko prostatas vēža riska faktoru – jau pēc 50 gadu sliekšņa iespēja saslimt ar šo onkoloģisko slimību ievērojami palielinās. Vidējais vecums, kad vīriešiem tiek diagnosticēta saslimšana, ir 70, taču retos gadījumos audzējs skar arī vīriešus, kas jaunāki par 40 gadiem. Lai laikus novērstu iespējamo slimību, vīriešiem pēc 50 būtu regulāri jāveic pārbaudes pie urologa.
Ģimenes vēsture
Ja kāds no taviem tuvākajiem radiniekiem ir slimojis ar prostatas vēzi, tava iespēja sasirgt ar šo audzēju ir divas līdz trīs reizes lielāka nekā vīrietim, kura tuviniekus šī slimība nav skārusi.
Uzturs
Pētnieki atklājuši, ka vīrieši, kas uzturā lieto ievērojamu daudzumu sarkanās gaļas un maz dārzeņu, ar prostatas vēzi saslimst biežāk. Tāpat pastāv uzskats, ka saslimšanas iespēju palielina bagātīgs treknu piena produktu daudzums ēdienkartē. Speciālisti norāda, ka uzturam būtu jābūt daudzveidīgam, turklāt tajā jāiekļauj pietiekami daudz dārzeņu un lieso olbaltumvielu.
Fiziskā aktivitāte
Lai gan zinātnieki nevar sniegt viennozīmīgu atbildi, kā fizisko aktivitāšu daudzums ietekmē prostatas vēža rašanos, atsevišķi pētījumi apliecina, ka paaugstināta fiziskā aktivitāte spēj samazināt saslimšanas risku.
Rase
Afroamerikāņu rases vīriešiem iespēja saslimt ar prostatas vēzi ir aptuveni 2,5 reizes lielāka nekā eiropeīdās rases pārstāvjiem, kamēr aziātus šī slimība skar nedaudz retāk. Sakarība starp slimību un rasi nav līdz galam izpētīta, tomēr zinātnieki uzskata, ka paaugstinātais risks saistīts ne tikai ar ģenētiku, bet arī sociālekonomiskajiem apstākļiem.
Svars
Vīriešiem ar paaugstinātu ķermeņa masas indeksu ir lielāks risks saslimt ar agresīvu prostatas vēža formu.
Prostatas saslimšanas
Atsevišķi pētījumi liecina, ka prostatas vēža risku paaugstina prostatas iekaisums un seksuāli transmisīvas saslimšanas.