7 iespējamie cēloņi svīšanai miega laikā
Pārmērīga svīšana nakts laikā (nakts hiperhidroze) ir problēma, kas uztrauc daudzus cilvēkus. Taču ne katrs ar šo kaiti vēršas pie ārsta. Pastiprināta sviedru izdalīšanās naktī var liecināt par dažādām saslimšanām, kuras nedrīkst atstāt bez ievērības, kā arī vielmaiņas vai hormonālās sistēmas darbības traucējumiem. Tāpēc ieteicams pēc iespējas ātrāk par to izstāstīt savam ģimenes ārstam, lai laikus uzsāktu ārstēšanu un novērstu iespējamo saslimšanu komplikāciju risku.
Protams, pastiprinātai svīšanai var būt arī nemedicīniski cēloņi, piemēram, slikta gaisa apmaiņa telpā, nepiemērots nakts apģērbs vai gultas veļa, kā arī daži pārtikas produkti, kas lietoti neilgi pirms došanās pie miera (kafija, asi ēdieni, saldi, gāzēti dzērieni vai alkohols un citi produkti).
Hormonālās izmaiņas
Sievietēm viens no izplatītākajiem cēloņiem svīšanai miega laikā ir menopauze. Tā parasti iestājas pēc 45 gadu vecuma un ir dabisks, ar vecuma izmaiņām saistīts posms sievietes dzīvē, kad olnīcas pārtrauc izstrādāt sievišķos hormonus estrogēnu un progesteronu. Sviedri var pastiprināti izdalīties arī grūtniecības laikā un pirms menstruācijām.
Hormonālo izmaiņu dēļ var rasties arī hipotalāma funkcijas traucējumi. Hipotalāms ir neliels galvas smadzeņu nodalījums, kas regulē gandrīz visas organisma funkcijas, tai skaitā arī sviedru izdalīšanos.
Savukārt vīriešiem svīšana miega laikā var būt saistīta ar andropauzi jeb vīriešu klimaksu. Arī vīriešiem līdz ar vecuma izmaiņām mainās hormonu sastāvs un daudzums asinīs, samazinās testosterona līmenis. Šāds process var izraisīt ne tikai pastiprinātu svīšanu, bet arī ātru nogurumu, vielmaiņas traucējumus, atmiņas pasliktināšanos, garastāvokļa maiņas un citus simptomus.
Medikamenti
Uzsākot lietot jebkuras zāles, pat tās, kuras izrakstījis ārsts, iepazīsties ar lietošanas instrukciju. Dažiem medikamentiem kā blakusparādība ir minēta pastiprināta svīšana. Šādu blakni nereti var novērot, lietojot antidepresantus vai citus psihiatriskos medikamentus, kā arī aspirīnu saturošus preparātus.
Pazemināts cukura līmenis asinīs jeb hipoglikēmija
Cilvēkiem, kas slimo ar diabētu un hipoglikēmiju, svīšana nakts laikā ir bieža parādība un tā ir saistīta ar glikozes līmeņa izmaiņām asinīs. Uz cukura daudzuma samazināšanos asinīs organisms reaģē, izdalot adrenalīnu, savukārt tas paaugstina cukura līmeni, atbrīvojot glikozi no glikogēna rezervēm aknās. Šī procesa rezultātā var tikt novēroti trauksmes simptomi, kuru skaitā ir arī pastiprināta sviedru izdalīšanās.
Bakteriālas infekcijas
Liela daļa infekcijas saslimšanu, piemēram, tuberkuloze, infekciozā mononukleoze (akūta herpes vīrusu grupas saslimšana), gripa, cilvēka imūndeficīta sindroms (HIV), sēnīšu un citas infekcijas, izraisa ķermeņa temperatūras paaugstināšanos, kā rezultātā pastiprināti izdalās sviedri, īpaši nakts laikā.
Onkoloģiskas saslimšanas
Nakts hiperhidroze var būt arī agrīns dažu vēža veidu attīstības simptoms. Pastiprināta svīšana nereti raksturīga limfātiskās sistēmas vēža jeb limfomas pacientiem. Papildus svīšanai bieži tiek novērota arī pēkšņa svara samazināšanās un ķermeņa temperatūras paaugstināšanās.
Hipertireoze
Nereti nakts svīšanas cēlonis ir arī hipertireoze – paaugstināts vairogdziedzera hormonu (tiroksīna un trijodtironīna) līmenis. Tā rezultātā ievērojami paātrinās vielmaiņas procesi, izraisot pastiprinātu svīšanu gan dienas, gan nakts laikā. Hipertireozes papildu simptomi ir hronisks nogurums, svara samazināšanās, paaugstināta temperatūra un kapilāru trauslums, kā arī sirdsdarbības paātrināšanās un bezmiegs.
Idiopātiskā hiperhidroze
Idiopātiskā hiperhidroze ir hronisks stāvoklis, kad organisms pastāvīgi izstrādā pārmērīgu sviedru daudzumu bez acīmredzama iemesla – tai skaitā arī nakts laikā.
Pastiprinātu svīšanu, ja tā nav saistīta ar ēšanas paradumiem, gaisa temperatūru vai apģērba izvēli, nevajadzētu ignorēt. Ieteicams laikus vērsties pie sava ģimenes ārsta, kas izpētīs slimību vēsturi un nosūtīs uz nepieciešamajiem izmeklējumiem, lai izslēgtu nopietnu saslimšanu iespējamību.