medicine.lv skaitļos

Lietotāji online122
Aktīvie uzņēmumi12082
Nozares raksti1505
Ekspertu atbildes21477
7 efektīvi paņēmieni, kā mazināt satraukumu par ērču pārnēsātām kaitēm : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

7 efektīvi paņēmieni, kā mazināt satraukumu par ērču pārnēsātām kaitēm

Freepik.com/ freepik
Foto: Freepik.com/ freepik

Tiklīdz termometra stabiņš sasniedz +3 līdz +8 grādus, sarosās visa dzīvā daba, tai skaitā ērces. Dzīvojot Latvijas platuma grādos, katram būtu jācenšas ievērot septiņi sadzīvošanas paņēmieni, lai neļautu sīkajām ērcēm aizēnot prieku par gada skaistāko sezonu. Kas ir šie vērtīgie pamatprincipi, stāsta aptieku tīkla "Apotheka" sertificētā farmaceite Alīna Fleišmane.

Nr.1 Vakcinējies! Jo laicīgāk, jo labāk!

Lai gan vakcinēties pret ērču encefalītu var visu gadu, vislabāk to darīt rudenī, ziemā vai agrā pavasarī. “Jo savlaicīgāk tas tiks darīts, jo lielāka iespēja, ka līdz sezonai, kad ērces kļūs īpaši aktīvas, organismā jau būs izveidojies pietiekami liels antivielu daudzums. Tas ir būtiski, jo iespēja inficēties ar ērču encefalītu mūsu platuma grādos ir augsta, slimība var noritēt smagi un izraisīt nopietnus veselības bojājumus,” teic farmaceite. Lai imunitāte pret ērču encefalītu izveidotos stabila un noturīga, nepieciešams saņemt trīs vakcīnas: pirmā vakcīna, tad pēc viena diviem mēnešiem vakcīnas otrā deva un pēc gada – revakcinācija. Pirmreizējai vakcinācijai iesaka izvēlēties viena un tā paša ražotāja vakcīnu, bet revakcinācijai pieļaujams izmantot arī citas firmas ražoto vakcīnu. “Ideālā gadījumā pirmās divas vakcīnu devas jāsaņem līdz marta, aprīļa mēnesim. Taču, protams, arī tad, ja par vakcinēšanos cilvēks atceras īsi pirms sezonas sākuma, kad zāle jau lekni zaļo, arī tad vēl nav par vēlu potēties. Arī tad var vakcinēties pēc paātrinātās shēmas, un jau pāris nedēļu laikā pēc vakcīnas saņemšanas organismā būs izveidojies neliels daudzums antivielu,” uzsver farmaceite.

Nr.2 Ejot dabā, tērpies baltā

Atpūta dabā vienmēr sev līdzi nes risku sastapties ar ērcēm. Iespēju robežās jācenšas izvairīties uzturēties vai pastaigāties vietās, kur aug gara zāle, ir brikšņi – tādās aizaugušās vietās ērces uzturas vislabprātāk. Dodoties dabā, nav mazsvarīgi arī saģērbties pareizi – bikšu galiem jābūt ieliktiem zeķēs, kreklam – biksēs, piedurknēm un apkaklītei cieši piegulošai, bet, pārnākot mājās, pirmais uzdevums ir izģērbties, aplūkot savu ķermeni, lai pārliecinātos, vai ērce nav piesūkusies, kā arī drēbes izpurināt un pašam nomazgāties dušā. “Atpūtai pie dabas piemērotāks būs gaišas krāsas apģērbs, jo uz tā mazās, tumšās ērces būs vieglāk pamanīt,” saka farmaceite.

Nr.3 Izsmidzināmie “ieroči” ērču atbaidīšanai

Ērču atbaidīšanai var izmantot aerosolus, ko izmanto insektu atbaidīšanai. To ieteicams izsmidzināt uz apģērba un vietās, ko apģērbs nesedz (kakls, delnas locītavas). Šo aerosolu sastāvā parasti ir citriodiols (citronu eikalipta ekstrakts) dažādās koncentrācijās, kas ar savu smaržu atbaida ērces.

Nr.4 Prātīgi ar bērzu zariem plaucēšanai

Ērcēm ir termoreceptori, ar kuriem tās uztver siltumu. Sajūtot tuvumā siltasiņu būtni, ērce krīt, pieķeras un uzsāk barošanos. “Ērces nedzīvo koku galotnēs, bet gan krūmos, zālē. Augstāk par vienu metru ērces nespēj uzrāpties, un šis ir iemesls, kādēļ arī mājdzīvniekiem jebkura pastaiga nozīmē iespēju pārnest mājās nevēlamo ciemiņu – ērci. Tādēļ pēc pastaigām ieteicams pārbaudīt arī savu suni un kaķi. Pastāv iespēja, ka ērce būs iekritusi dzīvnieka kažokā, mājās mīlulis to nokratīs un ērce atkal meklēs citu siltu “saimnieku,” piebilst Apotheka farmaceite Alīna Fleišmane. Tāpat arī jābūt uzmanīgiem, nesot mājās no pļavas ziedus vai no birzs bērza zarus plaucēšanai. Pirms tos nest istabā un likt vāzē, ieteicams nedaudz nopurināt, lai līdz ar šo dabas skaistumu mājās neienestu arī kādu ērci.

Nr.5 Atbrīvojies no ērces ātri, bet pareizi

Aptiekās var iegādāties speciālus komplektus ērču noņemšanai. Būs labi, ja šis komplekts tiks iekļauts mājas aptieciņā jau pirms pavasara un vasaras sezonas sākuma. Ja ērce piesūkusies, pirms tās izvilkšanas ieteicams vispirms uzvilkt vienreizlietojamos gumijas cimdus, konkrēto vietu nodezinficēt ar spirta salveti. Tad ar smailu pinceti ērce jāsatver iespējami tuvu ādai un ar apļveida kustībām uzmanīgi jāizņem. Pēc procedūras koduma vieta vēlreiz jādezinficē un jānomazgā rokas. “Nekādā gadījumā pirms ērces izvilkšanas tai virsū nedrīkst liet spirtu, ēteriskās eļļas, smērēt sviestu vai jebkuru citu vielu. Tas ir kategoriski aizliegts! Tādā veidā ērce sāks smakt un izvems savu vēdera saturu, līdz ar to organismā nonāks lielāks daudzums slimības ierosinātāju gadījumā, ja ērce būs inficēta,” brīdina farmaceite. Ja trūkst pārliecības, ka ērci spēs pašrocīgi izņemt pareizi, var vērsties tuvējā neatliekamās medicīnas punktā un lūgt, lai to izdara speciālists.

Nr.6 Neuztraucies, bet novēro savu veselību

Jāatceras, ka ērču encefalītam nav specifisku simptomu – slimība sākotnēji var izpausties līdzīgi kā daudzas citas saslimšanas – ir drudzis, paaugstināta temperatūra, galvassāpes. Parasti ērču encefalīta inkubācijas periods ilgst septiņas līdz 14 dienas, dažkārt pat līdz 28 dienām. Jāņem vērā, ka slimībai ir vairākas attīstības stadijas. “Sākumstadijā divu līdz četru dienu laikā parādās tādi simptomi kā augsta temperatūra, galvassāpes, sāpes mugurā un ekstremitātēs, slikta dūša. Savukārt, nākamā stadija izpaužas jau kā konkrēta saslimšana – meningīts ar stiprām galvas sāpēm, sliktu dūšu, sprandas stīvumu un augstu temperatūru. Ja pēc ērces koduma paaugstinās temperatūra, sākas drudzis vai vairākas dienas saglabājas apsārtums, nekavējoties jādodas pie ārsta,” iesaka farmaceite.

Nr.7 Gādā par imunitātes stiprināšanu

Vakcinējoties sevi var pasargāt tikai no vienas slimības, ko pārnēsā ērces – no ērču encefalīta. Taču pret Laimas slimību jeb laimboreliozi, ko arī izraisa ērču pārnēsātās borēlijas, vakcīnu nav. Tādēļ arī situācijās, ja cilvēks vakcinējies, bet ir gadījies sastapties ar ērci, jāturpina novērot sava veselība un, pamanot pazīmes, kas var liecināt par laimboreliozi, jāvēršas pie ģimenes ārsta. “Citu profilaktisku ieteikumu nav,” saka farmaceite. “Pat ja ērce tiek nodota laboratoriskai izvērtēšanai un tiek konstatēts, ka tā ir inficēta ar borēlijām, tas vēl nenozīmē, ka cilvēks noteikti saslims. Jāvēro sava veselība, bet jebkurā gadījumā šajā periodā ir būtiski uzņemt pilnvērtīgu uzturu, dažādus vitamīnus, lietot papildu šķidrumu vairāk nekā ikdienā ierasts, kā arī izvairīties no intensīvas fiziskas slodzes, alkohola lietošanas, pārmērīgas sauļošanās vai jebkurām citām darbībām, kas varētu vājināt imunitāti.”

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Noderīgi padomi, kā justies labāk, baudot vasaras aktivitātes

Noderīgi padomi, kā justies labāk, baudot vasaras aktivitātes

Vasara ir dažādu aktivitāšu laiks, tāpēc ideāls veids, kā rūpēties par kāju veselību, saglabāt labu asinsriti un novērst pietūkumu, ir valkāt kompresijas zeķes, turklāt kompresijas zeķes ir noderīgas arī ilgstošas stāvēšanas gadījumos, kā arī esot augstpapēžu kurpēs, piemēram, koncertos, kāzu ceremonijās, izlaidumos un citos pasākumos, kas ir neiztrūkstoša vasaras sastāvdaļa. 

Aktuālie piedāvājumi

Dievu garšviela: viss par safrāna labvēlīgajām īpašībām

Dievu garšviela: viss par safrāna labvēlīgajām īpašībām

Mūsdienās ne visi zina, ka safrāns var ne tikai uzlabot pazīstamu ēdienu garšu, bet arī palīdzēt cīņā pret vairākām slimībām gan kā pretiekaisuma līdzeklis, gan kā viela, kas uzlabo garīgās spējas, mieru, miegu un jaunību. 

Profesionālo apavu nozīme ikdienas darbā

Profesionālo apavu nozīme ikdienas darbā

Rūpes par kājām sākas tieši ar apavu izvēli, taču ne visi tam pievērš uzmanību. Pareizi un ērti profesionālie apavi ir veselu kāju garantija, ietekmē vispārējo fizisko stāvokli un samazina saistīto slimību attīstības risku. 

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

"Safrino" stresa mazināšanai un smadzeņu darbības veicināšanai

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvā testēt "Safrino", kurā apvienots patentēts Irānas safrāna ekstrakts un mioinozitols. Produkta iedarbība ir vērsta uz stresa mazināšanu, miera un nosvērtības sekmēšanu un smadzeņu darbības, fokusa un koncentrācijas spēju uzlabošanai.

Testa rezultāti: RUUTe® Melleņu cilmes šūnu koncentrāts ādas aizsardzībai un atjaunošanai

Testa rezultāti: RUUTe® Melleņu cilmes šūnu koncentrāts ādas aizsardzībai un atjaunošanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvāja testēt Melleņu cilmes šūnu koncentrātu ādas aizsardzībai un atjaunošanai.

Testa rezultāti: “Assimilator” gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: “Assimilator” gremošanas sistēmas atbalstam

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja izmēģināt veselības produktu gremošanas procesu atbalstam “Assimilator”. Šis unikālais enzīmu komplekss, kurā ietilpst A un D vitamīni, paredzēts, lai veicinātu uzturvielu uzsūkšanos un palīdzētu samazināt diskomfortu kuņģī un zarnās.

Testa rezultāti: HealthAid Brainvit® smadzeņu darbības veicināšanai

Testa rezultāti: HealthAid Brainvit® smadzeņu darbības veicināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja izmēģināt uztura bagātinātāju "Brainvit®" smadzeņu darbības veicināšanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Lotos Pharma" "Larifan" zobu pasta: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Izvēloties zobu kopšanas līdzekļus, ierasti vērtējam to spēju samazināt aplikumu, baltināt zobus un novērst kariesu. Izrādās, zobu pasta arī var būt noderīgs līdzeklis, kas neļauj organismā iekļūt dažādiem vīrusiem un mikrobiem.

MUSS dabīgie ziemeļu dabas BIO ogu ekstrakti: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

MUSS dabīgie ziemeļu dabas BIO ogu ekstrakti: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Tiek uzskatīts, ka ogām piemīt augstāks antioksidācijas efekts nekā jebkuram citam augu izcelsmes avotam. Ziemeļvalstu daba ar garajām vasaras dienām un vēso temperatūru rada labvēlīgu vidi tādiem īpašiem bioaktīviem savienojumiem kā vitamīni un polifenoli. Tieši šeit MUSS iegūst savas tīrākās sastāvdaļas.