6 simptomi, kas var liecināt par dzemdes kakla vēzi
Dzemdes kakla vēzis ir otrā izplatītākā vēža forma sievietēm. Saslimstība ar šo ļaundabīgo audzēju pieaug arī Latvijā, turklāt statistika liecina, ka katrai otrajai sievietei tas tiek atklāts novēloti.
Vairumā gadījumu dzemdes kakla vēža izraisītājs ir cilvēka papillomas vīruss (CPV). Ir sastopami aptuveni 100 CPV veidi – zemā riska tipi izraisa dažādus labdabīgus veidojumus, piemēram, kārpas, savukārt augstā riska tipi, ilgstoši atrodoties gļotādas šūnās, veicina dzemdes kakla, maksts, dzimumorgānu, taisnās zarnas un mutes un rīkles vēža attīstību.
CPV vīruss ir plaši izplatīts, ar to iespējams inficēties ne tikai dzimumceļā, bet arī sadzīves kontaktu laikā. Nereti vīrusam nav itin nekādu simptomu, līdz ar to inficētais neievēro vajadzīgo piesardzību un nodod vīrusu tālāk – citam cilvēkam. Aptuveni 50–70% CPV infekciju izzūd pašas, taču atsevišķas formas saglabājas, izraisot saslimšanu.
Neskatoties uz to, ka pret CPV iespējams vakcinēties, Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka ik mēnesi dzemdes kakla vēzis Latvijā tiek diagnosticēts aptuveni 20 sievietēm, turklāt katru mēnesi aptuveni desmit sievietes no šīs saslimšanas mirst. Saslimšanu iespējams novērst, laikus diagnosticējot pirmsvēža izmaiņas dzemdes kaklā. Savukārt gadījumā, ja audzējs izveidojies, nepieciešams pievērst uzmanību simptomiem un laikus doties pie ārsta.
Sāpes vai krampji iegurnī
Daļa sieviešu izjūt iegurņa krampjus menstruālā cikla sākumposmā. Šajā gadījumā tie ir normāli un visbiežāk neliecina par nopietnām veselības problēmām. Uztraukumam ir pamats, ja līdzīgas sajūtas tevi pārņem citos mēneša periodos. Saslimšanas gadījumā iespējams novērot izteiktas sāpes vēdera lejasdaļā vai krampjveida sāpju lēkmes iegurnī. Neatstāj simptomus bez ievērības un dodies pie speciālista, lai noskaidrotu to cēloni.
Asiņošana
Viena no izplatītākajām dzemdes kakla vēža pazīmēm ir asiņošana menstruālā cikla vidū. Asiņošanas stiprums mēdz būt dažāds – ir sievietes, kas piedzīvo tikai vieglu smērēšanos, kamēr citām periodiski novērojama stipra asiņošana. Jāņem vērā, ka asiņošana ne vienmēr liecina par nopietnu saslimšanu – tās cēlonis var būt arī hormonu disbalanss, infekcija vai iekaisums. Taču atceries, ka asiņošana ārpus menstruācijām nav uzskatāma par normu un to nekādā gadījumā nedrīkst ignorēt, pirms neesi noskaidrojusi tās iemeslu.
Sāpes urinējot
Dzemdes kakla vēža gadījumā sievietes nereti jūt sāpes urinējot. Tās var būt trulas sāpes, kas parādās tikai urinācijas laikā vai nepatīkamas sajūtas, kas koncentrējas urīnpūšļa apvidū. Līdzīgi kā citi dzemdes kakla vēža simptomi arī sāpīga urinācija vēl neliecina par noteiktu diagnozi un jāaplūko kontekstā ar pārējo veselības stāvokli. Sāpes urinējot var izraisīt iekaisums, infekcija vai seksuāli transmisīvas slimības.
Neparasti izdalījumi
Maksts izdalījumiem var būt izteikti augsta gļotu koncentrācija vai nepatīkams aromāts. Izdalījumi var iegūt dzeltenīgu vai zaļganu nokrāsu.
Sāpes vai asiņošana dzimumakta laikā
Atsevišķos gadījumos sāpes vai asiņošana dzimumakta laikā piedzīvo arī veselas sievietes – tas saistīts ar maksts sausumu, nepareizu kontracepcijas lietošanu vai citiem faktoriem. Ja asiņošana vai sāpes parādās regulāri, nepieciešams konsultēties ar ārstu.
Urīna nesaturēšana vai asiņu piejaukums urīnā
Dzemdes kakla vēzim izplatoties, tiek ietekmēts urīnpūslis vai citas urīnceļu daļas. Tā rezultātā pacients var novērot urīna noplūdes, izmaiņas urinācijas biežumā vai pat nelielu asiņu piejaukumu urīnam.