7 pazīmes, kas var liecināt, ka tavam ķermenim trūkst dzelzs
Dzelzs ir viena no organismam būtiskajām minerālvielām, kas nodrošina skābekļa cirkulāciju, stiprina imūnsistēmu un piedalās citos veselībai svarīgos procesos. Ja dzelzs netiek uzņemts pietiekamā daudzumā, rodas anēmija jeb mazasinība, kas veicina dažādas veselības problēmas un ievērojami pasliktina pašsajūtu.
Visdrošākais veids, kā ik dienas uzņemt vajadzīgo dzelzs devu, ir veselīgs un sabalansēts uzturs. Dzelzs atrodams gaļā, pilngraudu produktos, jūras veltēs, riekstos un dažādos zaļajos dārzeņos.
Tomēr ņem vērā, ka nepietiekams dzelzs daudzums uzturā nav vienīgais dzelzs deficīta anēmijas cēlonis. Saslimšanu var veicināt arī asins zudums vai traucēta dzelzs uzsūkšanās, kā rezultātā organisms nespēj veidot dzelzs rezerves.
Nogurums
Visbiežāk sastopamais dzelzs deficīta simptoms ir nogurums. Tā kā organismam trūkst dzelzs, audiem netiek piegādāts pietiekami daudz skābekļa, un līdz ar to ķermenim trūkst enerģija. Tiesa, noguruma cēlonis var būt arī virkne citu saslimšanu vai arī tavs pārlieku saspringtais dzīves ritms. Ja nogurums ir pastāvīgs un to pavada izteikts vājums, aizkaitināmība un grūtības koncentrēties, vērsies pie speciālista, lai veiktu nepieciešamās pārbaudes.
Bāla ādas krāsa
Hemoglobīns piešķir ādai veselīgu nokrāsu un vieglu sārtumu. Ja ķermenim tā trūkst, āda var kļūt bāla un iegūt slimīgu toni. Šī pazīme viegli pamanāma uz gaišas sejas ādas, savukārt tumšākas ādas krāsas īpašniekiem jāpievērš uzmanība ādas krāsai lūpu iekšpusē, uz smaganām un apakšējā plakstiņa iekšienē – ja tā ir mazāk sarkana nekā ierasts, iespējams, ka tev trūkst dzelzs.
Elpas trūkums
Ja jūti, ka viegli aizelsies, darot gluži ikdienišķas lietas, piemēram, kāpjot pa kāpnēm vai pildot ierasto treniņu programmu, iespējams, ķermenim dzelzs deficīta dēļ trūkst skābekļa.
Sirdsklauves
Ilgstošas anēmijas gadījumā var rasties dažādas sirds veselības problēmas – neregulāra sirdsdarbība, sirds kambaru paplašināšanās un pat sirds mazspēja. Īpaši piesardzīgiem hābūt tiem, kam jau ir kāda sirdskaite – anēmija stāvokli var saasināt.
Pastāvīgas galvassāpes
Ja ķermenim trūkst dzelzs, tas, pirmkārt, centīsies apgādāt ar skābekli smadzenes un tikai pēc tam citus audus. Tomēr tādā gadījumā smadzenes tāpat saņems mazāk skābekļa nekā tām būtu nepieciešams, lai funkcionētu pilnvērtīgi. Smadzeņu artērijas var paplašināties, tādējādi radot galvassāpes.
Kāre pēc ledus vai citām neēdamām lietām
Dzelzs deficīta gadījumā organisms spēj reaģēt neprognozējami – atsevišķi anēmijas pacienti izjūt spēcīgu vēlmi ēst neēdamus produktus, piemēram, ledu, krītu, mālu, papīru vai zemi.
Matu izkrišana
Anēmija liek ķermenim darboties izdzīvošanas režīmā – iegūto skābekli organisms izmanto, lai nodrošinātu primārās funkcijas, līdz ar to mazāk nozīmīgos procesus, piemēram, matu veselības uzturēšanu un augšanu nodrošināšu, tas nereti atstāj novārtā. Rezultātā iespējams novērot pastiprinātu matu izkrišanu, un matu stāvoklis ievērojami pasliktinās – tie kļūst trausli un nespodri.
Foto: Shutterstock.com