6 simptomi, kas var liecināt par barības vada vēzi
Barības vada vēzis Latvijā sastopams salīdzinoši reti, taču pacientu vidū reģistrēta augsta mirstība. Atšķirībā no vairākiem citiem ļaundabīgu audzēju veidiem, barības vada vēzim raksturīgi vairāki specifiski simptomi, kas novērojami jau agrīnā saslimšanas stadijā. Pievērs uzmanību brīdinājuma signāliem un nepieciešamības gadījumā vērsies pie ārsta!
Vairāki barības vada vēža simptomi raksturīgi arī citām saslimšanām, tāpēc precīzu diagnozi iespējams noteikt tikai, veicot atbilstošus izmeklējumus. Atceries – jo agrāk audzējs tiek diagnosticēts, jo veiksmīgāk iespējams realizēt terapiju un panākt pilnīgu atveseļošanos.
Neizskaidrojams svara zudums
Līdzīgi kā citu onkoloģisku saslimšanu gadījumā, barības vada audzējs izraisa strauju un neizskaidrojumu svara zudumu. Par spīti tam, ka pacients nav ieviesis korekcijas savā ikdienas uzturā vai fizisko aktivitāšu plānā, viņa svars samazinās. Audzējs neļauj organismam pilnvērtīgi uzņemt vajadzīgās uzturvielas, bet, tam palielinoties, ķermenim vajadzēs vairāk enerģijas, lai darbotos, līdz ar to tiks straujāk patērētas uzņemtās kalorijas. Tāpat svara zuduma cēlonis var būt slimības izraisītais apetītes zudums, kā arī nespēja pienācīgi norīt pārtiku, kā rezultātā pacients sāk ēst mazāk. Ir svarīgi ņemt vērā, ka neizskaidrojams svara zudums raksturīgs vairākām saslimšanām, tāpēc to nevajadzētu atstāt bez ievērības.
Grūtības norīt ēdienu
Attīstoties vēzim, barības vada atvere kļūst šaurāka, un ir iespējams novērot nelielas grūtības norīt pārtiku. Slimības sākumstadijā simptomi parasti nav izteikti, un vairums pacientu tiem nepievērš īpašu uzmanību, cenšoties ilgāk košļāt ēdienu vai dodot priekšroku mīkstākiem un vieglāk norijamiem produktiem. Saslimšanai progresējot, pacientam sagādā grūtības jebkura ēdiena vai šķidruma norīšana.
Dedzinoša sajūta barības vada lejasdaļā
Vairumā gadījumu dedzināšana barības vada lejasdaļā jeb grēmas ir īslaicīgas – to cēlonis ir pārmērīgs daudzums asu, treknu, ceptu ēdienu, gāzētu dzērienu, kafijas vai alkohola, tās var veicināt smēķēšana, pārēšanās vai nepareizi ēšanas ieradumi. Atjaunojot veselīgu dzīves ritmu, grēmas parasti izzūd. Ja nepatīkamās sajūtas novērojamas regulāri un ilgstoši, grēmas var liecināt par dažādām gremošanas sistēmas saslimšanām, tai skaitā barības vada vēzi.
Svarīgi ielāgot, ka grēmas un ar tām saistītās saslimšanas tāpat var veicināt barības vada vēža attīstību. Ja kuņģa sula pastāvīgi iekļūst barības vadā, tiek kairinātas un bojātas barības vada šūnas, tādējādi palielinot to mutācijas risku.
Sāpes krūtīs
Vēzim attīstoties apvidū aiz krūšu kaula, pacients var sajust nepatīkamas sāpes krūtīs. Iespējams, piedzīvot arī spazmveida sāpes. Arī sāpes krūtīs raksturīgas vairākām saslimšanām, tāpēc, necenties uzstādīt sev diagnozi, bet vērsies pie ārsta, lai noskaidrotu to cēloni.
Hronisks klepus
Barības vada audzēja pacientiem nereti tiek diagnosticēts barības vada atvilnis – kuņģa satura atgrūšana barības vadā. Šī kaite izraisa niezi un dedzināšanu, kas liek pastāvīgi klepot. Hronisks klepus var liecināt par vairākām saslimšanām, tāpēc, ja pamani, ka klepus turpinās ilgāk par dažām nedēļām, meklē ārsta palīdzību.
Aizsmakums
Barības vada audzējam progresējot, pacients var pamanīt vieglu aizsmakumu, kas lēnām kļūst izteiktāks. Vēlāk var parādīties bieža žagošanās, sāpes rīklē un atsevišķos gadījumos pat asiņu atklepošana.