7 iemesli, kāpēc mēnešreizes mēdz kavēties
Ikviena sieviete vismaz reizi mūžā ir pieredzējusi mēnešreižu aizkavēšanos, kas ir radījis ne mazums stresa un licis aizdomāties – ja nu tas nozīmē, ka esmu palikusi stāvoklī? Taču patiesībā tam var būt arī daudzi citi iemesli. Ārsti norāda, ka mēnešreizes, kas reizēm mēdz aizkavēties, ir normāla parādība, taču, ja tās aizkavējas regulāri, būtu vēlams doties pie ginekologa un noskaidrot tā iemeslus.
Izskatīsim septiņus biežāk sastopamos iemeslus, kādēļ mēnešreizes mēdz aizkavēties.
1. Stress
Emocionālais stress, ko rada ikdienas dzīve vai darbs, var veicināt izmaiņas ikmēneša menstruālajā ciklā. Atsevišķos gadījumos tas pat var apstāties. Par laimi, kā tikko tu atbrīvosies no tā, kas tev izraisa visvairāk stresa, atjaunosies arī normāla cikla darbība.
2. Hormonālās svārstības
Hormonālās svārstības ir īpaši izplatīta parādība pusaugu meiteņu vidū. Kopš menstruāciju sākuma var paiet līdz pat trim gadiem, līdz tās būs normalizējušās un regulāras.
3. Vairogdziedzera traucējumi
Vairogdziedzeris ir tava ķermeņa iekšējais termometrs, kas regulē tādas funkcijas kā iekšējo temperatūru un vielmaiņu. Pārāk aktīva vai nepietiekami aktīva vairogdziedzera darbība ir viens no iemesliem, kādēļ aizkavējas mēnešreizes. Vairogdziedzeris izdala hormonus tiroīdus, kuri var ietekmēt cikla regularitāti.
4. Perimenopauze
Neregulāras mēnešreizes ir normāla parādība sievietēm, kas tikko sākušas pāreju uz menopauzi – tā saucamajā perimenopauzes periodā. Tā laikā ovulācija kļūst arvien neparedzamāka, kas izraisa neregulāru menstruālo ciklu un izlaistas mēnešreizes.
Ārsti norāda, ka agrīnā perimenopauze ir tad, kad menstruālais cikls mainās par vismaz 7 dienām. Taču, ja laiks starp mēnešreizēm ir vismaz 60 dienu ilgs, ir sākusies vēlīnā perimenopauzes stadija.
5. Recepšu medikamenti
Izmaiņas menstruālajā ciklā bieži vien ir recepšu medikamentu blakusefekts. Piemēram, antidepresanti vai vēža medikamenti var izraisīt mēnešreižu aizkavēšanos vai saīsināšanos, dažos gadījumos tieši pretēji – asiņošana pastiprinās. Ja tev ir aizdomas, ka zāles, ko tu lieto, varētu būt iemesls neregulārām mēnešreizēm, pastāsti par to savam ārstam.
6. Pārlieku liela fiziskā slodze
Pārāk intensīvi treniņi ietekmē reproduktīvā hormona estrogēna veidošanos, šo procesu aizkavējot. Rezultātā tas var nodarīt kaitējumu ne tikai hormonālajam ciklam, bet arī kaulu veselībai un izturībai, jo estrogēns spēj mazināt osteoporozes risku.
7. Svara svārstības
Krasas svara izmaiņas var izraisīt mēnešreižu aizkavēšanos. Svara zudums vai pieaugums par vairāk nekā 10% no pašreizējā ķermeņa svara var izraisīt hormonālo disbalansu – palielināt estrogēna līmeni līdz ar svara pieaugumu un samazināt to līdz ar svara zudumu.
Ekstrēmos svara zuduma gadījumos (slimību dēļ), menstruāciju cikls var apstāties.