6 simptomi, kas var liecināt par kuņģa vēzi
Kuņģa vēzis ir ļaundabīgs audzējs, kas attīstās kuņģa gļotādā. Lai gan pēdējo gadu laikā saslimstība ar kuņģa vēzi Latvijā samazinājusies, tā joprojām ir viena no izplatītākajām onkoloģiskajām saslimšanām kā sievietēm, tā vīriešiem. Tā kā pirmie slimības simptomi sagādā vien nelielu diskomfortu, vēža pacienti bieži vien nemeklē ārsta palīdzību, kā rezultātā 70% slimnieku audzējs tiek atklāts jau vēlīnā stadijā.
Pirmajā stadijā kuņģa vēzis skar kuņģa gļotādu un zemgļotādas slāni, otrajā – izplešas kuņģī. Vēlākajās slimības stadijās audzējs var ieaugt blakus novietotajos orgānos, kā arī izplatīties tālāk pa limfvadiem vai asinīm. Tā kā ķīmijterapija uz šo audzēja veidu netiek uzskatīta par efektīvu, vienīgā ārstēšanas metode ir kuņģa vēža operācija.
Speciālisti uzskata, ka audzēja rašanos veicina dažādas kuņģa saslimšanas, īpaši kuņģa čūla un gastrīts. Tāpat kuņģa vēža attīstības risku palielina kaitīgie ieradumi – smēķēšana un pārmērīga alkohola lietošana, ilgstoša uzturēšanās piesārņotā vidē, kā arī iedzimtība – kuņģa vēzis atsevišķos gadījumos novērojams vairākās paaudzēs. Svarīgi ielāgot, ka kuņģa vēža iespējamību samazina veselīgs uzturs, kurā pietiekamā daudzumā iekļauti svaigi dārzeņi un augļi, savukārt audzēja veidošanās risku palielina regulāra pārsālītu un pārmēru treknu produktu lietošana. Šāda veida ēdieni kairina kuņģi, ilgtermiņā radot bojājumus tā sieniņās, veicinot iekaisumu un tādējādi izraisot šūnu bojājumus, kas var attīstīties audzējā.
Ja novēro nepatīkamus simptomus, kas saistīti ar kuņģa darbību un nepāriet pāris nedēļu laikā, vērsies pēc palīdzības pie speciālista! Lai gan vairumā gadījumu saslimšanas cēlonis izrādās cits, laikus atklājot kuņģa vēzi, to iespējams sekmīgi ārstēt.
Kuņģa darbības traucējumi
Viens no iemesliem, kāpēc kuņģa vēzis nereti tiek atklāts novēloti, ir tas, ka pacienti sākotnēji nepievērš pienācīgu uzmanību slimības simptomiem. Audzējs izraisa kuņģa darbības traucējumus, kas maldīgi tiek uzskatīti par nekaitīgiem un pārejošiem. Slimnieks ir pārliecināts, ka pie vainas ir izvēlētā ēdienkarte vai īslaicīgs diskomforts, un cenšas ārstēties mājas apstākļos, gaidot, kad nepatīkamās izjūtas pāries pašas. Ja kuņģa darbības traucējumi, turpinās ilgāk par divām nedēļām, konsultējies ar speciālistu.
Svara zudums
Neizskaidrojams svara zudums ir veids, kā ķermenis signalizē par veselības problēmām. Ja neesi ieviesis korekcijas savā ikdienas ēdienkartē vai fizisko aktivitāšu plānā, taču ķermeņa svars turpina kristies, vērsies pēc palīdzības pie ārsta un veic vajadzīgās pārbaudes. Onkoloģisko saslimšanu gadījumā straujš svara zudums ir viens no bieži sastopamiem simptomiem. Tāpat iespējams novērot pazeminātu apetīti un pat nepatiku pret ēdienu.
Vēdersāpes
Audzējam attīstoties, pacients var izjust vidējas un stipras intensitātes sāpes vēderā, bieži apvidū ap nabu. Ja simptomi parādās regulāri, neatstāj tos bez ievērības, bet meklē sāpju cēloni.
Smaguma sajūta
Kuņģa audzējs var izraisīt nepatīkamu smaguma un pilnuma sajūtu pat tad, ja ieturēta vien niecīga maltīte. Pacients sāk ēst arvien retāk un mazākām porcijām, kas tāpat veicina ķermeņa svara zudumu.
Slikta dūša, vemšana
Vemšana ir dabiska ķermeņa aizsargreakcija, kas reizumis piemeklē katru, tomēr, tai atkārtojoties regulāri, nepieciešams noskaidrot simptomu cēloni. Ja slikta dūša un vemšana bez acīmredzama iemesla tevi piemeklē vairāk nekā vienu līdz divas reizes mēnesī, nekavējoties apmeklē ārstu. Nekādā gadījumā neatliec vizīti, ja vemšanas laikā izdalās asinis vai kafijas biezumiem līdzīgs piejaukums.
Atraugas
Ja kuņģa vēzis izvietojas kuņģa augšdaļā, pacients var sūdzēties par regulārām un nepatīkamām atraugām, pastiprinātu siekalu izdalīšanos un nelielām sāpēm aiz krūšu kaula. Tāpat iespējama pastāvīgi nepatīkama garša mutē.