6 veidi, kā novērst un izvairīties no sliktas elpas jeb halitozes
Aptuveni 30% cilvēku visā pasaulē cieš no halitozes, kuru plašāk sauc par sliktu elpu. Pastāv dažādi riska faktori, kas var to izraisīt - nepareizs uzturs, tabakas izstrādājumu lietošana, kā arī veselības problēmas, piemēram, sausa mute. Par laimi, rakstā aprakstītie padomi palīdzēs novērst sliktas elpas simptomus.
1. Uzturi pareizu mutes dobuma higiēnu
Nepareiza vai neregulāra zobu tīrīšana ir viens no galvenajiem sliktas elpas rašanās cēloņiem, jo ēdiena paliekas var veicināt baktēriju uzkrāšanos starp zobiem, ap smaganām un uz mēles. Mutes dobuma higiēnas uzlabošana ir viens no vienkāršākajiem veidiem, kā novērst sliktu elpu un mazināt tās rašanās iespēju nākotnē.
Tīri zobus divas reizes dienā ar fluoru saturošu zobu pastu. Regulāri zobus arī skalo ar antibakteriālu mutes dobuma skalojamo līdzekli un izmanto zobu diegu. Neaizmirsti notīrīt mēli, jo uz tās arī uzkrājas baktērijas. Rūpīga mēles kopšana ir īpaši svarīga smēķētājiem un cilvēkiem, kas cieš no sausas mutes.
2. Regulāri dodies pie zobārsta un higiēnista
Papildus pareizai mutes dobuma ikdienas kopšanai, nepieciešams regulāri (vismaz divas reizes gadā) doties pie ārsta. Zobārsta apmeklējumi ir būtiski, jo tādā veidā iespējams laicīgi atklāt mutes dobuma veselības problēmas un tās arī novērst.
3. Pārtrauc smēķēt
Tabakas izstrādājumu, piemēram, cigarešu un košļājamās tabakas lietošana ir izplatīts halitozes riska faktors. Smēķēšana ne tikai izraisa sliktu elpu, bet arī krāso zobus, rada smaganu iekaisumu un vispārīgi bojā zobus.
4. Uzņem pietiekami daudz šķidruma
Regulāra pietiekami liela ūdens daudzuma uzņemšana ir viens no vienkāršākajiem veidiem, kā izvairīties no sliktas elpas. Ūdens samazina baktēriju attīstību, palīdzot ražot pietiekami daudz siekalu.
Līdzīgu efektu rada arī košļājamās gumijas bez cukura un ledenes – galvenokārt tās, kuru sastāvā ir ksilīts.
5. Pielāgo savu uzturu
Atsevišķi pārtikas produkti, piemēram, sīpoli, ķiploki un pikanti ēdieni, kā arī saldumi, kafija un alkohols parasti mēdz radīt sliktu elpu, jo skābes un cukuri palielina baktēriju veidošanos un līdz ar to arī sabojā elpu.
Kā alternatīvas labāk izvēlēties pilngraudu izstrādājumus, zaļus un oranžus dārzeņus, augļus, kā arī dažādus proteīna avotus. Šie produkti ne tikai samazina cukura uzņemšanu organismā, bet arī uzlabo siekalu plūsmu, tādējādi novēršot sliktas elpas veidošanos.
6. Izmēģini dabīgus līdzekļus
Papildus iepriekš minētājiem variantiem, pastāv daudz dabīgu līdzekļu, kas var palīdzēt novērst sliktu elpu. Piemēram, fenhelis jau izsenis ticis lietots kā elpas uzlabotājs – turklāt tam piemīt antibakteriālas īpašības un tas stimulē siekalu veidošanos mutes dobumā.
Efektīvi ir arī daži vitamīni – C, D, E un B. Tie palīdz ķermenim dabīgā veidā atbrīvoties no toksīniem un liekajām gļotām.
Zaļā un melnā tēja arī var palīdzēt novērst sliktu elpu, jo tā satur polifenolus, kas palīdz novērst sēra savienojumus un samazināt baktēriju daudzumu mutes dobumā.