6 veselības pārbaudes, kas būtu jāveic ikvienai sievietei
Lielāko daļu saslimšanu mūsdienās iespējams sekmīgi ārstēt, ja vien pacients ir laikus veicis nepieciešamās pārbaudes, un slimība ir diagnosticēta. Tomēr daļa sieviešu tiecas nepievērst uzmanību dažādiem ķermeņa brīdinājuma signāliem, turklāt agrīnas saslimšanas stadijas var noritēt bez jebkādiem simptomiem. Veic šīs astoņas pārbaudes, lai pārliecinātos par savu veselību!
Dzemdes kakla pārbaude
Veicot dzemdes kakla uztriepi, ginekologs noskaidro, vai šūnās nav atrodams cilvēka papilomas vīruss – galvenais dzemdes kakla vēža izraisītājs, kā arī iegūst informāciju par dzemdes kakla izmaiņām , iespējamām pirmsvēža slimībām vai audzēja attīstību. Tā kā pirmās izmaiņas dzemdes gļotādā parasti nav saskatāmas vienkāršas apskates laikā, uztriepes rezultāti ļauj savlaicīgi diagnosticēt dzemdes kakla vēzi vai pirmsvēža stadiju un veikt nepieciešamo ārstēšanu. Analīzes nav sāpīgas un aizņem vien dažas sekundes. Sasniedzot 21 gada vecumu, šāda uztriepe būtu jāveic reizi trīs gados.
Olnīcu pārbaude
Olnīcu vēzi mēdz dēvēt arī par "kluso slepkavu" – šis audzējs sākotnēji attīstās nemanāmi, turklāt to ne vienmēr iespējams pamanīt, ja vien netiek veiktas atbilstošas analīzes. Ginekoloģiskās apskates laikā speciālists pārliecināsies, vai olnīcas nav nedaudz palielinātas, kā arī, ja nepieciešams, nozīmēs vajadzīgo izmeklējumu. Lielākais risks saslimt ar olnīcu vēzi ir sievietēm pēc 50 gadu vecuma, tāpat papildu vērība jāpievērš tām, kuru ģimenes locekļi piedzīvojuši olnīcu vai krūts vēzi – olnīcu vēzis nereti tiek pārmantots.
Sirds pārbaude
Sirds slimības ir galvenais nāves cēlonis visā pasaulē, un arī Latvijā tās veido vairāk nekā pusi no nāves gadījumu statistikas. Sasniedzot 50 gadu vecumu, ik gadu būtu jāveic elektrokardiogramma, tādējādi noskaidrojot, vai sirds darbojas kā nākas un vai nav iespējams novērot jebkāda veida novirzes no normas. Pārbaude nepieciešama arī jaunākām sievietēm, kuru ģimenes vēsturē bijusi kāda no sirds saslimšanām.
Ādas pārbaude
Pievērs uzmanību ikvienam ādas veidojumam – ja dzimumzīmes maina krāsu, izmēru, formu vai faktūru, vērsies pie ārsta un pārliecinies, ka izmaiņas neliecina par ļaundabīgu veidojumu. Konsultēties ar speciālistu būtu nepieciešams aptuveni reizi gadā.
Acu pārbaude
Sasniedzot 40 gadu vecumu, tev ik gadu vajadzētu apmeklēt optometristu. Regulāri pārbaudot acu veselību, tu novērsīsi tādas saslimšanas kā glaukoma, katarakta, diabēts, vecuma veicināta makulas deģenerācija un citas. Ja redzes traucējumi tevi skāruši jau agrākā vecumā un tu valkā brilles vai kontaktlēcas, acu ārsts būtu jāapmeklē reizi gadā vai pusgadā.
Krūšu pārbaude
Vismaz reizi mēnesī pārbaudi krūtis pati. To pavisam viegli iespējams izdarīt arī mājas apstākļos. Tāpat veic krūšu pārbaudi, vizītē pie ginekologa. Līdz 40 gadu vecumam sievietes krūšu audi ir pietiekami blīvi, tāpēc dažādus veidojumus iespējams sataustīt vai pamanīt, veicot ultraskaņas izmeklējumu. Pēc 40 gadu vecuma audzēju skrīningam nepieciešams veikt mamogrāfiju – krūts audu rentgenoloģisko izmeklēšanu. Visām 50-69 gadus vecajām sievietēm šis izmeklējums Latvijā reizi divos gados ir bez maksas.