7 simptomi, kas var liecināt par sirds veselības problēmām
Neskatoties uz plaši pieejamo informāciju par dažādu faktoru ietekmi uz sirds veselību, sirds-asinsvadu slimības vēl joprojām ir izplatītākais nāves cēlonis Latvijā. Parasti saslimšanas attīstās pakāpeniski, līdz ar to ir svarīgi pievērst pienācīgu uzmanību simptomiem un laikus apmeklēt speciālistu, lai veiktu nepieciešamo ārstēšanu.
Sirds slimību attīstību ietekmē dzīvesveids un ikdienas ieradumi – neveselīgs uzturs, nepietiekams miegs, kaitīgi ieradumi, stress, nepietiekamas fiziskās aktivitātes un citi faktori. Tāpat jāpievērš uzmanība iedzimtībai un citām saslimšanām, kas var ietekmēt sirds veselību. Ja tevi māc bažas par savas sirds veselību vai arī ievēro simptomus, kas var liecināt par saslimšanām, dodies pie ārsta – laikā uzsākot ārstēšanu, tu vari novērst nopietnas sekas.
Ņem vērā, ka vairāki sirds slimībām raksturīgi simptomi var liecināt arī par citām saslimšanām, piemēram, anēmiju – dzelzs deficītu organismā vai vairogdziedzera darbības traucējumiem. Lai noteiktu nepatīkamo pazīmju cēloni, tev jāapmeklē speciālists.
Pastāvīgs nogurums un bezspēks
Nogurums mēdz piemeklēt pēc negulētas nakts vai pārlieku saspringta ikdienas režīma, taču, ja spēku izsīkumu un nogurumu jūti pastāvīgi, tas visbiežāk liecina, ka tevi piemeklējušas veselības problēmas. Vairums cilvēku šim simptomam mēdz nepievērst pienācīgu vērību, cerot, ka nepatīkamās sajūtas pāries pašas, taču hronisks nogurums nav norma – ja jūties pārguris, par spīti veselīgam miegam un atbilstošai atpūtai, apmeklē ārstu. Viens no noguruma cēloņiem var būt sirds problēmas. Lai apgādātu ķermeni ar pietiekamu daudzumu skābekļa, sirds darbojas pastiprinātā režīmā, kā rezultātā ķermenis nespēj pilnvērtīgi funkcionēt. Pievērs uzmanību citiem simptomiem, lai noskaidrotu, vai tavam satraukumam ir pamats.
Pietūkušas pēdas
Pēdas var pietūkt grūtniecības laikā, ceļojot un brīžos, kad tev ir ierobežotas kustību iespējas. Tāpat pietūkuma cēlonis var būt varikozas vēnas. Tomēr pēdu pietūkums var liecināt arī par sirds mazspēju – hronisku saslimšanu, kad sirds nespēj pilnvērtīgi sūknēt asinis. Tāpat tā var gadīties tad, ja sirds vārstulis neaizveras kā pienākas. Pietūkumu var veicināt arī atsevišķi medikamenti pret asinsspiedienu un diabētu. Ar sirds slimībām saistītu pietūkumu parasti pavada arī citi simptomi, piemēram, nogurums un elpas trūkums.
Spēcīgas sāpes, staigājot vai kustoties
Sāpes gūžās un kāju muskuļos nereti tiek noveltas uz vecumu vai nepietiekamu fizisko aktivitāšu daudzumu. Tomēr spēcīgas sāpes, kas parādās kustoties, savukārt mazinās miera stāvoklī, var izraisīt arī perifēro artēriju slimība (PAS) – asinsvadu nosprostošanās kājās, kas veicina sirds slimību risku. Aptuveni 50% PAS slimnieku novērojamas arī dažādas sirds saslimšanas.
Reiboņi
Galvas reibšana var būt gluži nekaitīga – tā var liecināt, ka tev nepieciešams uzņemt papildu šķidrumu vai arī tu neesi adekvāti novērtējis slodzi, nodarbojoties ar sportu vai veicot citas nodarbes. Taču regulāri reiboņi var liecināt par medikamentu blaknēm, iekšējās auss problēmām, anēmiju vai sirds slimībām, kas izraisa asinsspiediena svārstības.
Elpas trūkums
Ja vien esi labā fiziskajā formā, dažādu ikdienišķu aktivitāšu laikā elpas trūkumam tevi nevajadzētu piemeklēt. Ja tomēr pastāvīgi aizelsies, kāpjot pa trepēm, iespējams, pie vainas ir astma, anēmija, infekciju saslimšana vai problēmas ar sirds vārstuļiem un to spēju sūknēt asinis.
Dzirdami sirdspuksti
Spēcīgi un labi dzirdami sirdspuksti, atrodoties miera stāvoklī vai laižoties miegā, ir viens no simptomiem, ko nevajadzētu ignorēt. Sirdsklauves var liecināt ne tikai par sirds saslimšanām, bet arī par zemu asinsspiedienu, zemu cukura līmeni asinīs, anēmiju, dehidrāciju, blaknēm no medikamentiem un citām veselības problēmām.
Vienlaikus trauksme, svīšana un nelabums
Pēkšņa trauksme, svīšana un slikta dūša var liecināt par panikas lēkmi, taču tikpat labi šie simptomi var signalizēt par sirdslēkmi. Ja šos simptomus pavada elpas trūkums, nepārvarams nogurums, sāpes, pilnuma sajūta krūtīs, kas var virzīties uz muguru, pleciem, rokām, kaklu vai rīkli, nekavējoties meklē medicīnisko palīdzību! Nogaidot vairāk nekā piecas minūtes, tu vari nopietni apdraudēt savu dzīvību.