7 izplatīti mīti par diētu ievērošanu
Diēta var būt daļa no kādas sabiedrības grupas pieņemtās kultūras, un daudziem cilvēkiem tā var būt kā aizsardzība pret aptaukošanos. Kamēr tu vari pastāvīgi pielāgot diētu un dzīvesveidu, lai uzlabotu savu veselību, stingra diēta, kas ievērota īsu laika periodu, vai diēta, kuras laikā fotografē visu pārtiku, ko ēd, ne vienmēr sniedz vēlamo rezultātu.
Nepiemērotu diētu ievērošana var būt kaitīga organismam, un tā rezultātā tu vari nesaņemt visas ķermeņa un prāta normālai funkcionēšanai nepieciešamās vielas. Neveiksmīgi izvēlēti diētas rituāli var pat radīt svara pieaugumu. Šeit vari lasīt mītus par diētas paradumiem un skaidrojumu par to, kāpēc konkrētais sabiedrībā dzirdētais pieņēmums nav patiess.
1. Ēšana vakarā un nakts laikā palielina lieko svaru
Daži cilvēki domā, ka viss, kas tiek apēsts, piemēram, pēc astoņiem vakarā, organismā pārvērtīsies par tīriem taukiem un radīs ķermeņa lieko svaru vienas nakts laikā. Nav tā, ka cilvēka gremošanas sistēma beidz darboties kādā noteiktā laikā tieši vakarā. Organisms izmantos uzņemtās kalorijas arī vēlā vakarā vai naktī tādā pašā veidā kā parasti. Ir taisnība, ka kalorijas var kavēties organismā nedaudz ilgāk, ja ilgāku laiku sēdēsi uz dīvāna pēc tam kad būsi nobaudījis vakariņas vai pēc maltītes apēdīsi desertu neilgi pirms gulēt iešanas, bet nepārstrādātās kalorijas tiks izlietotas nākamajā dienā. Ja vēlies samazināt šīs nakts kāres pēc ēdiena, pārliecinies, ka tavas ēdienreizes ir sabalansētas visas dienas laikā.
2. Diēta nav svarīga, ja piekop fiziski aktīvu dzīvesveidu
Pastāv uzskats, ka cilvēks var ēst visu ko vēlas, ja viņš ikdienā regulāri vingro un ir fiziski pietiekami aktīvs. Tomēr, ir vērts atcerēties, ka fizisko aktivitāšu daudzums būtu jāsamēro ar uzņemtajām kalorijām. Turklāt, arī digitālie skaitītāji, kas redzami uz trenežieriem vai citās sportošanai paredzētās ierīcēs un rāda to, cik daudz kaloriju ir sadedzināts fiziskās slodzes rezultātā, reizēm norāda tikai aptuvenus skaitļus.
3. Diēta ar zemu ogļhidrātu līmeni sadedzina taukus
Daudzi cilvēki ir nonākuši pie pārliecības, ka diēta, kuras laikā tiek uzņemts mazs daudzums ogļhidrātu, liks taukiem izdalīties no organisma caur urīnu, taču trūkst pētījumu, kas to apliecinātu. Pētījumos fiksētā saistība starp ketonu klātbūtni cilvēku urīnā un ķermeņa svara izmaiņām, ievērojot zemu ogļhidrātu diētu, nav statistiski nozīmīga.
4. Biežas, bet mazas ēdienreizes nepadarīs tevi resnu
Reizēm cilvēki mēģina izlaist galvenās maltītes, tā vietā ēdot ļoti nelielas porcijas visas dienas laikā. Šāda prakse gan nepaātrina organismā notiekošos vielmaiņas procesus, kā daudzi domā. Pārtikas uzņemšana samērā maznozīmīgi ietekmē metabolismu. Šādu paradumu ietekme nav pietiekami spēcīga, lai tās rezultātā ķermeņa svars samazinātos. Veselības saglabāšanā svarīgi ir ievērot samērīgu ēšanu. Liesās muskuļu masas uzaudzēšana var sniegt zināmus panākumus, jo tā, protams, patērē vairāk kaloriju nekā taukaudi. Atceries, ka muskuļu veidošanai nepieciešamas kārtīgas, pilnvērtīgas ēdienreizes, nevis badošanās, kas var pat kaitēt organismam.
5. Veselīgas ēdienreizes ir dārgākas
Daudzi cilvēki par ieganstu tam, ka neēd veselīgi, izmanto to, ka viņi nevar atļauties "veselīgu" pārtiku, jo apstrādātā pārtika, kas nav tik veselīga, tomēr izmaksu ziņā ir daudz lētāka. Citu cilvēku pieredze gan apstiprina to, ka, nedaudz plānojot maltītes un pirkumus, veselīga pārtika var pat izmaksāt lētāk nekā iepriekš ierastie neveselīgie uzturā lietotie produkti.
6. Kaloriju skaitīšana ir efektīvākais veids kā kontrolēt svaru
Ja tu tērē daudz laika, skaitot pārtikas produktos esošās kalorijas, ko esi apēdis konkrētās dienas laikā, tad apdomā, vai tas ir tā vērts. Iespējams, ka laiku, ko patērē aprēķinot kalorijas, varētu izmantot lietderīgāk, piemēram, nodarbojoties ar fiziskajām aktivitātēm, kas uzlabotu veselību un ļautu justies ievērojami labāk. To ir vērts apdomāt, jo kamēr tu turpini saglabāt ierobežotu uzņemto kaloriju daudzumu, ievērojot stingrus ēšanas ierobežojumus, pastāv varbūtība, ka neuzņem visu nepieciešamo uzturvielu daudzumu.
7. Diēta nevar būt neefektīva, ja tā ir palīdzējusi daudziem
Diēta, kas bijusi piemērota vairākiem cilvēkiem, bieži vien nesniedz cerētos rezultātus citam indivīdam. Turklāt, izvairīšanās no pilnvērtīgas maltītes, piemēram, pusdienlaikā, var būt kā signāls tavam ķermenim sākt darboties saglabāšanās režīmā, un tas nozīmē, ka tava vielmaiņa kļūst lēnāka. Protams, ķermenim nepārtraukti vajadzīga enerģija un tas prasa pārtiku. Šī iemesla dēļ pēc diētas beigām cilvēki tiecas uzņemt vairāk pārtikas nekā pirms tam, tādējādi aizvietojot tās kalorijas, kas netika uzņemtas, ievērojot diētu. Pastiprinātu apetīti izraisa arī instinktīva ķermeņa gatavošanās iespējamajam turpmākajam badam.