6 padomi mājas aptieciņas tīrīšanai vasaras sākumā
Vasaras un atvaļinājumu laiks ir piemērots, lai pievērstu uzmanību mājas aptieciņai, kas ikdienas steigā bieži tiek atstāta novārtā. Lai nodrošinātu, ka mājas aptieciņa ir gatava sniegt palīdzību, jo sāpes vai veselības likstas var piemeklēt negaidīti, “Grindeks” piedāvā sešus vienkāršus un efektīvus padomus, kā savu mājas aptieciņu sagatavot vasaras sezonai un uzturēt kārtīgu, drošu un pieejamu nepieciešamības gadījumos.
1. Pārskati aptieciņas saturu
Sāc revidēt, izņemot visas lietas no zāļu skapīša, lai varētu saprast, kas jau ir un kas vēl jāiegādājas. Ieteicams saglabāt zāļu lietošanas instrukciju, jo stresa situācijās ne vienmēr izdodas saglabāt mieru un atcerēties visu nepieciešamo, īpaši, ja vajadzība pēc konkrētajām zālēm ir salīdzinoši reta. Jāizvērtē arī medikamentu lietošana, ja ir bojāts to iepakojums.
2. Pārbaudi derīguma termiņus
Pārbaudi visu medikamentu derīguma termiņus. Drošā veidā utilizē tās zāles un citas medicīnas preces, kurām ir beidzies derīguma termiņš. Nederīgu medikamentu lietošana var būt ne tikai neefektīva, bet pat bīstama. Zāles arī nevajadzētu lietot, ja mainījies to izskats, krāsa, smarža, kā arī jāsaprot, vai ir zināms to lietojums. Ja pēc zāļu iegādes to fizikālās īpašības ir mainījušās vai arī nav zināms, kādiem gadījumiem paredzētas, tad noteikti nākotnē tās nebūs derīgas.
3. Organizē pēc kategorijām
Grupē līdzīgas lietas kopā, lai nepieciešamības gadījumā būtu vieglāk atrast vajadzīgo. Piemēram, ievieto visus pirmās palīdzības piederumus vienā sadaļā, saaukstēšanās zāles citā un recepšu medikamentus atsevišķā nodalījumā. Izmanto caurspīdīgus, marķētus konteinerus vai kastes, lai viss būtu pārskatāms. Kā arī informē ģimenes locekļus par medicīnas preču kārtību, lai arī katrs varētu sniegt palīdzību nepieciešamības gadījumā.
4. Glabā droši
Pārliecinies, ka visi medikamenti tiek glabāti vēsā, sausā vietā, prom no tiešiem saules stariem. Izvairies no medikamentu glabāšanas vannas istabā, kur karstums un mitrums var ietekmēt to efektivitāti. Apsver iespēju izmantot slēdzamu nodalījumu, ja mājās ir mazi bērni vai pusaudži, lai novērstu nejaušu vai nepareizu zāļu lietošanu.
5. Mājas aptieciņas pamatsastāvs
Foto: Freepik.com/ freepik
Tavā aptieciņā noteikti vajadzētu būt termometram, jo temperatūras paaugstināšanās nereti ir pazīme, ka cilvēks saslimis. Noteikti jānodrošinās ar pretsāpju un pretiekaisuma medikamentiem, alerģiju mazinošām un arī zālēm, ko lietot iesnu, klepus un kakla iekaisuma gadījumā. Jāpārliecinās, ka mājās ir arī medikamenti, kas palīdz pret vemšanu, caureju, gremošanas traucējumiem.
6. Pirmās palīdzības līdzekļi
Nodrošinies ar pirmās palīdzības līdzekļiem, piemēram, plāksteriem, marles saitēm, pārsējiem sterilos iepakojumos un citiem pārsienamiem materiāliem, dezinficējošiem šķīdumiem, kas izmantojami jebkuru brūču tīrīšanai, šķērēm un pincetēm. Ādas kairinājumam, apdegumiem, virspusējām brūcēm, nodrošinies ar pantenolu saturošu krēmu, kā arī diklofenaku vai ibuprofēnu saturošu ziedi, kuru lietot locītavu un muskuļu sāpju gadījumos. Šie līdzekļi ir būtiski, lai ātri reaģētu uz nelielām traumām, kas var rasties āra aktivitāšu laikā vai citās sadzīves situācijās.
Ja ģimenē ir bērni, pārliecinies par vecumam atbilstošu medikamentu esamību mājās. Par nepieciešamiem medikamentiem konsultējies ar savu ģimenes ārstu. Vienmēr atceries, ka vari jautāt padomu arī farmaceitam aptiekā.
Jau šodien pārskati mājās aptieciņas saturu. Neveido liekus uzkrājumus, bet parūpējies, lai būtu pats nepieciešamākais, kad tas ir visvairāk vajadzīgs. Neatliec uz vēlāku - veic aptieciņas papildināšanu, jo rūpes par sevi nav greznība, bet gan ikdienas nepieciešamība, kas palīdz justies droši un saglabāt veselību. Atceries, ka veselība ir visdārgākā bagātība un par to ir jārūpējas.