medicine.lv skaitļos

Lietotāji online423
Aktīvie uzņēmumi12806
Nozares raksti1614
Ekspertu atbildes21477
7 padomi Dziesmu un deju svētku dalībnieku veselībai : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

7 padomi Dziesmu un deju svētku dalībnieku veselībai

Dziesmu un deju svētki ir gaidītākais notikums ikvienam, jo īpaši katram kora vai deju kolektīva dalībniekam. Tā ir iespēja kopīgiem spēkiem stiprināt tradīcijas un atzīmēt mākslinieciskās dotības. Kā vienu no gaidītākajiem kultūras notikumiem, šķiet, ka tā tuvošanos jūt visapkārt –uz ielām arvien vairāk parādās tautas tērpos tērpti dejotāji, bet sabiedriskajā transportā satikt dziedošu kori jau sen vairs nav pārsteigums. Lai svētki paietu bez raizēm par veselību, "Euroaptieka" farmaceite Ieva Zvagule stāsta, kam vajadzētu būt katra svētku baudītāja aptieciņā.

Ja saules ir bijis par daudz

Lai arī mūzika un deja svētku laikā spēj aizraut visus, jau zināms, ka garie mēģinājumi, gājieni un citi pasākumi visbiežāk notiek zem klajas debess. Esot tiešos saules staros, ir svarīgi parūpēties par saules aizsargkrēma pareizu lietošanu. Saules apdegumi var radīt ne tikai tūlītējas sekas, piemēram, ādas apsārtumu un čūlas skartajā vietā, bet arī kļūt par riska faktoru melanomas attīstībā. Aizsardzības faktoru vajadzētu izvēlēties pēc iespējas augstāku un krēmu uzklāt ik pēc divām stundām. Ja gadās iegūt saules apdegumu, var lietot pantenola putas, kas palīdzēs mazināt diskomfortu un ātrāk atjaunot bojāto ādu.

Pārkaršana

Visbiežāk pārkaršana iestājas pēc ilgstošas uzturēšanās saulē, it īpaši dienas karstākajās stundās – no pulksten 11.00 līdz 15.00 dienā. Farmaceite skaidro, ka pārkaršanas pazīmes ir reibonis, galvas sāpes, paaugstināta ķermeņa temperatūra, nespēks, apetītes zudums vai tieši otrādi – izteiktas slāpes. Lai izvairītos no pārkaršanas saulē, galvu jānosedz ar lakatu vai cepuri, kā arī saulē nedrīkst uzturēties pārāk ilgi. Pārkaršanas gadījumā jāmeklē tuvākā ēna vai, vislabākajā gadījumā, vēsākas telpas ķermeņa temperatūras mazināšanai. Ieteicams aukstas kompreses uzlikt uz pieres un krūtīm, kā arī jādzer vēss ūdens – pārkarstot ķermenis atūdeņojas. Lai arī šķiet, ka auksta ūdens pelde palīdzēs atvēsināties un mazinās pārkaršanu, uzreiz vēldzēties tuvākajā peldvietā nedrīkst – strauja temperatūras maiņa var izraisīt krampjus.

Ģībšanas pazīmes – kā rīkoties?

Kora, deju un orķestra mēģinājumi var būt īpaši liela un neierasta slodze organismam. Īslaicīgs samaņas zudums var rasties vairāku faktoru ietekmē, tomēr visbiežākie iemesli ir paaugstināta fiziska vai emocionāla slodze, pārāk maza šķidruma, īpaši ūdens, uzņemšana vai pazemināts cukura līmenis asinīs. "Situācijā, kad kāds ir noģībis, cietušais ir jāapsēdina vai jāapgulda uz muguras, viegli paceļot kājas.Tā tiek nodrošināta asins vieglāka piekļūšana galvai. Tāpat var uzlikt ko vēsu uz rokām vai kājām un atpogāt ciešo apkaklīti, vesti, svārkus vai to apģērbu, kas cieši aptver ķermeni. Kad ir atgūta samaņa, ieteicams piedāvāt padzerties saldu tēju. Tā labi palīdz pazemināta cukura līmeņa gadījumā. Tiesa, pirms piedāvāt tēju, jāpārliecinās, vai cietušajam nav cukura diabēts," norāda speciāliste.

Savilkts muskulis

Banner 280x280

Krampji bieži rodas, ja sāc aktīvi sportot bez iesildīšanās. Tāpēc dejotājiem būtu jāatceras vienmēr iesildīt un pastaipīt kājas, kā arī dzert pietiekami daudz ūdens. Krampji rodas arī krasas temperatūras maiņas rezultātā, piemēram, karstā vasaras dienā ejot peldēties aukstā ūdenī. Tādēļ peldoties labāk uzturēties tādā dziļumā, kur iespējams ar kājām aizsniegt zemi. Ja muskulis tomēr ir savilkts, vajadzētu pārtraukt veikto darbību, kuras laikā krampis ir radies. Pēc tam muskuli var mēģināt viegli pamasēt vai "pastiept".

Galvas sāpes

Var gadīties, ka izbaudīt pasākumu vai koncertu līdz galam neizdodas galvas sāpju dēļ. Ja nav iespējams paēst kārtīgu maltīti un uz brīdi atpūsties, visātrākais risinājums ir apēst kādu vitamīniem bagātu augli un padzerties ūdeni. Cēloņi galvas sāpēm ir dažādi – nogurums, pārslodze, karstums, pārāk mazs uzņemtais ūdens dadzums, maltītes izlaišana, troksnis vai stress. Visbiežāk pie vainas ir nepietiekams uzturs vai nepietiekami uzņemts ūdens daudzums. "Galvas sāpes var mazināt, kārtīgi paēdot, uzņemot pietiekamu šķidruma daudzumu, samazinot fizisko slodzi, uzturoties ēnā vai telpās, kur ir pietiekama ventilācija. Tāpat var arī izmantot kādu no nesteroīdajiem pretiekaisuma līdzekļiem, piemēram, ibuprofēnu vai paracetamolu," skaidro farmaceite.

Asiņojošs deguns

Deguns asiņo, ja asinsvadi tā iekšienē ir bojāti. Tā ir bieža parādība, turklāt vasarā papildu cēlonis ir sausais un karstais laiks. Lai apturētu asiņošanu, galvu vajag noliekt uz priekšu, pielikt degunam salveti un to aizspiest ciet. Šādā pozā vajadzētu degunu turēt ciet 15 līdz 20 minūtes. No tik pazīstamā risinājuma – galvas atliekšanas – vajadzētu izvairīties, jo tas rada aizrīšanās risku. Pie deguna ārpuses var pielikt aukstu kompresi vai ledu, tā veicinot asinsvadu saraušanos un ātrāku asiņošanas apturēšanu. Ja pēc 20 minūtēm asiņošana nav beigusies, ir jāmeklē medicīniskā palīdzība.

Savainojumi un brūces

Ja gadās iegūt savainojumu, noberzumu vai tulznu, noderīgi būs dažādi dezinfekcijas līdzekļi un plāksteru komplekti. Dezinfekcijas līdzekļi nodrošinās brūces attīrīšanu un kvalitatīvu apstrādi, bet plāksteris palīdzēs aizsargāt bojāto ādas vietu no infekcijas izraisītāju iekļūšanas tajā, kā arī veicinās brūces dzīšanu. Dejotājiem noderētu elastīgā saite potītei vai ceļa locītavai, kas pasargā locītavas, muskuļus un saites no traumām, kā arī palīdz fiksēt traumēto vietu.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Kompresijas izstrādājumi ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzzināsim vairāk par Lauma Medical kompresijas izstrādājumiem! 

Aktuālie piedāvājumi

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...