6 padomi veselām nierēm
Nieres ir mūsu ķermeņa galvenais filtrs – tās nerimstoši darbojas, tādējādi ļaujot izvadīt no organisma visu lieko. Lai nieres spētu efektīvi pildīt savu uzdevumu, parūpējies par šī svarīgā orgāna veselību, ieviešot korekcijas savos ikdienas ieradumos.
Plūstot pa arteriālajiem asinsvadiem, asinis nokļūst nierēs, kur tiek izfiltrētas, atdalot liekos sāļus, ūdeni un citas nevajadzīgās vielas. Attīrītās asinis atgriežas venozajos asinsvados, bet viss liekais tiek izvadīts no ķermeņa ar urīna palīdzību. Šis process noris nepārtraukti, palēninoties vien laikā, kad cilvēks guļ. Tāpat nieres ražo cilvēka veselībai svarīgus hormonus, kā arī palīdz nodrošināt skābju un sārmu līdzsvaru organismā.
Par nieru darbības traucējumiem var liecināt tūska, paaugstināts asinsspiediens, pastiprināta urinācija naktīs, mazasinība, nogurums un locītavu sāpes. Nieru saslimšanas reti tiek atklātas sākuma stadijā. Tā kā nieres sarūkot nesāp, pacienti novēro nepatīkamus simptomus vien tad, kad slimība jau progresējusi un vienīgais risinājums ir nieru aizstājējterapija.
Lai novērstu nieru saslimšanas, ir svarīgi ievērot veselīgu dzīvesveidu, kā arī regulāri apmeklēt ārstu un veikt profilaktiskas pārbaudes. Vismaz reizi gadā analīzes būtu jāveic tiem, kam diagnosticētas saslimšanas, kas tieši ietekmē nieru darbību, piemēram, cukura diabēts, arteriālā hipertensija vai diabēts.
Uzņem vajadzīgo daudzumu šķidruma
Lai nieres spētu darboties pilnvērtīgi, tām, līdzīgi kā pārējiem orgāniem, nepieciešams šķidrums. Izdzertais ūdens veido papildu spiedienu, kas palīdz izvadīt no organisma toksīnus, turklāt šķidrums ļauj samazināt urīna koncentrāciju, tādējādi palīdzot to vieglāk izvadīt no organisma. Pārliecinies, ka dienā izdzer vismaz divus litrus šķidruma.
Iekļauj uzturā nierēm draudzīgus produktus
Lai atvieglotu nieru uzdevumu, iekļauj ēdienkartē pietiekamu daudzumu augļu un dārzeņu, kā arī produktus, kas satur vērtīgās omega-3 taukskābes, piemēram, lasi. Ierobežo sāls un olbaltumvielu patēriņu – šo produktu pārstrāde un izvadīšana rada nierēm papildu slodzi, turklāt pārmērīgs daudzums sāls paaugstina asinsspiedienu, nodarot kaitējumu nieru asinsvadiem.
Atvēli laiku fiziskām aktivitātēm
Viens no nieru traucējumu galvenajiem cēloņiem ir paaugstināts ķermeņa svars. Lai optimizētu svaru un novērstu aptaukošanos, ir svarīgi veltīt laiku sportam un regulāri kustēties ikdienā. Ņem vērā, ka fiziskās aktivitātes uzlabo ne vien tavu figūru un pašsajūtu, bet arī veselību, tai skaitā nieru darbību. Arī tad, ja tevi skārusi kāda no nieru saslimšanām, pareizi izvēlēti treniņi var mazināt nepatīkamos simptomus un uzlabot tavu veselību.
Kontrolē asinsspiedienu
Arteriālā hipertensija spēj būtiski kaitēt nieru funkcijām, tādējādi veicinot saslimšanas. Pārliecinies, ka tavs asinsspiediens ir normas robežās un veic nepieciešamo terapiju gadījumā, ja tas ir paaugstināts.
Esi piesardzīgs, lietojot medikamentus
Dažāda veida medikamenti un uztura bagātinātāji palēnina ķermeņa asins plūsmu, tādā veidā kaitējot nieru darbībai. Ja īstermiņa tas neradīs nekādas sekas, tad regulāra zāļu lietošana var radīt bīstamus nieru darbības traucējumus un veicināt saslimšanas. Ja veselības problēmu dēļ tev medikamenti jāuzņem regulāri, konsultējies ar ārstu, lai noskaidrotu, kā saglabāt nieru veselību.
Atbrīvojies no kaitīgajiem ieradumiem
Smēķēšana bojā asinsvadus, tā samazinot asins daudzumu, kas ieplūst nierēs. Tāpat smēķēšana pasliktina nieru slimību pacientu stāvokli, kā arī mazina atsevišķu medikamentu efektivitāti. Savukārt pārmērīga alkohola lietošana var izraisīt nieru, sirds un asinsvadu slimības.