7 lietas, kas notiek ar tavu ķermeni, kad tu izlaid ēdienreizi
Brokastis, pusdienas un vakariņas nodrošina tavu organismu ar uzturvielām un enerģiju, ļauj pilnvērtīgi funkcionēt smadzenēm, palīdz vienmērīgi sadalīt enerģiju visas dienas garumā, kā arī pilda vairākus citus svarīgus uzdevumus. Izlaižot kādu no ēdienreizēm, tiek izmainīts organisma ierastais režīms, ievērojami ietekmējot tavu veselību un pašsajūtu.
To, kā ķermenis reaģē brīdī, kad atsakies no maltītes, ietekmē vairāki faktori – tavs vispārējais veselības stāvoklis, vecums, miesas būve, ēdienkarte un citi. Tāpat jāņem vērā, ka katram cilvēkam ir atšķirīgs ķermeņa ritms – kamēr vieni var droši neēst pēc pulksten sešiem, tikmēr citiem šāda nosacījuma ievērošana var pat kaitēt – viņu vielmaiņa darbojas citā ritmā, tāpēc, ilgstoši neuzņemot pārtiku, tiks nodarīts nopietns kaitējums veselībai. Ja no kādas ēdienreizes atteiksies regulāri, ievērojami palēnināsies vielmaiņa un tiks traucētas daudzas citas ķermeņa funkcijas, taču organisma darbību spēj ietekmēt jau viena izlaista maltīte.
Zaudētais svars atgriezīsies, pārvēršoties taukos
Izlaižot ēdienreizi tu nedaudz nokritīsies svarā, taču pētījumi liecina, ka tādējādi netiek zaudēti tauki, bet gan muskuļu masa. Turklāt pēc neilga laika šādā veidā zaudētais svars atgriežas atpakaļ, transformējoties taukos.
Organismam trūks uzturvielu
Ja vien neesi uzņēmis izcili sabalansētu uzturu visas dienas garumā, izlaižot maltīti, tavam organismam visticamāk trūks nepieciešamo barības vielu. Lai smadzeņu šūnas spētu pilnvērtīgi funkcionēt, tām nepieciešams regulāri saņemt ogļhidrātus, savukārt, ja tas nenotiks, tev būs traucētas darbaspējas, koncentrēšanās, un tev būs grūtības atrast radošus risinājumus. Turklāt dienas beigās tu jutīsies noguris un tev trūks enerģijas.
Paaugstinās noteiktu saslimšanu risks
Lai saglabātu veselīgu lipīdu un hormonu līmeni asinīs un uzturētu normālu asinsspiedienu, ķermenim ir vajadzīga pārtika. Hārvardas universitātes zinātnieku pētījums atklāj, ka cilvēkiem, kad neēd brokastis, ir par 20% lielāks risks saslimt ar 2.tipa cukura diabētu. Tāpat pieaug sirds un asinsvadu slimību risks. Naktī organisms nesaņem barības vielas, un, ja tas nenotiek arī no rīta, ķermenis turpmāko dienas daļu atrodas spriedzes stāvoklī, kas ar laiku veicina dažādas saslimšanas.
Palielinās kāre pēc neveselīgas pārtikas
Pētījumi apliecina, ka, ja tu iegādāsies pārtiku mirklī, kad būsi izsalcis, tu apēdīsi par 31% vairāk neveselīgas pārtikas nekā tad, ja ieturēsi maltīti vai iepirksies, pēc sabalansētām ēdienreizēm. Tāpat šādi pieaug arī kaloriju patēriņš – iespēja, ka tu izvēlēsies produktus ar augstu kaloriju saturu, pieaug par 35%.
Samazinās fizisko aktivitāšu daudzums
Kad tu izlaid ēdienreizi, strauji krītas cukura līmenis asinīs, un tev trūkst enerģijas ierastajām nodarbēm. Tā kā tu jūties miegains un noguris, palielinās tendence pēc mazkustīga dzīvesveida, un tu izvēlies samazināt fizisko aktivitāšu daudzumu – braukt ar liftu, izmantot sabiedrisko transportu vai auto vai izlaist sporta nodarbību, lai laiskotos uz dīvāna.
Nogurums parādās ātrāk
Ja neesi ieturējis pienācīgu maltīti, tavs ķermenis nespēj izpildīt ierasto aktivitāšu daudzumu. Piemēram, ja ikdienā esi radis skriet piecus kilometrus, tad pēc tam, kad nebūsi paēdis, vari just nogurumu jau pēc diviem. Zemais cukura līmenis nespēj nodrošināt ķermenim un prātam vajadzīgo enerģijas devu.
Vājinās imunitāte
Pēc fiziskām aktivitātēm vai spriedzes pilnas dienas ķermenis pastiprināti izstrādā stresa hormonu kortizolu. Ja tu neatjaunosi ķermeņa enerģijas resursus, uzņemot ogļhidrātus, var parādīties galvassāpes, vājums un pat dažādas infekcijas un saslimšanas.