medicine.lv skaitļos

Lietotāji online419
Aktīvie uzņēmumi12806
Nozares raksti1615
Ekspertu atbildes21477
6 simptomi, kas var liecināt par psiholoģisko traumu : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

6 simptomi, kas var liecināt par psiholoģisko traumu

Traumatisku notikumu rezultātā, cilvēka psihiskais stāvoklis var tikt ietekmēts neatkarīgi no tā, vai pārdzīvotais gadījies vienreiz, vai vairākkārt. Dažāda veida psiholoģiskās traumas var sākumā pat nebūt jūtamas. To simptomi var parādīties vairākas nedēļas vai pat gadus pēc traumatiskā notikuma. Šāda veida traumas var tikt izraisītas, piemēram, no vardarbības, cilvēka ļaunprātīgas izmantošanas, transportlīdzekļu negadījuma, dabas katastrofām un kariem.

Speciālisti apgalvo, ka jebkurš gadījums, kurā kāds jūtas vientuļš vai nomākts, var būt traumatisks. To, vai notikums rada psiholoģisku traumu, nosaka personas subjektīvā emocionālā pieredze. Atšķirīgas piedzīvotās situācijas var ietekmēt personas izziņas un uzvedības funkcijas, fizisko un psiholoģisko labklājību. Ja cilvēkam ir psiholoģiskā trauma, par to liecina vairāki simptomi.

1.    Šoks, noliegums un neticība

Šoks, noliegums un neticība ir vienas no izplatītākajām pazīmēm, kas norāda uz psiholoģisko traumu. Tās bieži iespējams konstatēt uzreiz pēc traumatiskā notikuma. Cietušais var izjust nestabilitāti un pēkšņi būt samulsis par to, kur atrodas. Runājot viņš var neveiksmīgi censties atbildēt un sarunas laikā var šķist iegrimis sevī. Kad sākotnējie simptomi ir izzuduši, persona var kļūt nejūtīga vai emocionāli norobežojusies sevī, kad tiek aicināta apspriest traumatisko notikumu, un mēģināt izvairīties no sarunas par konkrēto tematu. Šādi izturoties cilvēks bieži vien mēģina tikt galā ar piedzīvoto traumu un to var uztvert kā norādi, ka indivīdam ir vajadzīga palīdzība. Cietušajam var tikt novērota arī vēlēšanās atteikties no normālas dzīves un attiecību veidošanas.

Banner 280x280

2.    Agresija

Tiem, kuri ir cietuši no psiholoģiskās traumas, bieži vien ir saskārušies ar agresiju. Dažos gadījumos tās var būt dusmas uz sevi, ko izraisījusi pieredzētā vainas vai kauna izjūta. Citos gadījumos līdzīgas emocijas un psihiskais stāvoklis var rasties no personas piedzīvotām agresijas izpausmēm pret apkārtējiem cilvēkiem. Papildus tam traumas skartajai personai var tikt identificēta arī aizkaitināmības izrādīšana un biežas garastāvokļa izmaiņas. Speciālie centri, kuros ārstē psiholoģiskās traumas pieredzējušos pacientus, uzsver, ka ir svarīgi nošķirt gadījumus, kad cilvēku par atbilstošu uzvedības normu neievērošanu ir vajadzīgs sodīt, no tādiem, kad ir jāsniedz palīdzība, jo indivīda rīcība ir uztverama kā psiholoģiskās traumas simptoms.

3.    Miega traucējumi

Pēc traumatiska notikuma cilvēks var izjust pārmaiņas miega režīmā. Var būt raksturīgs bezmiegs, grūtības aizmigt vai gulēt ierasto laiku. Tāpat var rādīties murgi, tikt izjustas pastiprinātas bailes nakts laikā. Dažkārt sapņos indivīds redz piedzīvoto traumatisko notikumu, kas spilgti saglabājies zemapziņā. Regulāri miega traucējumi un nepietiekama atpūta var izraisīt spēcīgas negatīvas emocijas, nogurumu un nespēku, kas var novest arī pie koncentrēšanās problēmām.

4.    Trauksme

Trauksme ir bieži novērojams simptoms, ko izraisa cilvēka pieredzēta psiholoģiskā trauma. Konkrētā pazīme var rasties no kādām domām vai ieraudzītiem vizuāliem attēliem, kas atsauc atmiņā traumatisko notikumu, un var radīt nepārvaramas bailes un panikas lēkmes. Lai novērstu šādas reakcijas, cietusī persona var mēģināt izvairīties no jebkādām darbībām, kas mudina atcerēties par pārdzīvoto. Kaskādes veselības uzvedības psihiatriskā slimnīca Vašingtonā norāda, ka iekšējā trauksme var izpausties arī kā izteikta modrība, kad cietusī persona nepārtraukti saredz brīdinājumus par potenciālām briesmām. Psiholoģiskās traumas trauksmes simptomu iespējams atšķirt no ikdienas stresa, novērtējot, cik lielā mērā negatīvie notikumi ietekmē cilvēka ikdienas dzīvi. Ja vari dalīties savos pārdzīvojumos ar sev tuvajiem cilvēkiem un ja tavs līdzsvara stāvoklis atgriežas brīdi pēc kāda emocionāli uztverta notikuma, tevi ietekmē ikdienas stress. Ja ilgstoši atrodies spēcīgas emocionālās spriedzes stāvoklī, iespējams, esi piedzīvojis psiholoģisku traumu.

5.    Disociācija

Situācijai neatbilstošu emociju izrādīšana un sakarīguma traucējums psihiskajos procesos jeb disociācija arī liecina par piedzīvotu psiholoģisko traumu. Tehnisko ierīču skenēšanas rezultātā ir noskaidrots, ka tā notiek, tāpēc ka šāda trauma var izraisīt smadzenēs gan strukturālas, gan funkcionālas pārmaiņas. Domāšanas un darbības saiknes sairums var izraisīt atmiņas zudumu, kā arī nošķirtību no citiem. Sociālā izolācija savukārt var veicināt skumjas, bezcerību un depresiju.

6.    Fiziski simptomi

Neskatoties uz to, ka daudzas psiholoģiskās traumas pazīmes ir emocionālas vai tādas, kas ietekmē uzvedību, šādai negatīvai pieredzei var būt arī fiziski simptomi. No ilgstoša muskuļu sasprindzinājuma var rasties sūdzības par hroniskām sāpēm un duršanas sajūtu, kuru cēloņi var šķist grūti izskaidrojami. Kopā ar citiem simptomiem personai var rasties tahikardija jeb paātrināta sirdsdarbība. Iespējami arī ēšanas traucējumi (ēd vairāk vai mazāk nekā parasti), kā arī seksuāla disfunkcija.

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Kompresijas izstrādājumi ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzzināsim vairāk par Lauma Medical kompresijas izstrādājumiem! 

Aktuālie piedāvājumi

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...