7 produkti, kas ļaus veselīgi pieņemties svarā
Laikā, kad ik uz soļa atrodamas pamācības par to, kā atbrīvoties no liekajiem kilogramiem, nereti tiek aizmirsts par otru, reizēm tikpat bīstamu galējību – pazeminātu ķermeņa svaru. Lai pieņemtos svarā, nekaitējot savam organismam, aizmirsti par neveselīgām uzkodām un uzņem sabalansētu un pilnvērtīgu uzturu!
Tas, cik ātri ķermenis patērē kalorijas, saistāms ar cilvēka individuālo vielmaiņu – faktoru, kas atkarīgs ne tikai no dzīvesveida, bet arī ģenētikas. Ja vielmaiņa darbojas paātrinātā režīmā, ķermenis straujāk izmanto enerģiju, kā rezultātā samazinās to kaloriju skaits, kas veido tauku slāni, un cilvēks neuzkrāj liekos kilogramus, pat uzņemot ievērojamu daudzumu papildu kaloriju.
Aktīva vielmaiņa var būt iedzimts faktors, taču atsevišķos gadījumos tā paātrinās dažādu veselības problēmu ietekmē. Ja tavs svars ir pazemināts, iesākumā pārliecinies, vai tevi nav piemeklējusi kāda slimība – nepietiekamā svara cēlonis var būt gremošanas sistēmas vai vairogdziedzera traucējumi, alerģija vai pārtikas nepanesamība, kā arī dažādas specifiskas kaites, piemēram, tuberkuloze vai onkoloģiska saslimšana. Ja kalsnums ir iedzimts, iespējams, pienācis laiks pārskatīt savu ēdienkarti.
Ņem vērā, ka pazemināts ķermeņa svars, gluži tāpat kā aptaukošanās, var radīt virkni veselības problēmu, piemēram, nepietiekamu kaulu blīvumu vai menstruālā cikla traucējumus. Tāpat svarīgi ielāgot, ka papildu kilogramus nepieciešams uzņemt, ēdot veselīgus produktus – regulāri patērējot dažādus našķus un kalorijām bagātus ēdienus, tu vari nodarīt būtisku kaitējumu savam organismam. Trekna un neveselīga pārtika tikai vēl vairāk palēnina vielmaiņu, turklāt veicina holesterīna līmeņa paaugstināšanos, sirds un asinsvadu slimības, kā arī citus organisma traucējumus.
Vīriešiem dienā nepieciešams uzņemt aptuveni 2000-3000 kaloriju, savukārt sievietēm aptuveni 1600-2400 kaloriju. Ja vēlies pieņemties svarā, ikdienišķais kaloriju patēriņš jāpalielina aptuveni par 500 kalorijām. Ēd aptuveni četras piecas reizes dienā, maltīti papildinot ar kādu no uzturvielām bagātiem produktiem.
Liesa sarkanā gaļa
Liesa sarkanā gaļa satur ievērojamu daudzumu olbaltumvielu un dzelzs, turklāt tā palīdz uzlabot smadzeņu darbību un stiprināt muskuļus. Iekļauj ēdienkartē liellopa, cūkas, jēra vai aļņa gaļu un papildini to ar veselīgām piedevām! Tiesa, lietojot sarkano gaļu regulāri, var paaugstināties holesterīna līmenis un palielināties dažādu saslimšanu risks, tāpēc šo produktu nevajadzētu lietot uzturā vairāk nekā trīs četras reizes nedēļā.
Dabīgs zemesriekstu sviests
Nesaldināts zemesriekstu sviests bez piedevām ir lielisks olbaltumvielu un veselīgo tauku avots – viena ēdamkarote sviesta satur aptuveni 100 kalorijas un četrus gramus olbaltumvielu. Tāpat zemesriekstu sviests nodrošina tavu organismu ar folāta, magnija un B un E vitamīna devu. Izmanto zemesriekstu sviestu kā piedevu auzu pārslām vai zied uz pilngraudu maizes vai kāda veselīga augļa, piemēram, ābola.
Tropu augļi
Saldie tropu augļi ir bagāti ar dabisko cukuru, tādā veidā sniedzot tev papildu enerģiju un veicinot veselīgu svara pieaugumu. Iekļauj uzturā mango, papaijas, melones, banānus vai ananasus. Ja neesi iecienījis augļus svaigā veidā, pagatavo gardu un veselīgu smūtiju.
Avokado
Puse avokado satur aptuveni 140 kalorijas, taču nodrošina tavu ķermeni ar veselīgiem taukiem, kāliju, folijskābi un E vitamīnu. Pievieno avokado salātiem un gaļas ēdieniem vai zied uz pilngraudu maizes.
Pilngraudu maize
Pilngraudu maize satur šķiedrvielas un minerālvielas, kuru trūkst baltmaizei, turklāt tā sniegs tev ilgstošu sāta sajūtu un papildu devu enerģijas.
Dārzeņu eļļas
Olīvu, saulespuķu un kokosriekstu eļļa nelielos daudzumos labvēlīgi iedarbojas uz tavas sirds veselību un palīdz normalizēt svaru.
Rieksti
Rieksti satur ievērojamu daudzumu veselīgo tauku un dažādu vērtīgu uzturvielu, turklāt pat neliela porcija mandeļu vai riekstu maisījuma palīdzēs ilgstoši saglabāt sāta sajūtu. Pievieno riekstus salātiem vai brokastu muslim, tā iegūstot papildu devu šķiedrvielu un vitamīnu.