6 pazīmes, kas var norādīt uz antisociāliem personības traucējumiem
Ar antisociāliem personības traucējumiem saprot tādu garīgo stāvokli, kurā cilvēks ilgtermiņā manipulē ar līdzcilvēkiem, izmantojot citus vai pārkāpjot viņu tiesības. Lai arī medicīnas darbinieku vidū nav vienprātības traucējumu definēšanā attiecībā uz citiem līdzīga rakstura traucējumiem, dažkārt šādu noviržu no normas raksturošanā tiek izmantoti psihopātijas un sociopātijas jēdzieni. Konkrēts antisociālo personības traucējumu cēlonis nav zināms. Nozīmīga loma to konstatēšanā var būt kā cilvēka gēniem, tā citiem faktoriem, piemēram, bērna ļaunprātīgai izmantošanai, kas var ietekmēt traucējumu attīstīšanos. Cilvēki ar antisociāliem vecākiem vai alkoholismu ģimenē ir pakļauti lielākam saslimšanas riskam.
Tūlītēja šo traucējumu konstatēšana var būt sarežģīta. Ir sociālās situācijas un personiskās attiecības, kurās indivīdi spēj slēpt savu aizvainojošo izturēšanos ar asprātību un šarmu. Tomēr pastāv vairāki biežāk sastopamie cilvēka stāvokļa indikatori, kuriem antisociālo personības traucējumu konstatēšanā un izpētē vērts pievērst uzmanību.
1. Manipulēšana ar citu cilvēku emocijām
Papildus tam, ka cilvēki ar antisociāliem personības traucējumiem var būt asprātīgi un šarmanti, indivīdi ar šādām novirzēm var spēcīgi ietekmēt citus ar glaimiem. Tas tiek darīts apzināti, lai manipulētu ar citu emocijām, gūstot personisku labumu vai baudu no konkrētās rīcības. Cilvēkiem lēnām sākot apzināties notiekošo manipulāciju vai to, ka tiek aizskartas viņu tiesības, personas ar antisociāliem personības traucējumiem var censties uzturēt ilgtermiņa attiecības — gan platoniskas, gan romantiskas.
2. Atkārtoti pārkāpts likums
Cilvēki ar antisociāliem personības traucējumiem nepakļaujas sociālajām normām un sabiedrības likumiem, dažreiz tos pilnīgi ignorējot. Viņi bieži iesaistās darbībās, kas var novest līdz arestam, piemēram, zagšanā un kautiņos. Arī bieža cīnīšanās ir norāde par personas problēmām ar agresivitāti, dusmu savaldīšanu. Šajās situācijās cilvēki ar antisociāliem personības traucējumiem nerūpējas par savu un citu iesaistīto personu drošību, viņiem nav iebildumu par citu tiesību aizskaršanu.
3. Nožēlas neizrādīšana
Ja cilvēks ar antisociāliem personības traucējumiem kādam emocionāli vai fiziski nodara pāri, viņš var neizrādīt nekādas pazīmes par to, ka nožēlo savu uzvedību. Dažos gadījumos šādas personas var pat mēģināt racionalizēt izdarīto. Cilvēki ar antisociāliem personības traucējumiem arī nespēj mācīties no šādas pieredzes un no rezultāta izrietošajām sekām pat tad, ja tās radījušas juridiska rakstura grūtības. Šī iemesla dēļ vieni un tie paši indivīdi iesaistās līdzīgās darbībās atkārtoti visā savas dzīves laikā.
4. Atkārtoti meli
Cilvēki ar antisociāliem personības traucējumiem bieži ir ļoti viltīgi. Tas var izpausties kā atkārtota melošana, pseidonīmu izmantošana, citu cilvēku pārliecināšana ar mērķi gūt personisko labumu un baudu. Šādos scenārijos cilvēkiem ar aprakstītajiem traucējumiem ir tendence censties izskatīties šarmantiem un asprātīgiem, lai maskētu savu manipulatīvo uzvedību. Viņi var izrādīt arī augstprātību, domādami, ka nekad netiks pieķerti vai atmaskoti.
5. Bezatbildīga izturēšanās
Kā rezultāts viņu bezatbildīgajai uzvedībai, piemēram, noturīgiem meliem, manipulācijām un citu necienīšanai, cilvēki ar antisociāliem personības traucējumiem bieži cīnās, lai izpildītu darba pienākumus. Tas var nozīmēt, ka cilvēki ar konkrētajām novirzēm bieži maina darbavietu un viņiem trūkst finanšu stabilitātes. Tā vietā, lai uzņemtos atbildību par savām darbībām un problēmām, cilvēki ar antisociāliem personības traucējumiem bieži mēģina vainot citus.
6. Pārmērīga veselībai kaitīgo vielu lietošana
Tā kā cilvēki ar antisociāliem personības traucējumiem nerūpējas par savu drošību, viņi bieži iesaistās nevajadzīgi riskantā vai bīstamā uzvedībā, pārmērīgi lietojot alkoholu un narkotikas. Ir pamatots uzskats, ka veselībai kaitīgo vielu lietošana vēl vairāk saasina antisociālu personības traucējumu simptomus. Situācijās, kad konstatējami gan antisociāli personības traucējumi, gan atkarība no narkotikām vai alkohola, ārstēšana ir sarežģītāka.