7 padomi stiprām un veselīgām plaušām
Plaušu slimības ir viens no biežākajiem iedzīvotāju nāves cēloņiem Eiropā – ar tām saistīts katrs astotais nāves gadījums. Ievērojot dažus vienkāršus principus un laikus atsakoties no ieradumiem, kas kaitē tavām plaušām, tev izdosies izvairīties no saslimšanām.
Izplatītākā elpceļu saslimšana Latvijā ir hroniski obstruktīvā plaušu slimība (HOPS) – saslimušo skaits pārsniedz 120 tūkstošus. Tāpat vairāki tūkstoši pacientu diagnosticēti ar dažādām iekaisīgām plaušu slimībām, piemēram, pneimoniju, kā arī plaušu vēzi un tuberkulozi. Neskatoties uz pieaugošo saslimšanu skaitu, Latvijā ikdienā smēķē aptuveni 30% iedzīvotāju, turklāt smēķējošo bērnu un pusaudžu īpatsvars šeit ir viens no augstākajiem Eiropā. Drošākais veids, kā izvairīties no plaušu saslimšanām, ir atteikties no smēķēšanas, tomēr ir vēl vairākas lietas, ko tu vari darīt, lai stiprinātu savu plaušu veselību.
Nesmēķē un neatrodies smēķētāju tuvumā
Smēķēšana veicina virkni nopietnu saslimšanu un būtiski kaitē vairākiem orgāniem, īpaši – plaušām. Smēķējot tu uzņem vairāk nekā 500 indīgās vielas, no kurām 50 veicina vēža attīstību. Arī atrodoties smēķētāja tuvumā un ieelpojot dūmus, tavās plaušās nokļūst kairinošas un indīgas vielas, kas stimulē elpceļu saslimšanas un esošo kaišu saasināšanos.
Turklāt par kaitīgām uzskatāmas ne tikai cigaretes – izvairies arī no elektroniskajām cigaretēm, cigāriem, pīpēm un dažādiem zāļu maisījumiem un marihuānas.
Velti laiku fiziskām aktivitātēm
Ja būsi labā fiziskajā formā, tavas plaušas patērēs mazāk enerģijas, lai apgādātu sirdi un muskuļus ar skābekli. Regulāri fiziski treniņi atvieglos plaušu darbu, tādējādi uzlabojot tavu kopējo veselības stāvokli.
Izvairies no piesārņotas vides
Ja ikdienā mitinies pilsētā, centies ilgstoši neuzturēties ārpus telpām laikā, kad ir visintensīvākā satiksme, savukārt brīvdienas, ja vien iespējams, pavadi pie dabas. Tāpat pievērs uzmanību ziņojumiem par gaisa kvalitāti konkrētajā vietā – šādi mērījumi tiek veikti ik dienu, un tiem ir vērts sekot līdzi, lai zinātu, cik piesārņots ir gaiss, kuru elpo. Īpaši jutīgi pret gaisa piesārņojumu ir cilvēki ar elpceļu slimībām.
Uzlabo iekštelpu gaisa kvalitāti
Kaitēt plaušām var arī kamīni un malkas plītis, pelējums, būvdarbu putekļi un pat gaisa atsvaidzinātāji un dažādas aromātiskās sveces. Ierobežo uzturēšanos piesārņojuma avotu tuvumā, uzlabo ventilāciju iekštelpās un apsver iespēju izmantot gaisa attīrīšanas iekārtu – tā efektīvi iznīcina pat pavisam sīkas putekļu daļiņas.
Izvēlies produktus, kas stiprina plaušu veselību
Zinātnieki ir pārliecināti, ka produkti, kas ir bagāti ar antioksidantiem, labvēlīgi iedarbojas uz plaušām. Iekļauj ēdienkartē ogas, augļus, riekstus un zaļo lapu dārzeņus, piemēram, rukolu, ziedkāpostus un galviņkāpostus.
Parūpējies par drošu darba vidi
Vairāku profesiju pārstāvji regulāri tiek pakļauti apstākļiem, kas kaitē plaušu veselībai. Bīstamās nozares ir celtniecība, ražošana, veselības aprūpe, skaistumkopšana, uzkopšana, tekstilrūpniecība, transports un citas. Šāda veida darbos strādnieki regulāri tiek pakļauti putekļu, ķīmisku izgarojumu un citu kaitīgu vielu ietekmei, kas ne tikai saasina dažādas elpceļu problēmas, bet var veicināt jaunas saslimšanas. Sazinies ar darba drošības pārstāvniecībām vai arodbiedrībām, lai noskaidrotu, kāda aizsardzība tev pienākas un ko tu pats vari darīt, lai uzlabotu darba vidi.
Pievērs uzmanību simptomiem
Ja klepus tevi nomoka ilgāk nekā mēnesi vai arī jūti elpas trūkumu pat pie vieglas fiziskas slodzes, vērsies pie ārsta, lai pārbaudītu plaušu stāvokli. Pievērs uzmanību arī sēcošam klepum, klepum ar asiņu vai grēmu piemaisījumu un ilgstošām sāpēm krūtīs.