7 ieteikumi, kā kustēties grūtniecības laikā
Nav skaistāka laika sievietes mūžā kā mazulīša gaidīšana. Tomēr līdztekus priekiem par gaidāmo notikumu, nereti nākas saskarties arī ar grūtībām - piemēram, apsēsties un piecelties no gultas ir sarežģītāk, zābaku aizšņorēšana šķiet kā neiespējamā misija un iepirkumu nogādāšana mājās prasa visus mūsu spēkus.
Māmiņu Klubs kopā ar RSU lektori un grūtnieču vingrošanas speciālisti Marutu Hoferti sagatavojis padomus topošajām māmiņām:
Harmoniskas kustības
Tas, cik pareizi topošā māmiņa kustēsies grūtniecības laikā ikdienā, ietekmēs, cik viegls būs grūtniecības laiks- kā apsēsties, kā apgulties, kā piecelties. Ievērojot visus šos ieteikumus sieviete jutīsies daudz labāk un mugura sāpēs daudz mazāk, jo grūtniecības laikā izmainās smaguma centrs, līdz ar to rodas dažādas fizioloģiskas izmaiņas mugurkaulā un sieviete izjūt diskomfortu.
Turēt taisnu muguru
Grūtniecības laikā mēs daudz vairāk uztraucamies par savu mazulīti, nevis sevi, līdz ar to arī mums aktuālāk šķiet tieši tas, kā mūsu kustības ietekmē gaidāmo bērniņu, tomēr kā atzīst Maruta Hoferte- bēbītis puncī jutīsies daudz labāk, ja māmiņa turēs taisnu muguru, jo, turot taisnu muguru un ieelpojot gaisu, skābeklis aizies tieši pie mazuļi; bet ja māmiņa nepārtraukti būs saliekusies, gaiss tik zemu nenokļūs un mazulis tik labi nejutīsies.
Pareizi sēdēt
Ja ikdienas darbs ir saistīts ar 8 stundu darbu pie datora, jāpievērš īpašība vērība tam, kā topošā māmiņa sēž pareizi. Lai pareizi apsēstos, jāpieiet pie krēsla,nedaudz jāpaliecas uz priekšu, ar rokām pieturoties pie krēsla un apsēžoties, iztaisnojot muguru.
Ja krēsls ir dziļš, noderēs,ja aiz muguras tiks palikts spilvens.
Tāpat sēžot jāpievērš uzmanība, vai kājas atrodas 90 grādu leņķī. Ja kājas ir zemāk, vajadzētu zem pēdām palikt apakšā kādu priekšmetu, piemēram, kasti. Lai atslābinātos apaļās saites, kājas nevajadzētu turēt cieši saspietas, bet gurnu platumā. Ilgstoši šādā veidā būs ērtāk sēdēt.
Stāvot kājās, atslogot muguru
Ja darbs ir saistīts ar ilgstošu stāvēšanu vai mājās jāpaveic darbi, stāvot kājās, svarīgi, lai topošā māmiņa justos ērti. Tad topošā māmiņa var uzlikt kāju uz sola, taburetes vai galdiņa, atslābinot apaļās saites un ik pa brīdim pamainot vienu un otru kāju. Šādā veidā būs daudz vieglāk nostāvēt.
Atgulties un piecelties pavisam lēni
Ja topošā māmiņa vēlas apgulties uz dīvāna, tad dara tieši tāpat kā sēžoties uz krēsla- noliec ķermeni uz priekšu un caur sānu apguļas dīvānā. Tāpat arī guļus stāvoklī jāatslābina apaļās saites, tāpēc ieteicams starp kājām ielikt spilventiņu.
Arī piecelšanās notiek pakāpeniski caur sānu, nevis strauji raujot ķermeni augšup. Visu grūtniecības laiku jāatceras, ka kustībām ir jābūt lēnām un pārdomātām. Tādā veidā topošā māmiņa izvairīsies gan no nevēlamām sāpēm mugurā, gan nepatīkamām sajūtām vēderā.
Nesamos smagumus nest abās rokās vai uz pleciem
Ja grūtniecības laikā jādodas iepirkties un jānes iepirkumu maisiņi, tad smagums jāsadala vienmērīgi, lai neciestu mugurkauls un topošā māmiņa justos labi. Lielisks palīgs grūtniecības laikā var būt mugursoma. Uzliekot mugursomu, mugura tiek iztaisnota, rokas ir brīvas.
Izvingrināt ķermeni uz bumbas
Jau grūtniecības laikā vajadzētu iegādāties vingrošanas bumbu, kas pēc dzemdībām noderēs arī mazulim. Apsēžoties uz bumbas, jāiztaisno mugura, tādējādi atslābinās mugurkauls un iegurnis.
Grūtniecība nav slimība, taču tas ir ļoti īpašs brīdis katras sievietes mūžā, jo mēs esam atbildīgas par 2 cilvēciņu labsajūtu vienlaicīgi. Un jo vairāk mēs piedomāsim pie tā, kā kustamies grūtniecības laikā, jo saulaināks gan mums, gan mazulītim šķitīs gaidīšanas laiks.
Raksts publicēts sadarbībā ar www.maminuklubs.lv