7 pārtikas produkti vairogdziedzera veselībai
Vairogdziedzera veselību nosaka virkne dažādu faktoru – ģenētika, dažādas saslimšanas, stress, vides toksīni un tava ikdienas ēdienkarte. Iekļauj uzturā produktus, kas veicina vairogdziedzera darbību.
Vairogdziedzeris ir daļa no organisma endokrīnās sistēmas. Tas ir izvietots kakla priekšējā daļā un pastāvīgi darbojas, izstrādājot hormonus – bioloģiski aktīvas vielas, kas izdalās asinīs, regulējot vielmaiņu, ķermeņa temperatūru, miega ciklu, sirdsdarbību un daudzas citas organisma funkcijas. Ja vairogdziedzeris izdala pārāk maz hormonu, tu vari piedzīvot neizskaidrojamu svara pieaugumu, nogurumu, depresiju, apetītes zudumu, kā arī garastāvokļa svārstības un gremošanas traucējumus. Ja kādu faktoru ietekmē vairogdziedzeris uzsākt pārmērīgu hormonu izstrādi, tavs svars var kristies, tevi var piemeklēt trauksme un nemiers, kā arī citas veselības problēmas.
Lai uzlabotu vairogdziedzera veselību, centies kontrolēt stresa līmeni un iekļauj uzturā produktus, kas veicina pareizu dziedzera darbību. Ja traucējumi ir nopietni, vērsies pēc palīdzības pie speciālista.
Jūras aļģes
Lai vairogdziedzeris spētu pilnvērtīgi darboties, tam nepieciešams jods. Tā kā organisms šo vielu nespēj izstrādāt, ir svarīgi, lai jods tiktu uzņemts ar pilnvērtīgu uzturu. Īpaši lielu daudzumu šīs vērtīgās vielas satur jūras aļģes - ēd tās svaigas dažādos salātos un atsevišķos gadījumos atļauj sev pamieloties ar suši. Tomēr atceries, ka jodu nedrīkstētu uzņemt pārāk daudz – pretējā gadījumā vairogdziedzera darbība var kļūt pārāk aktīva.
Jogurts
Vērā ņemamu daudzumu joda tāpat satur piena produkti. Apēdot porciju dabīgā jogurta ar zemu tauku saturu, tu uzņemsi aptuveni 50% no dienā vajadzīgās joda devas, savukārt glāze piena tevi nodrošinās ar 30% joda devas.
Brazīlijas rieksti
Veselīgam vairogdziedzerim tāpat vajadzīgs selēns – ķīmiska viela, kas palīdz veidot antivielas, regulēt vielmaiņu, kā arī pasargā dziedzeri no kancerogēnu izraisītā kaitējuma. Lielisks selēna avots ir Brazīlijas rieksti – tikai viens kodols satur 96 mikrogramus vērtīgās vielas. Atceries, ka dienā nav ieteicams uzņemt vairāk par 400 mikrogramiem selēna – pārmērīgs tā daudzums veicina matu izkrišanu, nagu bojāšanos un pat sirdsdarbības traucējumus.
Liesa vistas un liellopu gaļa
Vairogdziedzera darbībai vajadzīgs cinks. Vairums cilvēku šo vielu uzņem pietiekami, taču atsevišķos gadījumos, piemēram, situācijās, kad organisma spēja absorbēt cinku ir traucēta, tas jāuzņem papildus. Labs cinka avots ir liesa gaļa – 85 grami liellopa gaļas satur 7 miligramus cinka, bet 85 grami vistas gaļas – 2,4 miligramus.
Zivis
Jūras un okeāna zivis satur ievērojamu daudzumu joda – iekļauj uzturā mencas, tunzivis, lasi, sardīnes, skumbrijas un siļķes.
Olas
Viena liela izmēra ola satur aptuveni 16% no dienā ieteicamās devas joda un 20% no selēna devas. Ja vien ārsts nav norādījis citādāk, ēd visu olu – lielākā daļa vērtīgo vielu atrodama dzeltenumā.
Ogas
Tavam vairogdziedzerim noderēs arī produkti, kuros bagātīgi atrodami antioksidanti. Pētījumi apliecina, ka cilvēkiem ar vairogdziedzera darbības traucējumiem nereti konstatējama arī paaugstināta brīvo radikāļu klātbūtne. Iekļauj ēdienkartē zemenes, kazenes, godži ogas un dzērvenes.